Aktualności

Retrospekcja półwiecza twórczości ciekawej osobowości polskiej sztuki XX w. Andrzej Dudziński jubileuszowo

Rysownik, malarz, plakacista, ilustrator, instalator, performer, fotograf, twórca kolaży, asamblaży, a do tego człowiek piszący i rymujący. Z bogatego dorobku Andrzeja Dudzińskiego wybrano 50 prac na 50-lecie twórczości.

Przedświąteczne spotkanie z muzyką Kaszub. Posłuchaj ludowych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na koncert pt. „Na niebie skrzi sã gwiôzda", który odbędzie się w środę, 18 grudnia 2019 r. Wstęp – wolny.

O sztuce wskazującej właściwą drogę życia. Konferencja naukowców w oliwskim Pałacu Opatów

Moralistyka w różnych dziedzinach sztuki Europy nowożytnej: plastyce, muzyce, literaturze i teatrze. To temat specjalistycznej konferencji naukowej, która zostanie zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w środę, 18 grudnia 2019 r. Wstęp – wolny.

Chcesz posłuchać kolęd świata? Przyjdź na koncert bożonarodzeniowy w słupskiej filharmonii

W magiczny przedświąteczny czas, 20 grudnia 2019 r. Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara i dyrektor Ruben Silva zapraszają na niezwykły wieczór bożonarodzeniowy. W programie przepiękne kolędy nie tylko polskie i koncert utalentowanego młodego wiolonczelisty.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz wielokrotnie nagradzany dokument o kobietach Solidarności

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zostanie zaprezentowany dokument Piotra Śliwowskiego i Marty Dzido „Solidarność według kobiet". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 16 grudnia 2019 r. Po projekcji zaplanowano rozmowę z twórcami filmu. Wstęp – wolny.

To był czas wielkiego ożywienia artystycznego. Wystawa o sztuce polskiej w 20-leciu międzywojennym

Ponad 150 obrazów, rzeźb i obiektów rzemiosła artystycznego, w tym dzieła Witkacego, Tamary Łempickiej i Xawerego Dunikowskiego, będzie można zobaczyć w Zielonej Bramie w Gdańsku. Wernisaż wystawy o sztuce polskiej w 20-leciu międzywojennym zostanie zorganizowany w sobotę, 14 grudnia 2019 r.

Walc, aria, a może groteska? Wyjątkowe utworu zabrzmią w ostatni wieczór roku na Ołowiance

Lubisz muzykę poważną i rozrywkową i nie masz planów na sylwestra? Polska Filharmonia Bałtycka we wtorek, 31 grudnia 2019 r. zaprasza na koncert na zakończenie roku. Po koncercie odbędzie się bal. Do tańca zagra gościom zespół Lighthouse Band. Bilety już do nabycia.

Sentymentalna podróż w czasie, czyli artystyczna instalacja w centrum handlowym z lat 90.XX wieku

Dom Handlowy Jantar we Wrzeszczu to pierwsze centrum handlowe w Gdańsku, które powstało w latach 90.XX wieku. Artystyczna instalacja Honoraty Martin opowie o jego historii i skłoni widzów do szukania odpowiedzi na pytanie o dawną świetność tego typu obiektów.

Muzyczne upamiętnienie 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Koncert carillonowy Małgorzaty Fiebig

Koncert upamiętniający 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbędzie się w piątek, 13 grudnia 2019 r. Utwory na carillonie w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wykona Małgorzata Fiebig. Usłyszymy m.in. słynne „Mury" Jacka Kaczmarskiego

Muzeum Narodowe w Gdańsku ma nowego dyrektora. Został nim dr hab. Jacek Friedrich

Jacek Friedrich wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego kandydatura została zatwierdzona przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Kadencja nowego dyrektora MNG rozpocznie się 1 stycznia 2020 r.

Zupełnie nowe piosenki. Koncert Pawła Domagały w Szekspirowskim

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w środę, 18 grudnia 2019 r. odbędzie się koncert Pawła Domagały. Podczas kolejnej, czwartej części trasy, artysta – oprócz znanego i oczekiwanego repertuaru – zaprezentuje kilka piosenek z przygotowywanej właśnie, trzeciej już, płyty, której premiera zapowiadana jest na 2020 rok.

