Powiat kartuski położony jest w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego; w odległości 35 km od Gdańska, 35 km od Kościerzyny, 55 km od Bytowa oraz ok. 25 km od lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. Usytuowany jest na skrzyżowaniu dróg krajowych, wojewódzkich i regionalnych. Powiat posiada dobre połączenie kolejowe z Gdynią, Kościerzyną i Lęborkiem.

Ziemia Kartuska leży w samym sercu Kaszub, które przyciągają wszystkich pragnących połączyć wakacyjny wypoczynek z poznawaniem fascynującej historii i kultury tej części Polski. Już w XIX wieku turyści wybrali te tereny jako ulubione miejsce; docenili tutejsze słońce, czystą wodę oraz wspaniałą przyrodę. Wtedy znane już były z pięknych krajobrazów i nietkniętych ludzką ręką, tajemniczych zakątków. To wówczas okolice Kartuz zaczęto nazywać Szwajcarią Kaszubską, która dziś obejmuje obszar po Kościerzynę i "wielką wodę" Jeziora Wdzydze. Szukający wypoczynku z dala od gwarnych ośrodków turystycznych znajdą tu urocze, malownicze miasteczka, tajemne zakątki wiecznie zielonych lasów, przejrzyste jeziora z urozmaiconą linią brzegową. To właśnie jeziora Kaszubi nazywają swoim błękitnym skarbem. Jest ich tu wiele, a największe z nich to: Wdzydzkie, Raduńskie Dolne i Gowidlińskie. Połączone rzekami tworzą wspaniałe szlaki wodne, doskonałe do kajakowych eskapad.

O Kartuzach mówi się, że to chyba jedyne miasto w Europie, do którego wszystkie drogi wiodą przez lasy. Kaszubski Park Krajobrazowy – uznawany za jeden z najładniejszych parków w Polsce – porasta bardzo bogaty i różnorodny drzewostan. Rosną tu dęby, buki, sosny, graby. W lasach i na polach spotkać można borsuki, w okolicach Mirachowa - jenoty, lisy, piżmaki, dziki, sarny i jelenie, a nawet łosie i daniele. Podniebną przestrzeń i jeziora upodobały sobie czaple, bociany, myszołowy i krogulce. Teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego to wymarzone miejsce dla pieszych i rowerowych wycieczek. Wędrując ku zachodowi, dotrzeć można do pięknego kompleksu Lasów Mirachowskich, gdzie warto zajrzeć m.in. do będącego ostoją ptactwa rezerwatu Kurze Grzędy. Warto również wybrać się na rajd Drogą Kaszubską, który - poprzez Chmielno - wiedzie na Złotą Górę koło Brodnicy. Tam każdego roku swoje święto obchodzą ... truskawki. Wycieczce atrakcji dodaje panorama na jeziora: Brodno Wielkie i Ostrzyckie.

Na Kaszubach nie zapomniano i o miłośnikach hippiki, którzy skorzystać mogą z przejażdżek konnych wierzchem i bryczką.

Kolegiata w Kartuzach

XV-wieczna kolegiata w Kartuzach

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • zespół poklasztorny Zakonu Kartuzów (XIV-XV w.) w Kartuzach – uznawany za jeden z najwartościowszych zabytków sakralnych w Europie Środkowej
  • kościół pw. św. Marcina (1820r.) w Sierakowicach
  • kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (1845 r.) w Chmielnie
  • zespoły młyńskie z pocz. XX w. w Chmielonku, w Młynie Dolnym, w Stryszej Budzie
  • kościół parafialny pw. Trójcy Św. i Wszystkich Świętych (1639 r.) w Goręczynie
  • zabytkowe domy konstrukcji szkieletowej w Gowidlinie
  • kaplica p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (1740 r.) oraz kościół św. Jana Chrzciciela z cmentarzem w Mirachowie
  • zespół zabudowy Nowa Huta (zagroda nr 1)
  • zespół poklasztorny norbertanek (XIV-XV i XVIII w.) w Żukowie
  • późnogotycki kościół z bogatym wyposażeniem - ołtarz antwerpski (pocz. XVI w.) w Żukowie

Podstawowe dane

Powiat: kartuski
Gmina: Kartuzy
powiat kartuski - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: Dworcowa 1
Miejscowość: 83-300 Kartuzy
Telefon: 58 681 00 32
Faks: 58 681 36 43
Strona WWW http://kartuskipowiat.com.pl
Strona BIP

http://spow.kartuzy.ibip.pl/public

Adres e-mail powiat@kartuskipowiat.com.pl
Starosta kartuski: Janina Kwiecień
Powierzchnia: 1120 km²
Ludność: 123 094

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu