Aktualności

Nowy dom Witkacego. Uroczyste otwarcie Białego Spichlerza w Słupsku

W Białym Spichlerzu można oglądać największą kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, zbiory sztuki współczesnej oraz wystawę poświęconą osadnictwu i życiu miasta po 1945 r. W budynku znajdują się tzw. magazyny otwarte, umożliwiające zobaczenie przechowywanych w nich obiektów oraz przestrzenie edukacyjne.

Która kaszubska nalewka jest najlepsza? Dowiesz się podczas festiwalu w Kartuzach

Festiwal Nalewek Kaszubskich to impreza nawiązująca do regionalnych tradycji produkowania nalewek, a zarazem popularyzująca sprawdzone, domowe receptury. Twórcom najlepszych trunków wręczone zostaną nagrody. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 13 lipca 2019 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Można powąchać i posmakować jak w prawdziwym ogrodzie. Domowa apteka na wyciągniecie ręki w skansenie w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza zaprasza do Zagrody nr 15, w której każdy poczuje się jak w prawdziwym ogrodzie. Wystawa Rezerwat obfituje w różne gatunki roślin, które mają właściwości lecznicze i są wykorzystywane w medycynie ludowej.

Szlakiem kobiet po gdańskiej stoczni i nie tylko. Na letnie spacery zaprasza Instytut Kultury Miejskiej

Na czym polegała praca suwnicowej? Czy bycie robotnicą na stoczni było powodem do dumy? Spójrz na stocznię okiem jej pracownic. Rozpoczął się kolejny sezon bezpłatnych spacerów po dawnych terenach stoczniowych w Gdańsku.

Wieczorne koncerty organowe w Jastarni. To impreza w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego

Sześciu koncertów organowych, które odbywają się w czwartki od 11 lipca do 15 sierpnia 2019 r., będzie można wysłuchać w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Wstęp jest bezpłatny.

82 zgłoszone książki i ponad 40 wystawców. Jubileuszowe Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina

Jury przyznało 31 nagród i wyróżnień. Kto je dostał? Wybierz się na targi, a dowiesz się wszystkiego i będziesz mógł uzupełnić księgozbiór o nowe publikacje, a także porozmawiać z ich autorami. Na odwiedzających czekają też liczne atrakcje.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Przewrotna sztuka o współczesnym świecie. „Niezwyciężony” na deskach Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w sobotę, 13 lipca 2019 r. odbędzie się premiera spektaklu „Niezwyciężony" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Autorem sztuki jest Torben Betts, jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy.

Recitale fortepianowe z widokiem, czyli Chopin nad wodami Motławy

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na 15 poruszających recitali fortepianowych wypełnionych głównie muzyką Fryderyka Chopina. Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach dawnej elektrociepłowni na Ołowiance. Pierwszy już w niedzielę, 14 lipca 2019 r.

Żywiołowa kolorystyka i subtelne poczucie humoru. Wystawa prac Hildegard Skowasch w Pałacu Opatów

Papierowe i ceramiczne rzeźby, kolaże i akwarele. Twórczość Hildegard Skowasch będzie można poznać zwiedzając Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż wystawy berlińskiej artystki odbędzie się w piątek, 12 lipca 2019 r.

Aż 450 tatuatorów, alternatywne pokazy mody, powietrzne akrobacje, wystawy, warsztaty, foodtracki i animacje dla dzieci. XI Tattoo Konwent w Gdańsku

Prezentacja artystycznej strony ozdabiania ciała – powstawanie wizji malowanej igłą po skórze, jak po płótnie. Design, moda, performance i sztuki wizualne. Koncerty Moscow Death Brigade, Siberian Meat Grinder oraz projektu Pudło.

Nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach. Powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Stoczniowcy. Ludzie z tła". Jego bohaterami są byli pracownicy Stoczni Gdańskiej, uczestnicy przełomowych dla Polski i świata wydarzeń lat 1970-1980. Premiera filmu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Kim był Otto Freundlich? O wpływie jego dzieł na prace współczesnych twórców dowiesz się w Słupsku i Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę, konferencję naukową i towarzyszącą jej monografię naukową związaną z Ottonem Freundlichem. Wydarzenia odbędą się w Galerii Kameralnej w Słupsku i Centrum Aktywności Twórczej w Ustce od 10 lipca do 30 września 2019 r.

Kim był Jakob Kabrun? Dowiesz się na nowej wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Był sławnym kupcem, dyplomatą i kolekcjonerem. W 260. rocznicę urodzin Jakoba Kabruna PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową wystawę. Jej otwarcie zaplanowano w poniedziałek, 8 lipca 2019 r.

Przyszła pora na „Kobiety z muralu”. Można je zobaczyć na przystanku PKM Gdańsk Strzyża [ZDJĘCIA]

Na przystanku PKM Gdańsk Strzyża można już oglądać wyjątkowe malowidło. Znajdują się na nim portrety kobiet działających w opozycji w okresie PRL. Oficjalne odsłonięcie muralu zatytułowanego „Kobiety Wolności" odbyło się 5 lipca 2019 r. W wydarzeniu wzięły udział m.in. bohaterki Sierpnia'80 oraz ich rodziny.

Wyjątkowa dzielnica Gdańska, gdzie króluje przyroda. Ruszają spacery z Lokalnymi Przewodnikami po Wyspie Sobieszewskiej

Od Ptasiego Raju do mewiej Łachy. Oddalona od centrum Gdańska dzielnica Sobieszewo ma wiele do zaoferowania. Będzie to tez kolejna dzielnica po której oprowadzać będą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Pierwszy spacer w poniedziałek 8 lipca 2019 r.

Czy filmy można oglądać tylko w kinie? Niekoniecznie, warto wybrać się na wyjątkowe pokazy na dachu lub dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego

Czternaście najciekawszych filmów ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych takich jak: Berlinale, Cannes czy Wenecja. Kinomani zobaczą m. in. „Avę", „Niezwykłą podróż fakira", „Ramen, smak wspomnień" czy „Happy End". Bilety na pokazy na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego kosztują 12 zł. Filmy prezentowane są w każdą środę i sobotę wakacji aż do 31 sierpnia 2019 r.

Wielkie żeglarskie święto nad Motławą. Trwa Baltic Sail Gdańsk 2019

Do Gdańska między 5 a 8 lipca 2019 r. przypłynie ponad 20 najpiękniejszych, bałtyckich żaglowców. Baltic Sail Gdańsk to największa w regionie impreza żeglarska, podczas której będzie okazja, by przepłynąć się żaglowcem, śpiewać szanty i wziąć udział w specjalnych warsztatach. Będą też koncerty i zajęcia przygotowane dla najmłodszych.

Truskawkowy zawrót głowy dla podniebienia, zdrowia i urody. Grzegorz Hyży i Roksana Węgiel na Złotej Górze

Gdzie można zjeść najsmaczniejsze truskawki i posłuchać muzyki? Tylko na Kaszubach, 6 lipca 2019 r. w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej podczas Truskawkobrania. Imprezę poprowadzi Krzysztof Skiba.

W Wisłoujściu usłyszymy huk strzelających dział i muszkietów. Rekonstrukcja bitwy z roku 1577

Ponad 250 rekonstruktorów odtworzy bitwę, która rozegrała się w Wisłoujściu w 1577 r., kiedy to twierdzę oblegały wojska króla Stefana Batorego. Na odwiedzających czekać też będą liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma. Impreza odbędzie się w sobotę, 6 lipca 2019 r.

Zainspiruj się twórczo podczas Gdynia Design Days. Warsztaty, wystawy i spotkania z najlepszymi projektantami

Przez ponad tydzień 6-14 lipca 2019 r. Gdynia stanie się nadmorską stolicą designu. Podczas festiwalu Gdynia Design Days odbędzie się kilkadziesiąt spotkań branży projektowej, kursy dla specjalistów i początkujących, wykłady i wystawy. To świetna okazja, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda współczesny polski design i jakie są trendy w projektowaniu.

Przed nami XXI Światowy Zjazd Kaszubów. Po dwóch dekadach impreza powraca do Chojnic

Zjazd Kaszubów to największą impreza plenerowa, która promuje regionalną kulturę, a przede wszystkim stanowi okazję do spotkania się Kaszubów z całego świata. Tym razem zorganizowana zostanie w sobotę, 6 lipca 2019 r. w Chojnicach. Tradycyjnie będzie można posłuchać kaszubskiej muzyki, posmakować specjałów kuchni regionalnej, a najlepsi karciarze rozegrają turniej baśki.

Codzienne, ale niezwykle zdjęcia. Wystawa Grand Press Photo 2019 na dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego

Ponad 260 zdjęć prasowych pojedynczych, fotoreportaży i projektów dokumentalnych opisujących Polskę i świat. To dokument dla przyszłych pokoleń. Najlepsze fotografie z ostatniej edycji konkursu można oglądać codziennie do 16 lipca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Jak żyło się w dawnej wsi pomorskiej, dowiesz się podczas warsztatów w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza w każdy czwartek wakacji na zajęcia, których uczestnicy cofną się w czasie do początków XX wieku i wskrzeszą zapomniane rzemiosła.

Zobacz skarby ze średniowiecznego Wrocławia. Nowa wystawa archeologiczna w Domu Przyrodników

Złota i srebrna biżuteria, ceramiczne naczynia, narzędzia rzemieślników, a nawet… psia obroża. Ponad 600 zabytków wydobytych z ziemi podczas wykopalisk prowadzonych na Nowym Targu we Wrocławiu będzie można zobaczyć nad Motławą. Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku zostanie otwarta w sobotę, 6 lipca 2019 r.

Plener garncarski na Grodzisku w Sopocie. Poznaj tajemnice jednego z najstarszych rzemiosł

Warsztaty lepienia garnków, pokazy wypału w piecu, a także wykłady popularnonaukowe o ceramice. W skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie od 4 do 7 lipca 2019 r. trwać będzie plener garncarski.

Muzyka operowa, taneczna i piosenki kabaretowe. Artyści z całej Polski wystąpią w altanie parku oliwskiego

Utworów m.in. Moniuszki, Lutosławskiego czy Przybory będzie można wysłuchać w altanie parku oliwskiego w każdą sobotę w samo południe aż do 10 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny. Polski Chór Kameralny, jak co roku, zaprasza na cykl koncertów pod wspólnym tytułem Muzyka w Altanie.Goście Polskiego Chóru Kameralnego.

Lato w Teatrze Wybrzeże. Wakacyjne zajęcia dla uczestników półkolonii

Z początkiem wakacji Teatr Wybrzeże przygotował dla dzieci i młodzieży kilka atrakcji. Uczestnicy półkolonii będą mogli poznać teatr od kulis oraz wziąć udział w lekcjach teatralnych.

Baśniowe wizerunki kobiet w Pałacu Opatów. Poznaj twórczość irańskiego artysty Resy Mashoodiego

W swoich pracach Resa Mashoodi tworzy niepowtarzalne wizerunki kobiet. Będzie można je zobaczyć na wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 6 lipca 2019 r.

Latem naucz się wypiekać chleb, prząść owczą wełnę i pleść wianki. Bezpłatne warsztaty rękodzielnicze

We wszystkie wakacyjne weekendy będzie można wziąć udział w specjalnych warsztatach w Kościerzynie, Wielu i we Wdzydzach. Specjaliści rękodzielnictwa nauczą, jak tradycyjnie wyrabia się masło, piecze chleb czy dekoruje pierniki.

Napisz recenzję i wygraj specjalną wejściówkę na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Masz od 15 do 19 lat i kochasz kino? Weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest udział w festiwalu filmowym w Gdyni. Wystarczy napisać recenzję wybranego filmu lub ocenić go w krótkiej videorecenzji. Najlepsze osoby zasiądą w Jury Młodych, będą oceniać filmy z Konkursu Głównego oraz uczestniczyć w spotkaniach z gwiazdami i w wydarzeniach towarzyszących.

Masz pomysł na działanie kulturalne na gdańskich Siedlcach? Weź udział w konkursie programu Otwarty IKM

Mieszkasz lub działasz na Siedlcach? Znasz kogoś, kogo warto zachęcić do rozwinięcia pomysłów schowanych w szufladzie? Projekt Otwarty IKM to okazja do zrealizowania działań kulturalnych dla mieszkańców tej dzielnicy. W konkursie wyłonionych zostanie od trzech do siedmiu inicjatyw, które mogą otrzymać do 4 tys. zł dofinansowania. Wnioski należy składać do 15 lipca w siedzibie IKM.

To artysta, który odkrywa przed nami potęgę koloru. Malarstwo Abdulqadera Al Raisa w Pałacu Opatów

Określa się go „ojcem chrzestnym" sztuk pięknych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wystawa w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Abdulqadera Al Raisa. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 29 czerwca 2019 r.

Lepsze życie gdańskich dzielnic. Jak działa UrbCulturalPlanning na Pomorzu?

Dolne Miasto, Stare Przedmieście oraz Nowy Port w Gdańsku zyskają nową jakość. Chodzi o wykorzystanie potencjału kulturowego, społecznego i gospodarczego tych dzielnic poprzez współpracę decydentów lokalnych i regionalnych, społeczności lokalnych, instytucji i inwestorów.

Poznaj świat antyczny północnej Afryki. Wystawa prac Andrzeja Taranka w Piwnicy Romańskiej

Wystawa w Piwnicy Romańskiej obejmować będzie obszerny wybór prac wybitnego gdańskiego artysty Andrzeja Taranka. Na rysunkach i obrazach jego autorstwa zaprezentowane zostaną relikty świata antycznego z obszaru północnej Afryki. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 czerwca 2019 r.

Rozpoczęcie lata w Gniewie. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano na powitanie wakacji

Tegoroczne lato w Gniewie rozpoczną koncerty gwiazd sceny muzycznej. Natomiast miłośników historii z pewnością zainteresuje międzynarodowy turniej rycerski. Wspólną zabawę dla mieszkańców i turystów zaplanowano od piątku do niedzieli, 28-30 czerwca 2019 r.

Przekonaj się, jak wyglądało życie codzienne na dawnej wsi pomorskiej. Wakacyjna akcja w Swołowie

W ramach cykl „Muzeum jako żywo" w każdy czwartek wakacji w Swołowie odbywać się będą pokazy dawnych rzemiosł i prac gospodarskich. W programie przewidziano też m.in. warsztaty zdobienia tkanin oraz gry na wiejskich instrumentach. Akcja rozpoczyna się 27 czerwca 2019 r.

Zobacz, jakie są najnowsze trendy w dizajnie. Rozpoczyna się cykl wystaw w Domu Uphagena

Najnowsze trendy projektowe będzie można zobaczyć na wystawach z cyklu Dizajn w Domu Uphagena. Pierwsza z nich zostanie poświęcona twórczości Doroty Ceneckiej oraz Przemysława Kusia. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 czerwca 2019 r.

„Urodziny” Wartowni nr 1 na Westerplatte. 45 lat temu obiekt otwarto dla zwiedzających

Bezpłatne zwiedzaniu Szlaku Pamięci, premierowy pokaz wyjątkowego archiwalnego filmu, nowa gra edukacyjna oraz prezentacja zakupionej przez rekonstruktorów armaty polowej. To główne atrakcje obchodów 45-lecia otwarcia dla zwiedzających Wartowni nr 1 na Westerplatte. Wydarzenie zorganizowane zostanie w sobotę, 29 czerwca 2019 r.

62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Wakacyjne koncerty w Oliwie

W katedrze oliwskiej odbędzie się 17 recitali organowych na wspaniałym zabytkowym instrumencie z XVIII wieku. Koncerty trwają od czerwca do sierpnia we wtorki i piątki o godz. 20.00. Pierwsza uczta dla melomanów w piątek, 28 czerwca 2019 r. Wstęp – wolny.

Chcesz dowiedzieć się, jaki dramat rozegrał się na mokradłach? Jeśli tak to, przyjdź do Centrum Aktywności Twórczej

O grzechach nauczyciela Perlicka posłuchasz podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 27 czerwca 2019 r. Wstęp jest wolny.

Lato czas zacząć! Cudawianki w Gdyni witają wakacje

Tylko w Gdyni można skorzystać z unikatowej na skalę ogólnopolską propozycji spędzenia nocy świętojańskiej. Na uczestników czekają koncerty polskich i zagranicznych wykonawców, wiele artystycznych działań w przestrzeni miejskiej, na plaży i bulwarze, gdzie każdy znajdzie coś interesującego.

Utwory Beatlesów, Klenczona, Niemena dla ojców i koncert w hołdzie Adamowiczowi. Euro Chamber Music Festival w Gdańsku

Od piątku, 21 czerwca 2019 r. Gdańsk jest stolicą muzyki kameralnej, a to za sprawą Euro Chamber Music Festival. Piękna muzyka, wspaniali artyści do 14 lipca opanują stolicę województwa pomorskiego. W swoich terminarzach warto uwzględnić spotkanie z Żukami z okazji Dnia Ojca i koncert dedykowany pamięci śp. Pawła Adamowicza.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Little Pony”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W niedzielę, 7 lipca 2019 r. w Starej Aptece w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Little Pony" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Wakacyjne spektakle w Pruszczu Gdańskim. Przed nami 11. sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże

Teatr Wybrzeże zaprasza na kolejny sezon Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim. Pierwsze wakacyjne przedstawienie zaprezentowane zostanie w sobotę, 6 lipca 2019 r. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Operowa historia z dalekich Indii. „Paria” Stanisława Moniuszki na Targu Węglowym w Gdańsku

Plenerowe projekcje oper na gdańskim Targu Węglowym to już tradycja. W 2019 roku, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki będzie można zobaczyć jego przedostatnie dzieło – „Parię". Transmisja na żywo z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu 30 czerwca 2019 r. o godzinie 18.00.

Czy wiemy i pamiętamy, o tych, którzy tworzyli kultowe miejsca w mieście? O gdańskich architektach w IKM

Współautorem Domu Technika czy placu Solidarności wokół Pomnika Poległych Stoczniowców był Szczepan Baum, o którym w ramach cyklu wykładów Akademia Gdańska opowie Małgorzata Kolesińska. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 25 czerwca 2019 r.

Dawne rzemiosło i zdrowa żywność. Atrakcje Jarmarku Grodowego w Sopocie

Jarmark Grodowy odbędzie się w piątek i sobotę, 21-22 czerwca 2019 r. W skansenie archeologicznym w Sopocie otworzą się kramy z wytworami dawnego rzemiosła oraz stoiska z żywnością ekologiczną. Podczas imprezy wystąpi też teatr rozrywki, a zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków.

Henryk Wars, Dolly Parton czy Ennio Moriccone – piosenki znane przez pokolenia. Koncert Promenadowy na Ołowiance

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w niedzielę, 23 czerwca 2019 r. zabrzmią też utwory Wojciecha Kilara, Johna Barry'ego Johna Williamsa. W drugiej części koncertu wystąpią Chłopcy kontra Basia.

Rekonstrukcja historyczna w Wejherowie. Poznaj wydarzenia z dziejów miasta i jego założyciela

Rekonstruktorzy historyczni zapraszają do wspólnej podróży w czasie. Każdy będzie mógł na własne oczy przekonać się, jak wyglądało życie mieszkańców Wejherowa przed czterema wiekami. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend, 21-23 czerwca 2019 r.