O tym, jak Jezus Chrystus urodził się w Betlejem. Biblijna opowieść na kwidzyńskiej Scenie Lalkowej

Powoli czuć już świąteczną atmosferę, dlatego Scena Lalkowa w Kwidzynie zaprasza na „Pastorałkę". Spektakl Teatru Łątka będzie można zobaczyć w piątek, 13 grudnia 2019 r.

Poznaj historię rodziny słynnych gdańskich złotników. W Galerii Palowej zostanie otwarta nowa wystawa

Ponad 350 eksponatów, sprowadzonych z całego świata, opowie o złotniczej rodzinie Stumpfów. Wystawę poświęconą ich działalności jubilerskiej będzie można zobaczyć w Muzeum Gdańska. Wernisaż zaplanowano na czwartek, 12 grudnia 2019 r. w Galerii Palowej.

Czy światłem można budować napięcie, a dźwiękiem stworzyć aurę bezludnej wyspy? Warsztaty w Teatrze Wybrzeże

Teatr Wybrzeże zaprasza na bezpłatne zajęcia z zakresu specjalizacji teatralnych. Wszyscy zainteresowani techniką oświetlenia i nagłośnienia będą mogli wziąć udział w warsztatach oświetleniowym oraz akustycznym.

Smolik i Kev Fox promują album „Queen Of Hearts”. To ostatni koncert w Szekspirowskim

The All Saints Tour to ostatni w tegorocznej trasie koncertowej występ duetu Smolik i Kev Fox, który zaplanowano na niedzielę, 15 grudnia 2019 r. Będzie można usłyszeć utwory z pokrytego platyną debiutanckiego albumu oraz znakomitej, nagrywanej w Real World Studios, EP „Queen Of Hearts".

Utwory Schuberta, Beethovena i Turnera. Koncert nie tylko dla bohatera na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w piątkowy wieczór, 13 grudnia 2019 r. zaprasza do wysłuchania muzyki do opery „Rosamunde" Schuberta, utworu amerykańskiego kompozytora Kerry Turnera „Introduction and main event" na cztery rogi i orkiestrę oraz III Symfonii Beethovena.

Pojedynek na Bursztynowe Mieczyki wygrały fundacje z Nowego Klincza, Gdańska i Nowego Dworu Gdańskiego

Zapewniają dom i schronienie osobom niepełnosprawnym, pomagają im spełniać sportowe marzenia oraz kochają żuławskie tradycje i mieszkańców Nowego Domu Gdańskiego. W tym roku nagrody Bursztynowego Mieczyka otrzymały trzy pomorskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start" oraz Klub Nowodworski.

Kto dostanie prezent, a kto rózgę? Mikołajki i Święty Mikołaj

Wszystkie dzieci na całym świecie z wielką niecierpliwością czekają na jego wizytę. Wchodzi zazwyczaj kominem, z wielkim workiem prezentów dla grzecznych dzieci. Dla niegrzecznych przynosi rózgę.

Poznaj życie łowców z epoki lodowcowej. Nowa wystawa w sopockim Grodzisku

Oryginalne broń i narzędzia liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, w tym najstarszy bumerang na świecie. Niezwykły zbiór stanowiący pozostałości ludzkiej wytwórczości z okresu paleolitu będzie można zobaczyć w Grodzisku w Sopocie od soboty, 7 grudnia 2019 r.

Historyczna architektura w odbudowanym Gdańsku. Sobotni spacer z cyklu Gdańskich Miniatur po Śródmieściu

Gdańskie Główne Miasto zostało odbudowane po wojennych zniszczeniach. Jakie wyzwania stały przed budowniczymi? Czy odbudowa miała być tylko historyczną rekonstrukcją, czy też miała być początkiem nowego porządku? Spacer z cyklu Gdańskich Miniatur, 7 grudnia 2019 r. o godz. 13.00

Czy miłość wszystko pokona? Trójmiejscy artyści w operetce „Księżniczka czardasza”

Czy miłość Sylvy i Edwina zakończy się podobnie jak miłość kochanków wszech czasów – Romea i Julii? Czy romans artystki i węgierskiego księcia, ukazany poprzez muzykę, śpiew i taniec w rytmach walców i czardaszy, przetrwa próbę czasu?

