Powiat położony jest na Pojezierzu Kaszubskim, które terytorialnie zajmuje środkowo-południową część województwa pomorskiego. Ciekawostką jest fakt, że właśnie na terenie naszego powiatu – na terenie gminy Kościerzyna w miejscowości Kłobuczyno znajduje się środek województwa pomorskiego. Od strony południowej powiat kościerski graniczy z powiatem starogardzkim i chojnickim, od wschodniej z powiatem starogardzkim i gdańskim, od północnej z powiatem kartuskim a od zachodniej z powiatem bytowskim. Geologicznie tereny powiatu kościerskiego to pogranicze moreny czołowej i piaszczystych sandrów tworzących tzw. Równinę Charzykowską. Tereny te, poprzez bogactwo form rzeźby, kontrasty krajobrazowe wywołane obecnością licznych głęboko wciętych rynien jeziornych i towarzyszących im wzgórz, nazywane są od dawna "Szwajcarią Kaszubską". Dlatego też teren ten jest zaliczany do najpiękniejszych regionów i niewątpliwie jednego z najbardziej uroczych zakątków kraju.

Dobre warunki do rozwoju turystyki w powiecie kościerskim wynikają przede wszystkim z walorów krajobrazowych powiatu, który położony jest w niezwykle malowniczym zakątku kraju. Naturalna uroda tego terenu, liczne i czyste jeziora, piękne lasy, świeże powietrze, połacie piasków sandrowych, a co najważniejsze szczególna atmosfera sprawiają, że powiat kościerski jest idealnym miejscem wypoczynku i rozrywki. Są tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, żeglarstwa, motorowodniactwa i kajakarstwa. Okolice powiatu kościerskiego to raj dla wędkarzy i myśliwych. Ze względu na swoje bogate walory krajobrazowe, powiat kościerski posiada bardzo dobre warunki dla rozwoju turystyki kwalifikowanej. Na miłośników wędrówek pieszych i rowerowych czeka tu wiele szlaków regionalnych i ścieżek dydaktycznych. Łącznie jest ich około 30. Na brak zajęcia nie będą także narzekać miłośnicy spływów kajakowych. Z obszarów Szwajcarii Kaszubskiej bierze początek kilka rzek nadających się do tego typu wypoczynku. Są to: Wda (Czarna Woda), Trzebiocha, Graniczne, Pilica, Borowa, Wierzyca i Mała Wierzyca. Krótkie szlaki rzeczne można przebyć w ciągu jednego, dwóch dni. Na jeziora warto jednak poświęcić więcej czasu. W regionie istnieje 10 przeznaczonych dla miłośników kajakarstwa szlaków wodnych. Z roku na rok zwiększa się także liczba podmiotów oferujących turystom jazdę konną. W powiecie kościerskim istnieje już 12 tego rodzaju punktów. Charakterystykę przyrodniczą i kulturową powiatu uzupełnia wiele godnych polecenia zabytków architektonicznych i atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje, położony w całości na terenie powiatu, Wdzydzki Park Krajobrazowy o powierzchni 17 857 ha.

Fot. Kaszubski Park Etnograficzny

Fot. Kaszubski Park Etnograficzny

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Najstarsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Prezentuje zwiedzającym zabudowę dawnej wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVIII do poł. XX w. Na powierzchni 22 ha znajduje się ponad 40 obiektów zabytkowych w tym: 7 zagród, 2 założenia dworskie, 4 dworki, 5 chałup, wiejska szkoła z izbą lekcyjną, kościół, 2 wiatraki, trak, kuźnia.
  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – jedyne na świecie muzeum hymnu narodowego. Muzeum mieści się w zabytkowym dworku z początków XVIII w., w którym w 1747 roku urodził się gen. Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego".
  • Kalwaria Wielewska – Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Wielu – atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim miejsce kultu religijnego. W skład Kalwarii wchodzą 23 obiekty. Kalwaria jest symbolem chrześcijańskiej spuścizny regionu.
  • Muzeum Kolejnictwa - parowozownia w Kościerzynie – placówka muzealna utworzona w 1992 r. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. Oglądać możemy halę na 4 parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu.
  • Kościerskie sanktuaria. Parafia pw. św. Trójcy. Kościerzyna jako jedyne miasto w Europie posiada w jednej parafii dwa sanktuaria maryjne ukoronowane przez Papieża Jana Pawła II. Są to: sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej – Królowej Rodzin oraz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej.

Podstawowe dane

Powiat: kościerski
Gmina: Kościerzyna
powiat koscierski - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: 3 Maja 9c
Miejscowość: 83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 680 18 40
Faks: 58 680 18 58
Strona WWW http://powiatkoscierski.pl
Strona BIP http://bip-koscierzyna.eurzad.eu/
Adres e-mail starostwo@powiatkoscierski.pl
Starosta kościerski: Alicja Żurawska
Powierzchnia: 1165,85 km²
Ludność: 71 041

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu