Aktualności

Ponad 4 mln pasażerów na gdańskim lotnisku. To ważny krok do osiągnięcia 5 mln pasażerów w całym 2019 roku

W ciągu dziewięciu miesięcy 2019 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad 4 mln pasażerów. To o ponad 6 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Zwiększyła się również liczba operacji lotniczych. Było ich ponad 37 tysięcy.

Ponad 4 mln zł pożyczki OZE na ekologiczny prąd i ciepło na Żuławach. W Mątowach Małych powstanie biogazowa elektrownia

Pożyczka OZE to kolejny sposób na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszy się m.in. emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Pomorski Fundusz Pożyczkowy (PFP) ma dla pomorskich przedsiębiorców prawie 60 mln zł.

Wielki sukces gdańskiej firmy. LPP SA laureatem konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

W tym roku odbyła się XVII edycja edycji konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP. Gdańska firma LPP otrzymała nagrodę główną w kategorii Narodowy sukces. Spółka została zgłoszona do konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Ponad 3 mln zł na 16 pomorskich projektów. Środki zostaną przeznaczone m.in na termomodernizację budynków

Unijne dofinansowanie będzie przeznaczone na budowę węzła integracyjnego we Władysławowie i Jastarni oraz termomodernizację budynków we Władysławowie, Rumi, Wejherowie, Luzinie, Pucku, Jastarni, Redzie, Helu i Szemudzie. Dodatkowe pieniądze zostaną też przeznaczone na rewitalizację Zagórza w Rumi i Śródmieścia Wejherowa.

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Nadrenię-Północną Westfalię? Dwustronna współpraca przynosi efekty

Jak poszerzyć wzajemną współpracę gospodarczą i jak usprawnić logistykę? To tylko niektóre z kwestii, jakie były omawiane podczas dwudniowej wizyty przedstawicieli niemieckiego landu Nadrenia- Północna Westfalia (NRW) na Pomorzu.

Pasażerowie zgłaszają, samorząd województwa reaguje. Będzie więcej pociągów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Dodatkowych siedem pociągów z Gdyni Głównej do Gdańska Wrzeszcza i Kartuz ułatwi podróż. Będą kursować w dni robocze. Wyjadą na tory już 14 października 2019 r., czyli od najbliższego poniedziałku.

Na Pomorzu zarabiamy średnio prawie 4,8 tys. zł i kupujemy chleb za 2,35 zł. Co jeszcze mówi o nas statystka?

Najwięcej mieszkańców Pomorza rodzi się w powiecie kartuskim, a statystyczna Pomorzanka żyje 82 lata. Miesięcznie zjadamy 2,8 kg chleba, 5,10 kg mięsa, 4 kg owoców i 8 kg warzyw. Co liczby mówią o Pomorzanach?

Czy pojedziemy wodorowym pociągiem do Helu? Inicjatywa Pomorskiej Doliny Wodorowej może to ułatwić

Wodór to paliwo przyszłości. Może napędzać nie tylko pociągi, ale i autobusy czy statki. Samorząd województwa podpisał deklarację tworzącą Pomorską Dolinę Wodorową. To porozumienie pozwoli rozwijać innowacyjne technologie energetyczne i paliwowe.

Pomorskich Impulsów będzie dziesięć. Samorząd województwa wykorzysta opcję przewidzianą w przetargu

Dziesiąty Impuls przyjedzie na Pomorze w pierwszym kwartale 2020 roku. Skład kosztuje 24,6 mln zł. „Dziesątka" będzie taka sama, jak pozostałe, już jeżdżące, składy pomiędzy Słupskiem a Elblągiem.

Samorząd Pomorza z Wektorem 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Kto jeszcze otrzymał statuetki?

Pomorze oraz Mazowsze zostały wyróżnione Wektorami 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii województw. Rada Dialogu Społecznego otrzymała Wektora Nadziei. Natomiast prof. dr hab. Henryk Skarżyński został uhonorowany Wektorem Specjalnym.

