Aktualności

Wielka Gala fundacji Querto

Gala inaugurująca działania fundacji Querto na rzez ekologii i odpowiedzialnej filantropii odbędzie się w czwartek, 5 marca 2015 r., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Będzie to spotkanie wszystkich darczyńców skupionych wokół nowatorskiego projektu budowlanego na terenie miasta Gdańska. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego.

Trio Harnik, Trzaska i Brandlmayr

Mikołaj Trzaska na saksofonie, Elisabeth Harnik na pianinie i Martin Brandlmayr na perkusji i elektronice zagrają 28 lutego 2015 r. w Gdańsku. Trio po raz pierwszy spotkało się na koncercie organizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu, gdzie w ramach cyklu „Melomanic Corner+", muzycy improwizacyjni z Polski i Austrii są zapraszani do stworzenia tymczasowej formacji muzycznej. Współpraca Trzaski, Harnik i Brandlamayra trwa dalej – muzycy zagrali do tej pory w Warszawie, a po raz pierwszy w takim składzie wystąpią w Gdańsku.

„Drogi do wyzwolenia” w Centrum św. Jana

O przyczynach, przebiegu i skomplikowanym dziedzictwie II wojny światowej oraz jej konsekwencjach dla państw Europy opowiada wystawa „Routes of Liberation. European Legacies of the Second World War" [Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej]. Otwarcie współtworzonej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz partnerów z Holandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii ekspozycji nastąpi w środę, 4 marca 2015 r.

Św. Mateusz i Bach na Ołowiance – IMPREZA ODWOŁANA

W marcu powraca nowy projekt Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pt. Kinopera. Pomysł na ten cykl został zainspirowany licznymi retransmisjami The Metropolitan Opery, gdzie widzowie za pośrednictwem ekranu mogą uczestniczyć w największych wydarzeniach artystycznych świata, bez konieczności ruszania się z foteli sal lokalnych filharmonii. We wtorek, 3 marca 2015 r. gdańscy melomani będą mogli wysłuchać monumentalnego, pełnego kontemplacji dzieła J.S. Bacha – Pasji św. Mateusza BWV 244 w retransmisji z Filharmonii Berlińskiej.

Słupsk w medalach

W Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku od 28 lutego od godz. 12 do 31 maja 2015 r., w jednej sali wystaw czasowych, oglądać można ekspozycję poświęconą historii Słupska po 1945 roku, przedstawioną w nietradycyjny sposób – na reliefach medali. Medalierstwo stojące na pograniczu numizmatyki, rzeźby oraz złotnictwa jest współcześnie ważnym, choć nietypowym źródłem poznania.

Muzyczny Dzień Kobiet

Polska Filharmonia Kameralna Sopot tradycyjnie zaprasza na uroczyste koncerty z okazji Dnia Kobiet. W tym roku, w sobotę, 7 marca 2015 r., dla pań wystąpi Marcin Wyrostek wraz z zespołem Tango Corazon, a w programie koncertu znajdą się autorskie kompozycje zespołu z kręgu muzyki argentyńskiej i bałkańskiej w opracowaniu na zespół i orkiestrę kameralną.

Marcin Wyrostek i Tango Corazon symfonicznie

Koncert Marcina Wyrostka i jego kwintetu Tango Corazon z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Bohdana Jarmołowicza będzie miał miejsce 6 marca 2015 r.o w Słupsku. Na program złożą się argentyńskie tanga, emocjonalne kompozycje Astora Piazzolli i Richarda Galliano w autorskich aranżacjach akordeonisty.

O migracji, kobietach, mężczyznach, wielokulturowości…

Jak Polacy i Polki radzą sobie na emigracji? Jak żyje się imigrantom i imigrantkom w Polsce i w innych krajach? Czy zawsze wielokulturowość musi być trudna? Tematy te poruszane będa podczas corocznej międzynarodowej konferencji „Kobieta w Kulturze". Wydarzenie odbędzie się 6 i 7 marca 2015 r., na Uniwersytecie Gdańskim. Na wszystkie części konferencji wstęp jest wolny. Wydarzenie honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Kaszubskie wiersze na jazz-folkowo

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na XLIII koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub" pt. „Kamiszczi". Koncert odbędzie się w sobotę, 28 lutego 2015 r., w siedzibie muzeum. Wstęp jest wolny.

Poznaj tajemnice kamery

Gdyńska Szkoła Filmowa już niedługo rusza z cyklem warsztatów, podczas których każdy zainteresowany tematem będzie mógł zgłębić tajniki pracy z kamerą i światłem. Oprócz techniki i technologii, omawiana będzie estetyka obrazu i podstawy języka filmowego. Warsztaty rozpoczną się 7 marca, zapisy przyjmowane są do 3 marca 2015 r.

Archiwum wiadomości