Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/Joasia-Dudek.jpg Joanna Dudek. Fot. materiał prasowy

Jakie znaczenie miały zioła uprawiane przez Słowińców? Dowiesz się podczas wystawy w CAT

Joanna Dudek. Fot. materiał prasowy
12.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.10.2021

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę prac Joanny Dudek. Wernisaż odbędzie się w Galerii Małej w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 14 października. Ekspozycję można oglądać do 31 października 2021 r.

Wystawa odbywa się w ramach rezydencji artystycznej Praktyki ekologiczne na polu artystycznych działań, a kuratorką jej jest Weronika Teplicka.

Zielniki słowińskie

Projekt ma na celu zbadanie zagadnień związanych z ziołolecznictwem etnicznych mieszkańców Pomorza – Słowińców.

– W ramach rezydencji chciałabym się pochylić nad ideą rzeźby społecznej i żywej rzeźby upamiętniając nie pojedynczą jednostkę, lecz grupę etniczną za pomocą ziół uprawianych w przydomowych ogródkach – wyjaśnia Dudek.

Proces twórczy polegać będzie na rozmowach z lokalnymi mieszkańcami oraz na konsultacjach z pracownikami Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

– Uważam, że projekt upamiętni dawnych mieszkańców regionu, a także pokaże, że ziemia, która niegdyś dzieliła, o którą kiedyś walczono, teraz może łączyć i to ona wymaga opieki i troski ponad podziałami – dodaje artystka.

O artystce

Joanna Dudek jest artystką wizualną działającą w obszarze instalacji przestrzennej, malarstwa oraz projektowania. Jej prace dotyczą cielesności. Bada też relacje między psyche i some, a także między człowiekiem a naturą. Wiele uwagi poświęca doborowi materiałów i ich właściwościom. Odwołuje się do idei holizmu jako jedności ciała, psychiki, ducha i natury. Obecnie jest asystentką na Wydziale Architektury Wnętrz, członkinią inicjatywy Płaskowyż Klimatyczny współorganizowanej przez galerię Propaganda w Warszawie.

Praktyki ekologiczne na polu artystycznych działań – wystawa Joanny Dudek

  • 14 października 2021 r., godz. 17.00 – wernisaż
  • wystawę można oglądać do 31 października, w godz. 10.00-18.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.