Mikołajkowy weekend na Pomorzu. Zobacz, gdzie będzie można spotkać św. Mikołaja

Mikołaj będzie miał ręce pełne roboty już od czwartku aż do niedzieli 8 grudnia. W tym czasie odwiedzi kilkanaście miejscowości w całym województwie. Wśród mikołajkowych atrakcji w Pomorskiem będą m.in. poszukiwanie Świętego w komatach malborskiego zamku, przejażdżki jego saniami i zawody konne w rytm świątecznych przebojów. Będą też wspólne śpiewanie, tańce oraz zdobienie pierników.

Jak zbudować wielopokoleniową publiczność festiwalu muzycznego? Dowiesz się podczas spotkania w IKM

Organizatorzy m.in. Up To Date Festival, Ostróda Reggae Festival czy Festiwalu Kazimiernikejszyn opowiedzą o tym, jak docierają z komunikatem i ofertą wydarzeń do całych rodzin.O międzypokoleniowości na festiwalach muzycznych porozmawia z gośćmi Aleksandra Budka, prezenterka Trójki Polskiego Radia. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 12 grudnia 2019 r. Wstęp jest wolny.

Czy uczestnikom zajęć Światłem pisane udało się uchwycić magię miejsc? Przekonasz się podczas wystawy podsumowującej projekt

W Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 31 grudnia 2019 r. będzie można zapoznać się z efektami prac uczestników projektu Światłem pisane, którzy mieli możliwość integracji, edukacji, eksperymentowania, ale przede wszystkim opisania niewerbalnie, a światłem trzech niezwykłych miejsc. Czy im się udało? Wernisaż we wtorek, 17 grudnia w Baszcie Czarownic. Wstęp jest wolny.

Masz pomysł na koncert, artystyczne warsztaty lub spektakl? Możesz zyskać nawet 80 tys. zł dofinansowania

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił dwa konkursy grantowe dla organizacji pozarządowych, które mają pomysły na działania artystyczne. Można zorganizować koncert, przegląd filmów, konferencję czy wystawę, które integrują mieszkańców i promują pomorską kulturę. Łączna pula grantów to 1,4 mln zł. Maksymalne dofinansowanie wynosi 40 tys. zł lub 80 tys. zł w zależności od projektu.

Dworzec morski w Gdyni obchodzi 86. urodziny! Będą spektakl, warsztaty i darmowe zwiedzanie

W weekend 7 i 8 grudnia będzie można świętować 86. urodziny budynku dworca morskiego w Gdyni, czyli dzisiejszego Muzeum Emigracji. Wydarzenie zacznie się premierą spektaklu performatywno-tanecznego „7 lekcji geometrii", a w programie są jeszcze warsztaty dla dzieci, bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem i pokaz filmu.

Gdyński plac Grunwaldzki zmieni się w świąteczne miasteczko. W sobotę zaczyna się jarmark bożonarodzeniowy

Przez dwa tygodnie od 8 do 22 grudnia w Gdyni będzie można poczuć wyjątkową atmosferę nachodzącego Bożego Narodzenia. Na kiermaszach będzie okazja, by skosztować świątecznych smakołyków i kupić oryginalne prezenty oraz dekoracje. Jarmark Świąteczny odwiedzi także św. Mikołaj, który będzie czekał na gości w swoim niezwykłym pokoju w muszli koncertowej.

Świeżość ujęcia i rozmaitość nastrojów, czyli fantazje, suity i poematy. W filharmonii koncert już w piątek

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na koncert, który odbędzie się w piątek, 6 grudnia 2019 r. W programie będą dwie suity baletowe oraz dwa utwory koncertowe na skrzypce z orkiestrą – pełen intensywnego liryzmu powstały u schyłku XIX „Poème" Chaussona oraz skomponowany już w początku XX wieku Koncert a-moll Głazunowa.

