Aktualności

Wolne Miasto Gdańsk – moje miejsce urodzenia

Filia Gdańska zaprasza na cykl spotkań, których bohaterami będą gdańszczanie związani z miastem od przedwojnia. Ich sylwetki przedstawią znakomici trójmiejscy dziennikarze zajmujący się historią i wielokulturowością. Spotkanie inauguracyjne zaplanowano 12 marca 2015 r., pozostałe – w czwartki do 23 kwietnia.

Artyści-emigranci: Rybczyński

Laureat Oscara, król innowacji, pionier technologii High Definition, twórca Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Bohaterem kolejnego spotkania w cyklu „Za granicą sztuki" będzie Zbigniew Rybczyński – wybitny polski reżyser, który zrewolucjonizował Hollywood. O jego życiu i twórczości, w środę, 11 marca 2015 r., opowie prof. Paweł Sitkiewicz, historyk kina i kultury masowej z Uniwersytetu Gdańskiego. Zaprasza Muzeum Emigracji w Gdyni.

Plany słupskich posiadłości

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza od 10 marca do 26 kwietnia 2015 r. do zwiedzania nowej wystawy czasowej „Posiadłości miasta Słupska i wsi powiatu słupskiego na planach z XVIII i XIX w.". Eksponaty pochodzą ze zbiorów kartograficznych Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Wszystko przez judasza

Do czego służy mały otwór w drzwiach? Czy tylko do sprawdzenia kto znajduje się za drzwiami? A może do podglądania innych? Sztukę Andrzeja Ballo, w reżyserii Piotra Szwedesa, „Wszystko przez judasza" będzie można obejrzeć w kinie Remus w Kościerzynie, 17 kwietnia 2015 r., o godz. 17.30.

Adaptacje – interpretacje – szaleństwo

Spotkanie cyklu filmowego „Adaptacje – interpretacje – szaleństwo", który zapowiada tegoroczne Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu", odbędzie się 12 marca 2015 r. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wyświetlona zostanie adaptacja „Burzy" Szekspira. Filmowe seanse zaplanowano w czwartki, do 2 kwietnia. Wstęp – wolny.

Skromni ludzie w niezamożnych domach

W Muzeum Narodowym w Gdańsku, 13 marca 2015 r. będzie miał miejsce wernisaż wystawy Zofii Rydet – „Zapis socjologiczny (1978–1990)". Na ekspozycję składają się zdjęcia z najsłynniejszego cyklu fotograficznego pierwszej damy fotografii polskiej, która choć profesjonalnie była doceniana za życia, to wciąż jest mało poznaną autorką fotografii artystycznej. Fotografie można oglądać do 3 maja.

Taxminutes, czyli konkurs na podatkowy klip

O podatkach zrozumiale i atrakcyjnie? Dlaczego, nie? Jeśli jesteś studentem i chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu obrazów, to weź udział w konkursie na „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – taxminutes". Organizatorzy – Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Ministerstwo Finansów – na zgłoszenia czekają do 30 kwietnia 2015 r.

Przegląd Teatrów Wspaniałych – nabór

Rozpoczął się nabór do XIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Doroczne spotkanie zaplanowano od 8 do 12 czerwca 2015 r. Organizator, Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego, czeka na zgłoszenia do 31 marca.

Podróż do świata etnicznych instrumentów

Dzieci i młodzież chcącą poznać instrumenty etniczne z różnych stron świata Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza 22 marca 2015 r. na warsztaty do Oddziału Etnografii. Będzie można zagrać na wszystkich prezentowanych instrumentach i przekonać się, że nauka gry na nich nie zawsze musi wiązać się z miesiącami ciężkiej pracy, jak to bywa w przypadku gry na skrzypcach czy na pianinie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nad Bałtykiem

Ekstremalna Droga Krzyżowa to 49 km marszu po piasku w nocy z 27 na 28 marca 2015 r. i rozważania o męce Pańskiej. Najdalej na północ wysunięta trasa EDK w Polsce prowadzić będzie wzdłuż Bałtyku, z kościoła św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze do kościoła Bożego Ciała w Helu.