Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/355457328_642656397890472_7386683649927242754_n.jpg Kartuski Dom Nadziei wkrótce przyjmie pierwszych podopiecznych. Miasto na hospicjum czekało wiele lat

Kartuski Dom Nadziei wkrótce przyjmie pierwszych podopiecznych. Miasto na hospicjum czekało wiele lat

Hospicjum Dom Nadziei. Fot. źródło: Facebook/powiat kartuski
21.06.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
21.06.2023

W czterokondygnacyjnym budynku hospicjum stacjonarnego przy ul. Leśnej w Kartuzach są: pokoje dla pacjentów, łazienki, kuchnia, pomieszczenia dla pielęgniarek i lekarzy, sala do rehabilitacji i kaplica. Budowa hospicjum rozpoczęła się w 2018 r.

Inwestycja kosztowała ok. 24 mln zł, w tym samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich przekazał prawie 7 mln zł. Hospicjum powstało też m.in. dzięki wsparciu powiatu kartuskiego, gmin: Kartuzy, Chmielno, Przodkowo Sierakowice, Somonino Stężyca, Sulęczyno i Żukowo oraz zbiórkom publicznym m.in. podczas Pól Nadziei i wpłatom z jednego procenta podatku. W wydarzeniu, które odbyło się 20 czerwca 2023 r., wziął udział m. in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Jak wygląda obiekt?

Hospicjum to dom dla osób chorych, starszych i niesamodzielnych. Przygotowano w nim miejsca jedno, dwu- i trzyosobowe w pokojach na parterze i piętrze. W sumie dla 36 pacjentów. W budynku są też: łazienki, kuchnia, pomieszczenia dla pielęgniarek, lekarzy, psychologów oraz sala do rehabilitacji, a także kaplica i taras dla podopiecznych. Obiekt został wykonany w nowoczesnych technologiach. Jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Hospicjum jest przeznaczone głównie dla osób po 60. r. ż., chorych na raka, niezdolnych do samodzielnej egzystencji i wymagających wsparcia. Osoby te będą miały zapewnione całodobową i profesjonalną opiekę.

– Od lat Kartuzy zabiegały o utworzenie hospicjum stacjonarnego, dlatego m.in. dzięki środkom unijnym wsparliśmy budowę, wyposażenie obiektu oraz opiekę wytchnieniową – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Wiem, że opieka paliatywna jest bardzo potrzebna, tym bardziej, że nasze społeczeństwo się starzeje i jest coraz więcej bardzo chorych osób, które powinny mieć godziwe warunki do życia – podkreślał marszałek województwa Mieczysław Struk.

Domowa opieka

W kartuskim ośrodku poza leczeniem pacjentów i ulżeniem im w bólu, jest też zapewniona opieka wytchniowa. Jest to czasowe zastąpienie rodziny w sprawowaniu opieki nad osobami niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności. Dzięki niej bliscy podopiecznych mogą odpocząć, zadbać o zdrowie, zająć się sprawami zawodowymi, aby uniknąć wykluczenia zawodowego, wykorzystać czas na rozwój osobisty lub załatwić sprawy, na które zwykle brakuje im czasu. Takie wsparcie jest oferowane stacjonarnie w hospicjum oraz w domu pacjenta.
Jak mówił dyrektor kartuskiego Centrum Caritas ks. Marek Trybowski poza opieką medyczną pacjenci mają mieć zapewnione jak najlepsze warunki do życia. W Domu Nadziei chodzi o zapewnienie komfortu oraz atmosfery wsparcia i braterskiej miłości.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.