Porozmawiajmy o Moniuszce i jego twórczości. Wydanie nadzwyczajne Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zostało zaplanowane wydanie nadzwyczajne Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 grudnia 2019 r. w Starej Aptece.

Przyjdź zobaczyć siedem dzieł niezrównanego malarza marynisty. Specjalny pokaz w Pałacu Opatów

Już za kilka dni będziemy mogli zobaczyć siedem obrazów Mariana Mokwy, zakupionych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku a pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu. Wernisaż wystawy zostanie zorganizowany w sobotę, 7 grudnia 2019 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.

Chcesz wprowadzić siebie i bliskich w świąteczny nastrój? Kup bilet i przyjdź na koncert mikołajkowy na Ołowiance

Utwory z repertuaru Benny'ego Goodmana, Elli Fitzgerald, Glenna Millera, Louisa Armstronga czy Franka Sinatry to doskonała propozycja na zimowy wieczór. Niezwykły mikołajkowy koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w czwartek, 5 grudnia 2019 r.

Artystka wizualna, tancerka, ilustrator i grafik oraz pianista. Laureaci Młodych Twórców Kultury

Martyna Jastrzębska, Julia Ciesielska, Patryk Hardziej i Piotr Pawlak, 29 listopada 2019 r. odebrali statuetki przyznawane Młodym Twórcom Kultury. Po raz pierwszy został wręczony laur za promocję kultury. Laureaci otrzymali statuetki projektu Tomasza Radziewicza i dyplom zaprojektowany przez Marka Rogalę oraz nagrody pieniężne po 10 tysięcy złotych.

Sylwester w Teatrze Wybrzeże. Już teraz zarezerwuj bilety

W wieczór sylwestrowy w Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną trzy znakomite tytuły: „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" na Dużej Scenie, „Tajemnicza Irma Vep" w Starej Aptece oraz „Niezwyciężony" na Scenie Kameralnej w Sopocie. Po każdym spektaklu na widzów czekać będą noworoczny konkurs i lampka wina.

Jak działały szpitale w dawnym Gdańsku? Dowiesz się na nowej wystawie w Domu Uphagena

Tematyce średniowiecznych i nowożytnych szpitali w Gdańsku poświęcona będzie nowa wystawa w Domu Uphagena. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 50 zabytków archeologicznych, dokumentów oraz ilustracji. Otwarcie zaplanowano na wtorek, 3 grudnia 2019 r.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy walczy o tytuł najpiękniejszego w Europie! Można głosować

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, jako jedyny w Polsce, jest nominowany w konkursie o tytuł European Best Christmas Market 2020. Gdańsk znalazł się w towarzystwie dwudziestu najpiękniejszych europejskich jarmarków, organizowanych m.in. w Brukseli, Budapeszcie, Dreźnie, Kolonii, Lipsku, Norymberdze czy Wiedniu.

Największy fenomen sztuki baletowej na scenie w Słupsku. „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Royal Lviv Ballet

Chcesz zobaczyć największy fenomen sztuki baletowej? Pragniesz przenieść się do baśniowej krainy tańca i muzyki? Daj się porwać magii świateł i urzekającej scenografii, zobacz imponującą choreografię i olśniewające kostiumy wyjątkowych tancerzy.

Muzyka filmowa wczoraj i dziś. Koncert andrzejkowy na Ołowiance

Polska Filharmonia Batycka w Gdańsku w piątek, 29 listopada 2019 r. zaprasza do wysłuchania utworów Nina Roty oraz Pietra Mascagniego oraz obejrzenia filmu „Rapsodia Nina Oxilii".

Idą święta! Pora na prezenty! Warto więc wybrać się na Świąteczny Etnokiermasz w Gdańsku-Oliwie

W przedświąteczne weekendy, od 1 do 22 grudnia 2019 r. Spichlerz Opacki w Gdańsku-Oliwie zamieni się w przyjazną przestrzeń, w której będzie można zakupić oryginalne upominki prosto od twórców ludowych.

