Aktualności

Gdańskie lotnisko polskim liderem punktualności. A do tego obsłużyło ponad pół miliona pasażerów we wrześniu

We wrześniu współczynnik punktualności wyniósł 88,84 proc. To więcej niż średnia wszystkich polskich lotnisk. Dane opublikowała firma VariFlight. Obsłużonych zostało również prawie 530 tys. pasażerów.

Chortyca i DNEPROGes, czyli wizyta w gospodarczym sercu Ukrainy. Samolotem polecimy z Gdańska do Zaporoża

Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły kolejne nowości w siatce połączeń. Tym razem samoloty połączą Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z jednym z gospodarczych centrów Ukrainy – Zaporożem. Pierwszy lot 30 marca 2020 r.

W tę niedzielę śpimy dłużej. Czy to ostatnia zmiana czasu?

W nocy z soboty na niedzielę 26-27 października zmieniamy czas letni na zimowy. Cofamy wskazówki zegarków z godz. 3.00 na 2.00, a więc śpimy godzinę dłużej. To jedna z ostatnich zmian czasu – Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, na mocy której od 2021 roku przestaniemy przestawiać zegarki.

Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną może zacząć się w każdej chwili. Aktywiści są gotowi do blokady

Aktywiści inicjatywy Obóz dla Mierzei Wiślanej będą blokować budowę przekopu przez mierzeję. Wobec doniesień medialnych o możliwości wejścia maszyn budowlanych na teren wycinki leśnej, pojechali na miejsce i monitorują sytuację. – Zrobimy wszystko, co zgodne z prawem, aby pokojowymi środkami nie dopuścić do rozpoczęcia budowy – mówią.

Woda, deszczoodporne miasta i gospodarka bez śmieci. Już jutro konferencja klimatyczna w Gdańsku [REJESTRACJA]

We wtorek, 22 października 2019 roku w Hevelianum odbędzie się międzynarodowa konferencja klimatyczna, skupiona wokół tematu wody. Specjaliści opowiedzą, przed jakimi wyzwaniami stoją społeczeństwa, co to jest gospodarka obiegu zamkniętego i jak kryzys klimatyczny zmienia nasz region.

Tysiące pracowników z różnych krajów, a każdy jest inny. Trwa akcja #razemwpracy

To już druga akcja, w której pracownicy centrów usług dla biznesu promują ideę różnorodności kulturowej i korzyści jakie płyną z zatrudniania pracowników z zagranicy. Z tej okazji odbywają się warsztaty targi oraz ogólnopolski Flash Mob, w którym wzięło udział prawie 20 tys. osób.

Na wakacje nad Morze Śródziemne. Nowe połączenie lotnicze z Gdańska do słonecznej Grecji

Loty do położonej na południowym krańcu greckiego Peloponezu Kalamaty wykonywać będą linie lotnicze Ryanair. Połączenia będą realizowane w ścisłym sezonie wakacyjnym. Pierwszy lot 3 czerwca 2020 r.

Umowa podpisana, można zaczynać. Rozpoczyna się rozbudowa terminala T2 gdańskiego lotniska

Ponad 16 tys. mkw nowej powierzchni, trzy kondygnacje i nowe bramki kontroli bezpieczeństwa. Do tego dodatkowe gate'y odlotowe. Tak będzie wyglądać pirs terminala T2. Budowa potrwa około dwóch lat.

Ponad 4 mln pasażerów na gdańskim lotnisku. To ważny krok do osiągnięcia 5 mln pasażerów w całym 2019 roku

W ciągu dziewięciu miesięcy 2019 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad 4 mln pasażerów. To o ponad 6 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Zwiększyła się również liczba operacji lotniczych. Było ich ponad 37 tysięcy.

Ponad 4 mln zł pożyczki OZE na ekologiczny prąd i ciepło na Żuławach. W Mątowach Małych powstanie biogazowa elektrownia

Pożyczka OZE to kolejny sposób na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszy się m.in. emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Pomorski Fundusz Pożyczkowy (PFP) ma dla pomorskich przedsiębiorców prawie 60 mln zł.

Wielki sukces gdańskiej firmy. LPP SA laureatem konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

W tym roku odbyła się XVII edycja edycji konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP. Gdańska firma LPP otrzymała nagrodę główną w kategorii Narodowy sukces. Spółka została zgłoszona do konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Ponad 3 mln zł na 16 pomorskich projektów. Środki zostaną przeznaczone m.in na termomodernizację budynków

Unijne dofinansowanie będzie przeznaczone na budowę węzła integracyjnego we Władysławowie i Jastarni oraz termomodernizację budynków we Władysławowie, Rumi, Wejherowie, Luzinie, Pucku, Jastarni, Redzie, Helu i Szemudzie. Dodatkowe pieniądze zostaną też przeznaczone na rewitalizację Zagórza w Rumi i Śródmieścia Wejherowa.

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Nadrenię-Północną Westfalię? Dwustronna współpraca przynosi efekty

Jak poszerzyć wzajemną współpracę gospodarczą i jak usprawnić logistykę? To tylko niektóre z kwestii, jakie były omawiane podczas dwudniowej wizyty przedstawicieli niemieckiego landu Nadrenia- Północna Westfalia (NRW) na Pomorzu.

Pasażerowie zgłaszają, samorząd województwa reaguje. Będzie więcej pociągów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Dodatkowych siedem pociągów z Gdyni Głównej do Gdańska Wrzeszcza i Kartuz ułatwi podróż. Będą kursować w dni robocze. Wyjadą na tory już 14 października 2019 r., czyli od najbliższego poniedziałku.

Na Pomorzu zarabiamy średnio prawie 4,8 tys. zł i kupujemy chleb za 2,35 zł. Co jeszcze mówi o nas statystka?

Najwięcej mieszkańców Pomorza rodzi się w powiecie kartuskim, a statystyczna Pomorzanka żyje 82 lata. Miesięcznie zjadamy 2,8 kg chleba, 5,10 kg mięsa, 4 kg owoców i 8 kg warzyw. Co liczby mówią o Pomorzanach?

Czy pojedziemy wodorowym pociągiem do Helu? Inicjatywa Pomorskiej Doliny Wodorowej może to ułatwić

Wodór to paliwo przyszłości. Może napędzać nie tylko pociągi, ale i autobusy czy statki. Samorząd województwa podpisał deklarację tworzącą Pomorską Dolinę Wodorową. To porozumienie pozwoli rozwijać innowacyjne technologie energetyczne i paliwowe.

Pomorskich Impulsów będzie dziesięć. Samorząd województwa wykorzysta opcję przewidzianą w przetargu

Dziesiąty Impuls przyjedzie na Pomorze w pierwszym kwartale 2020 roku. Skład kosztuje 24,6 mln zł. „Dziesątka" będzie taka sama, jak pozostałe, już jeżdżące, składy pomiędzy Słupskiem a Elblągiem.

Samorząd Pomorza z Wektorem 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Kto jeszcze otrzymał statuetki?

Pomorze oraz Mazowsze zostały wyróżnione Wektorami 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii województw. Rada Dialogu Społecznego otrzymała Wektora Nadziei. Natomiast prof. dr hab. Henryk Skarżyński został uhonorowany Wektorem Specjalnym.

Na węzły integracyjne i ekologiczne źródła ciepła. Zwiększone unijne dofinansowanie na inwestycje w regionie słupskim i kartuskim

Ponad 18 mln zł dodatkowych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego trafi do Lęborka, Ustki, Bytowa oraz miejscowości powiatu kartuskiego. Dzięki temu dokończone zostaną ważne dla mieszkańców inwestycje. Rozpocznie się też energetyczna inwestycja w Miastku. Wszystko dzięki korzystnym zmianom kursu euro i złotówki.

Aneksy do umów podpisane. Będą dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej na inwestycje w Trójmieście i nie tylko

Dzięki zmianom kursu euro i złotówki Zarząd Województwa Pomorskiego ma o prawie 80 mln zł więcej na inwestycje. Zwiększone zostanie dofinansowanie na budowę węzłów integracyjnych, modernizację obiektów oświatowych i termomodernizację na terenie Trójmiasta. Zyskają też samorządy z powiatu gdańskiego.