Na węzły integracyjne i ekologiczne źródła ciepła. Zwiększone unijne dofinansowanie na inwestycje w regionie słupskim i kartuskim

Ponad 18 mln zł dodatkowych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego trafi do Lęborka, Ustki, Bytowa oraz miejscowości powiatu kartuskiego. Dzięki temu dokończone zostaną ważne dla mieszkańców inwestycje. Rozpocznie się też energetyczna inwestycja w Miastku. Wszystko dzięki korzystnym zmianom kursu euro i złotówki.

Aneksy do umów podpisane. Będą dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej na inwestycje w Trójmieście i nie tylko

Dzięki zmianom kursu euro i złotówki Zarząd Województwa Pomorskiego ma o prawie 80 mln zł więcej na inwestycje. Zwiększone zostanie dofinansowanie na budowę węzłów integracyjnych, modernizację obiektów oświatowych i termomodernizację na terenie Trójmiasta. Zyskają też samorządy z powiatu gdańskiego.

Dobra wiadomość dla pasażerów. Będą dodatkowe pociągi na kolejowym szlaku przez Trójmiasto

Od 30 września 2019 r. sześć dodatkowych pociągów połączy Luzino, Trójmiasto i Tczew. Będą kursować w dni robocze, od poniedziałku do piątku.

Pomorzanie skorzystają na kursie euro. Prawie 80 mln zł na transport, edukację, zdrowie i ocieplenie budynków

Zarząd Województwa Pomorskiego ma do dyspozycji 78,8 mln więcej na inwestycje, dzięki korzystnym różnicom kursowym między walutą euro a złotym. Dodatkowe miliony wesprą prawie 60 projektów ważnych dla mieszkańców Pomorza. To m.in. rozwój transportu, termomodernizacje budynków, rewitalizacja dzielnic oraz wsparcie edukacji i ochrony zdrowia w całym województwie.

Ponad 700 wystawców i 1000 mkw powierzchni wystawowej. Takie były Targi Trako 2019. Co można było zobaczyć w halach Amber Expo?

Specjalistyczny sprzęt, elektroniczne nowinki i coś dla miłośników kolei. Do tego dzień kariery i wystawa taboru. W Amber Expo skończyły się kolejowe targi. Co pokazywali wystawcy w targowych halach?

Konferencja klimatyczna w Gdańsku. Byli goście specjalni z Ekwadoru

Konferencja „Solidarność XXI wieku – solidarnością klimatyczną" odbyła się w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności. Do Gdańska przyjechał wódz zagrożonego plemienia z Ekwadoru. Tego dnia Lech Wałęsa obchodził 76. urodziny.

Lokomotywy, tramwaje i pociąg przyszłości. Zobacz, jakie ciekawostki prezentowano na Trako 2019 [GALERIA]

Ekspozycyjne tory liczyły prawie kilometr. Wystawcy prezentowali nie tylko tabor, ale i specjalistyczne maszyny do napraw oraz diagnostyki. Jakie ciekawostki można było zobaczyć?

Hapag-Lloyd inwestuje na Pomorzu. W Trójmieście powstanie centrum wiedzy

W Knowledge Center będzie zatrudnionych 180 osób. Będą zajmować się opracowywaniem i testowaniem najnowocześniejszych rozwiązań oraz rozwojem pracowników firmy i prowadzeniem szkoleń. Rekrutacja nowych pracowników już trwa.

Tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki dla gdańskiego lotniska. Zostało wyróżnione jako partner firm zagranicznych

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy został laureatem XI edycji konkursu Ambasador Polskiej Gospodarki. Business Centre Club odznaczył lotnisko w kategorii partner firm zagranicznych.

O przyszłości świata, ekologii i gospodarki. Zaczyna się Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie

Podczas trzech dni od 25 do 27 września 2019 r. uczestnicy EFNI będą rozmawiać m.in. o nowoczesnej gospodarce, wyzwaniach rynku pracy, roli kobiet w polityce, współczesnym dziennikarstwie i ekologii. Wśród prelegentów tegorocznej edycji będzie można spotkać m.in. Elżbietę Bieńkowską, Carla Freya, Danutę Hübner, Marka Kamińskiego, Petro Poroszenkę i Jana Zielonkę.

To już pewne. 90 mln zł z Unii Europejskiej na wdrożenie zintegrowanego pomorskiego biletu

Umowa pomiędzy spółką Innobaltica a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana 24 września 2019 r. podczas targów Trako 2019 w Gdańsku. Dzięki temu na Pomorzu powstanie jeden z najnowocześniejszych systemów płacenia za przejazdy w transporcie publicznym w Europie.

Kobiety, praca i wzajemna pomoc. Spotkanie w ramach Pomorskiego Forum Inicjatyw

W województwie pomorskim bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, jednak wśród osób pozostających bez pracy niepokojąco duży odsetek stanowią kobiety. Podczas specjalnego spotkania pracownicy urzędów pracy, klubów integracji społecznej i instytucji wspierających aktywizację kobiet zastanawiali się nad tym, jak poprawić sytuację kobiet na rynku pracy.

O globalnych zmianach klimatu na szczeblu lokalnym. Konferencja Solidarność klimatyczna w ECS

W niedzielę, 29 września 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się specjalna konferencja dotycząca zamian klimatycznych. Politycy, samorządowcy oraz działacze społeczni będą rozmawiać o tym, jak na szczeblu lokalnym walczyć z problemem zanieczyszczenia środowiska, ograniczyć śmieci i korzystać z ekologicznej energii.

To będzie najważniejsze kolejowe wydarzenie roku. Rozpoczynają się targi Trako 2019

Setki wystawców z całego świata i spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Do tego wystawa najnowszego taboru kolejowego. 24 września 2019 r. w gdańskim AmberExpo rozpoczynają się kolejowe targi Trako 2019. Potrwają cztery dni.

Po Debrznie, Starym Targu i innych pomorskich miejscowościach czas na Skórcz. Dzięki unijnej dotacji powstanie tam ekologiczne ogrzewanie

Panele fotowoltaiczne i geotermalne pompy ciepła. Dzięki ponad 3,4 mln zł z Unii Europejskiej w Skórczu powietrze będzie czystsze.

Już po raz 20. nagrodzono najlepsze firmy naszego regionu. Jubileuszowa gala finałowa Gryfa Gospodarczego [ZDJĘCIA]

W tym roku Gryf Gospodarczy obchodzi swój jubileusz. Już po raz 20. nagrodzono liderów biznesu i najlepszych przedsiębiorców działających na Pomorzu. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 września 2019 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Jeśli inwestować to tylko na Kociewiu. AQ Wiring rozwija swoją fabrykę w Linowcu

Istniejąca już od 20 lat fabryka wiązek kablowych została rozbudowana. O połowę zwiększy się również zatrudnienie. Łącznie prace znajdzie aż 600 osób ze Starogardu Gdańskiego i okolic. Rekrutacja cały czas trwa!

Przed nami jubileuszowa gala finałowa Gryfa Gospodarczego. Już dziś poznamy liderów biznesu na Pomorzu

W tym roku do konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Statuetkę otrzymają najlepsze przedsiębiorstwa działające w naszym regionie. Zwycięzców jubileuszowej edycji poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się o godz. 17.00 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Powietrze będzie czystsze, a ogrzewanie tańsze. Ponad 3 mln zł unijnego dofinansowania dla Debrzna i powiatu bytowskiego

Ponad pół kilometra nowej sieci ciepłowniczej w Debrznie i 24 nowe źródła ciepła w ośmiu gminach powiatu bytowskiego. Dzięki temu zmniejszy się roczna emisja gazów cieplarnianych. To wszystko powstanie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Miało być regionalne, ale będzie globalne. Otwarcie biznesowego centrum JUUL Labs w Gdańsku

Amerykański koncern JUUL Labs z Doliny Krzemowej zajmuje się produkcją inhalatorów do e-papierosów. W gdańskim centrum znajduje się część administracyjno-finansowa dla Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki. Prace w nim znalazło już 50 specjalistów. Działalność centrum biznesowego została uroczyście zainaugurowana 17 września 2019 r.