Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy. Prezenty dla brytyjskiej pary książęcej

Kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy. Prezenty dla brytyjskiej pary książęcej

Księżna Kate i książę William

Kate i William – księżna i książę Cambridge – odwiedzą Gdańsk, 18 lipca 2017 r. podczas podróży po Polsce i Niemczech. Książęca para spróbuje pierogów i wódki Goldwasser, a w prezencie księżna otrzyma torebkę ozdobioną żukowskim haftem i bursztynowy wisiorek, a książę – rogową tabakierę i bursztynowo-srebrne spinki do mankietów.

 

Kate i William od 17 do 21 lipca odwiedzą Warszawę, Gdańsk oraz Berlin, Heidelberg i Hamburg. Wizytę na Pomorzu rozpoczną od zwiedzania Muzeum Stutthof w Sztutowie, następnie przyjadą do Gdańska. W Niemczech para książęca wesprze organizacje charytatywne walczące z depresją czy ubóstwem dzieci.

 

Wizyta w Gdańsku

W Dworze Artusa w Gdańsku książęcą parę powita prezydent Paweł Adamowicz. Po półgodzinnej rozmowie goście wyjdą na przedproże Dworu Artusa. Przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis Pomorzanie powitają gości. Podczas półgodzinnego spaceru w okolicach fontanny Neptuna, na Długim Targu i ul. Długiej, skosztują tradycyjnych polskich pierogów i likieru Goldwasser. Następnie Kate i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, gdzie spotkają się z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem.

 

Tabakiera i kaszubski haft szkoły żukowskiej

W Teatrze Szekspirowskim goście zobaczą gdański teatr elżbietański i wezmą udział w cocktail party dla ludzi kultury, sztuki i mediów. Marszałek województwa pomorskiego przygotował prezenty – dla księżnej – torebkę ozdobioną haftem kaszubskim szkoły żukowskiej (jego tradycja sięga XIII w., gdy córki pomorskich książąt i możnowładców poznawały tajniki haftowania), dla księcia – tabakierę. Angielscy kupcy w XVII w. przywieźli tytoń do grodu nad Motławą, a dziś my częstujemy ich potomków tabaką.

Haft na torebce prezentuje szkołę żukowską, która została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Na liście znajdują się: rusznikarstwo artystyczne i historyczne, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, język esperanto oraz umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie.

 

Program godzinowy wizyty książęcej pary we wtorek, 18 lipca 2017 r.

  • godz. 12.20-13.40 – Muzeum Stutthof w Sztutowie
  • godz. 15.00-15.35 – Długi Targ – spotkanie we Dworze Artusa z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, spacer w okolicach fontany Neptuna
  • godz. 15.40-16.20 – Teatr Szekspirowski – spotkanie z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem
  • godz. 16.35-17.20 – Europejskie Centrum Solidarności – spotkanie m.in. z Lechem Wałęsą
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.