Od 130 lat jest symbolem stolicy Francji. Teraz mamy okazję jeszcze lepiej poznać „Żelazną królową Paryża”

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza na dwa wydarzenia poświęcone wieży Eiffla, która w tym roku świętuje swoje 130-lecie. W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. w ramach Art&Science Cafe odbędzie się wykład dr. hab. Jacka Friedricha, a następnie zostanie otwarta wystawa zdjęć francuskiego artysty Jean-Paula Lublinera.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Zobacz Gruzję w kolorach granatu. Fotograficzna opowieść o fenomenie kraju na styku Europy i Azji

W ramach cykl spotkań Etnopodróże tym razem wybierzemy się do współczesnej Gruzji. O przemianach społecznych zachodzących w tym kraju opowie kulturoznawca i fotograf Katarzyna Majewska. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 listopada 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Pełnia szczęścia”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W środę, 4 grudnia 2019 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Pełnia szczęścia" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Poznaj sposoby dawnych gdańszczan na zachowanie zdrowia. Nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym

Jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan? Gdzie powstawały szpitale i apteki? Skąd czerpano wodę pitną? Jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej? Tego wszystkiego dowiemy się zwiedzając nową wystawę w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Jej otwarcie zaplanowano w środę, 27 listopada 2019 r.

„Połączeni bursztynem” z unijną dotacją. Wspólny projekt muzeów z Gdańska i Kaliningradu

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie otrzymały ponad 2,2 mln euro dotacji z programu Polska-Rosja 2014-2020 na realizację wspólnego projektu „Połączeni bursztynem". Dzięki temu w Gdańsku za niecałe 2 lata zostanie otwarta nowa wystawa w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu.

Etno, awangarda i improwizacja Remontu Pomp w towarzystwie Mikołaja Trzaski. Koncert w gdańskim muzeum

Chcesz posłuchać zespołu perkusyjnego, który od zwykłych instrumentów woli przedmioty użytku codziennego? Przyjdź 30 listopada 2019 r. na koncert – wyjątkowo uzdolnieni muzycy stworzą ciekawe struktury, grając na beczkach, butelkach, kieliszkach i innych sprzętach perkusyjnych. Towarzyszyć im będzie znany gdański saksofonista.

Malowane palcami i pędzlami z... sierści kota. Wystawa Marty Zwarycz „Serce w kwiaty” w Związku Ukraińców w Polsce

Chcesz zobaczyć obrazy malowane palcem? Przeżyć ciekawą i czarującą przygodę w świecie ludowego malarstwa? Przyjdź na wystawę do gdańskiej siedziby Związku Ukraińców w Polsce.

Chcesz przekonać się, czym wyróżnia się sztuka Austrii. Weź udział w kulturalnej podróż podczas Tygodnia Austriackiego

Spektakle dramatyczne, taneczne i operowe, performatywne czytania dramatów, koncert, wystawa fotografii Graz Selection III, przegląd filmów, a także spotkania z literaturą i wykłady. Tydzień Austriacki odbędzie się w dniach 29 listopada – 7 grudnia 2019 roku.

Największa w Polsce parada Mikołajów na Motocyklach w Trójmieście. Wspierają dzieci z domów dziecka

Motocykliści pomagają dzieciom z domów dziecka, hospicjów i szpitali. Podczas parady w niedzielę, 1 grudnia 2019 roku zbierają też cegiełki na obiady dla podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych z całego województwa. W charytatywnym przejeździe przez Trójmiasto weźmie udział ponad 1,5 tys. motocyklistów i fanów motoryzacji.

Średniowieczni gdańscy żeglarze i ich historia. Wykład w Akademii Gdańskiej

Gdański Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu Akademia Gdańska. Tym razem Beata Możejko opowie o sprawach morskich i gdańskich marynarzach z okresu średniowiecza. Wykład odbędzie się 26 listopada 2019 r.

Jak wyglądało Boże Narodzenie na Kaszubach? Gwiôzdka jidze przez Wdzydze

Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Dowiesz się podczas warsztatów w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.