Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Koncert carillonowy i pokazy w Kuźni Wodnej. Święto Niepodległości z Muzeum Gdańska

Koncert carillonowy i pokazy w Kuźni Wodnej. Święto Niepodległości z Muzeum Gdańska

Carillon mobilny „Gdańsk"

W Narodowe Święto Niepodległości w poniedziałek, 11 listopada 2019 r. na Targu Węglowym mieszkańcy Gdańska będą mogli zobaczyć i usłyszeć jedyny w Polsce carillon mobilny. Natomiast w Kuźni Wodnej w Oliwie kowale-artyści będą wykuwać Orła Białego. Wstęp na oba wydarzenia będzie bezpłatny.

 

– Każdego roku Muzeum Gdańska włącza się w obchody Święta Niepodległości. Carillonistka miejska Monika Kaźmierczak wykona utwory patriotyczne, które zostaną zagrane na carillonie mobilnym. Natomiast kowale-artyści będą wykuwali w ogniu symbol naszego kraju, Orła Białego – informuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Carillon mobilny na Targu Węglowym

Po zakończeniu 17. Parady Niepodległości w Gdańsku, ok. godz. 11.30 na Targu Węglowym (przy Muzeum Bursztynu) rozpocznie się koncert carillonowy Moniki Kaźmierczak. Zagrane zostaną utwory patriotyczne upamiętniające odzyskanie Niepodległości oraz aranżacje utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych polskich kompozytorów.

– Carillon „Gdańsk” to jedyny w Polsce instrument mobilny składający się 48 dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów, który może dostać się w dowolne miejsce Polski – podkreśla Monika Kaźmierczak.

 

Orzeł Biały w stali i… glinie

Pokazy w Kuźnie Wodnej w Gdańsku-Oliwie odbędą się w godz. 17.00-21.00. Jego uczestnicy będą mogli podziwiać pracę kowali ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali, wykuwających Orła Białego i inne przedmioty z metalu, m.in. podkowy, narzędzia, gwoździe i okucia. Dodatkowo, drugi orzeł zostanie wypalony z ceramiki.

– Nasza propozycja to symboliczne nawiązanie
do niepodległości wykutej w ogniu. Leszek Supiński, będzie wykuwał orła ze stalowej blachy. Z kolei Jacek Ilecki przyjedzie do nas z przygotowanym orłem wykonanym z gliny i zaprezentuje, jak dawniej wypalano przedmioty użytkowe. Orzeł Pana Jacka
ma trafić do zbiorów Muzeum Gdańska – zapowiada Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Najmłodsi uczestnicy tego wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach, a przygotowane przez nich przedmioty z ceramiki wziąć do domu i wysuszyć.

Orzeł Biały wykuty ze stali

Orzeł Biały wykuty ze stali. Fot. Dariusz Kula

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.