Dobra wiadomość dla pasażerów. Będą dodatkowe pociągi na kolejowym szlaku przez Trójmiasto

Od 30 września 2019 r. sześć dodatkowych pociągów połączy Luzino, Trójmiasto i Tczew. Będą kursować w dni robocze, od poniedziałku do piątku.

Pomorzanie skorzystają na kursie euro. Prawie 80 mln zł na transport, edukację, zdrowie i ocieplenie budynków

Zarząd Województwa Pomorskiego ma do dyspozycji 78,8 mln więcej na inwestycje, dzięki korzystnym różnicom kursowym między walutą euro a złotym. Dodatkowe miliony wesprą prawie 60 projektów ważnych dla mieszkańców Pomorza. To m.in. rozwój transportu, termomodernizacje budynków, rewitalizacja dzielnic oraz wsparcie edukacji i ochrony zdrowia w całym województwie.

Ponad 700 wystawców i 1000 mkw powierzchni wystawowej. Takie były Targi Trako 2019. Co można było zobaczyć w halach Amber Expo?

Specjalistyczny sprzęt, elektroniczne nowinki i coś dla miłośników kolei. Do tego dzień kariery i wystawa taboru. W Amber Expo skończyły się kolejowe targi. Co pokazywali wystawcy w targowych halach?

Konferencja klimatyczna w Gdańsku. Byli goście specjalni z Ekwadoru

Konferencja „Solidarność XXI wieku – solidarnością klimatyczną" odbyła się w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności. Do Gdańska przyjechał wódz zagrożonego plemienia z Ekwadoru. Tego dnia Lech Wałęsa obchodził 76. urodziny.

Lokomotywy, tramwaje i pociąg przyszłości. Zobacz, jakie ciekawostki prezentowano na Trako 2019 [GALERIA]

Ekspozycyjne tory liczyły prawie kilometr. Wystawcy prezentowali nie tylko tabor, ale i specjalistyczne maszyny do napraw oraz diagnostyki. Jakie ciekawostki można było zobaczyć?

Hapag-Lloyd inwestuje na Pomorzu. W Trójmieście powstanie centrum wiedzy

W Knowledge Center będzie zatrudnionych 180 osób. Będą zajmować się opracowywaniem i testowaniem najnowocześniejszych rozwiązań oraz rozwojem pracowników firmy i prowadzeniem szkoleń. Rekrutacja nowych pracowników już trwa.

Tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki dla gdańskiego lotniska. Zostało wyróżnione jako partner firm zagranicznych

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy został laureatem XI edycji konkursu Ambasador Polskiej Gospodarki. Business Centre Club odznaczył lotnisko w kategorii partner firm zagranicznych.

O przyszłości świata, ekologii i gospodarki. Zaczyna się Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie

Podczas trzech dni od 25 do 27 września 2019 r. uczestnicy EFNI będą rozmawiać m.in. o nowoczesnej gospodarce, wyzwaniach rynku pracy, roli kobiet w polityce, współczesnym dziennikarstwie i ekologii. Wśród prelegentów tegorocznej edycji będzie można spotkać m.in. Elżbietę Bieńkowską, Carla Freya, Danutę Hübner, Marka Kamińskiego, Petro Poroszenkę i Jana Zielonkę.

To już pewne. 90 mln zł z Unii Europejskiej na wdrożenie zintegrowanego pomorskiego biletu

Umowa pomiędzy spółką Innobaltica a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana 24 września 2019 r. podczas targów Trako 2019 w Gdańsku. Dzięki temu na Pomorzu powstanie jeden z najnowocześniejszych systemów płacenia za przejazdy w transporcie publicznym w Europie.

Kobiety, praca i wzajemna pomoc. Spotkanie w ramach Pomorskiego Forum Inicjatyw

W województwie pomorskim bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, jednak wśród osób pozostających bez pracy niepokojąco duży odsetek stanowią kobiety. Podczas specjalnego spotkania pracownicy urzędów pracy, klubów integracji społecznej i instytucji wspierających aktywizację kobiet zastanawiali się nad tym, jak poprawić sytuację kobiet na rynku pracy.