Aktualności

Premiera w operze

Opera Bałtycka w Gdańsku, 24 maja 2015 r. zaprezentuje premierę spektaklu Bałtyckiego Teatru Tańca „Burza" w choreografii Izadory Weiss. Miesiąc wcześniej, 25 kwietnia, można było obejrzeć „Otella" w reżyserii i inscenizacji Marka Weissa, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego. Dwie premiery w odstępie miesiąca to wielkie wydarzenia godne zainteresowania.

Gniewska Noc Muzeów

W najbliższą sobotę, 16 maja Polacy wezmą udział w ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Również i Gniew po raz kolejny, specjalnie na ten wieczór przygotował szereg atrakcji dla gości, którzy odwiedzą miasto.

Wieczór mistrzów

Najbliższy wieczór w towarzystwie mistrzów muzyki odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku w czwartek, 21 maja 2015 r., o godz. 19.00. Orkiestra Symfoniczna zagra pod batutą dyrygenta greckiego pochodzenia – maestro Dimitrisa Botinisa. W roli solisty wystąpi utytułowany skrzypek Antal Zalai, którego wykonania przekroczyły magiczny próg miliona wyświetleń na kanale Youtube.

Europejska Noc Muzeów 2015

Spacer po galerii, podziwianie eksponatów, spotkania z twórcami lub koncert nocą? Dlaczego, nie? Instytucje kultury, w sobotę, 16 maja 2015 r. po raz kolejny otwierają swoje podwoje dla nocnych gości. W Noc Muzeów pomorskie placówki przygotowały specjalne atrakcje. Wstęp jest darmowy lub za symboliczną kwotę.

Listy Jana Pawła II w Muzeum Emigracji

Do Muzeum Emigracji w Gdyni trafił wyjątkowy dar przekazany przez prof. Zbigniewa Brzezińskiego. To prywatna korespondencja, którą prowadził z Janem Pawłem II w latach 1979–1983. W siedzibie Muzeum zaprezentowano odręcznie napisany przez papieża list z 7 czerwca 1980 r. Cała korespondencja od 16 maja 2015 r. jest częścią stałej ekspozycji.

Nadzieja uczy czekać

Mistrzowie muzyki klasycznej, Jerzy Zelnik i poezja ks. Twardowskiego w nadzwyczajnym koncercie – to wszystko czeka na publiczność 17 maja 2015 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance.

O dawnych epokach w Muzeum Archeologicznym

W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25-26, w środę, 13 maja 2015 r. o godz. 12.00 odbędzie się promocja książki „Epoka brązu i wczesna epoka żelaza na Pomorzu". Spotkanie połączone jest z wykładem dra Piotra Fudzińskiego z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, „Epoka brązu i wczesna epoka żelaza na Dolnym Powiślu w świetle najnowszych badań". W tym dniu książka będzie dostępna w sprzedaży w cenie promocyjnej.

Festiwal Literatury dla Dzieci

Druga edycja ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszyła 10 maja 2015 r. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice będą uczestniczyć w kilkuset wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą. W Gdańsku festiwal odbędzie się w dniach 19-23 maja 2015 r., a jego współorganizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej.

Tresowane dusze – premiera

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 15 maja 2015 r. będzie miała miejsce premiera „Tresowanych dusz" Gabrieli Zapolskiej. Przedstawienie to adaptacja sztuki Gabrieli Zapolskiej, w której pokazano świat mediów z początku XX w. Spektakl wyreżyserował Adam Orzechowski, scenografię przygotowała Magdalena Gajewska, muzykę skomponował Marcin Mirowski.

Martwa natura wanitatywna w Narodowym

Premierowa prezentacja obrazu „Martwa natura wanitatywna " Philippa Sauerlanda miała miejsce 11 maja 2015 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W towarzyszącej temu wydarzeniu konferencji prasowej udział wzięła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.