Powiat lęborski jest położony w północno-zachodniej części województwa pomorskiego; w odległości 80 km od Gdańska, 50 km od Słupska i ok. 64 km od lotniska w Gdańsku-Rębiechowie; na trasie łączącej Gdańsk ze Szczecinem (droga krajowa nr 6). Przez powiat przebiegają drogi wojewódzkie: E 213 i E 214. Miasto Lębork jest również ważnym węzłem w komunikacji kolejowej.

Powiat lęborski jest jednym z najbardziej malowniczych regionów północnej Polski. Północną granicę powiatu stanowi linia brzegowa Bałtyku, południową – północne krańce Pojezierza Bytowskiego.

Położenie geograficzne powiatu, dostęp do morza, jeziora, bagna i lasy to urok tego regionu. Występują tu naturalne plaże, ruchome wydmy, dzikie, nie zmienione gospodarką człowieka zakątki oraz interesujące formy krajobrazu. Ziemia lęborska nazywana jest Błękitną Krainą, a miasto Łeba – Perłą Bałtyku. Łeba to niewielkie, ale malowniczo położone nadmorskie kąpielisko i popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Miasto usytuowane jest pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko oraz sąsiaduje ze światowym rezerwatem biosfery – Słowińskim Parkiem Narodowym i jego największą atrakcją turystyczną – ruchomymi wydmami. Niewątpliwe atuty Łeby to przepiękne plaże i morze. Miasto oferuje turystom nie tylko uroki leniwego plażowania, ale również aktywny wypoczynek : motolotnie, skutery wodne, konkursy rzeźby z piasku czy regaty windsurfingowe. Właśnie w Łebie organizowane są Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Windsurfingu w klasie funboard. Dla amatorów organizuje się serię regat Grand Prix.

Okolice Łeby kuszą wieloma atrakcjami turystycznymi. Słowińskie Kluki zapraszają do zwiedzania starej, zabytkowej osady. Od wielu lat miejscowość ta jest regularnie odwiedzana przez turystów polskich i zagranicznych. Miłośników pięknych pejzaży skusi zapewne wyprawa na wspomniane już wydmy, położone obok Kluk i Łeby. Atrakcją tego miejsca jest szlak wyznaczony na ogromnej połaci piasku. Można tu obejrzeć interesującą roślinność, szczątki zasypanych drzew. Trasa ciągnie się na długości kilku kilometrów i kończy wspaniałym widokiem dzikiej plaży i morza. W drodze powrotnej warto odwiedzić starą latarnię morską. Można tu też dopłynąć statkiem wycieczkowym podziwiając po drodze piękne okolice.

Kościół Mariacki

Widok na Kościół Mariacki

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • gotycki kościół pw. św. Jakuba z XV w. (barokowy ołtarz, tabernakulum z kości słoniowej) w Lęborku,
  • baszty - integralna część murów obronnych; najlepiej zachowała się Baszta Bluszczowa w Lęborku,
  • zamek krzyżacki z II poł. XIV w. w Lęborku,
  • młyn i tzw. Dom Młynarza z XIV i XV w., na dawnym podzamczu w Lęborku,
  • ratusz miejski z 1900 r. w stylu neogotyckim, stylizowany na zamek z licznymi sztukateriami i ozdobami,
  • zespół eklektycznych i secesyjnych kamieniczek mieszczańskich z końca XIX w. w Lęborku,
  • rybacki kościół w Łebie z 1683 r.,
  • park i pałac Weiherów z XVI w. w Nowęcinie.

Podstawowe dane

Powiat: lęborski
Gmina: Lębork
powiat lęborski - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: Czołgistów 5
Miejscowość: 84-300 Lębork
Telefon: 59 863 28 25
Faks: 59 863 28 50
Strona WWW http://powiat-lebork.com
Strona BIP http://powiat.leborski.samorzady.pl
Adres e-mail starostwo_lebork@poczta.onet.pl
Starosta lęborski: Teresa Ostrowska-Szara
Powierzchnia: 705,47 km²
Ludność: 66 234

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu