Gmina powstała w czerwcu 1934 r. z połączenia wójtostw w Bolszewie, Gniewowie, Łężycach, Wejherowie – zamku oraz kilku samodzielnych obszarów dworskich. Obecnie terytorium tej samodzielnej jednostki samorządowej stanowią otaczające miasto Wejherowo tereny wiejskie.

Do gminy należą takie miejsca wojennej martyrologii jak Las Piaśnicki, Biała a od stycznia 2012 r. także cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich w Łężycach. W Lesie Piaśnickim od września 1939 r. do kwietnia 1940 r. hitlerowcy zamordowali około 12 tys. osób, wśród nich zmartwychwstankę bł. s. Alicję Kotowską, wójta gminy Wejherowo - Wieś mjr. Edwarda Łakomego oraz członków ówczesnej Rady Gminy: Ignacego Kupczaka, Franciszka Napierałę, Lucjana Kiellasa i Feliksa Szymańskiego. Tragiczne miejsce upamiętniają zbiorowe mogiły pomordowanych, pomnik główny oraz tablice upamiętniające i obeliski. W Białej znajduje się mogiła poległych żołnierzy i Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. w obronie Wejherowa i okolicznych miejscowości.

Szlaki turystyczne w gminie:

  • zielony – Puszczy Darżlubskiej – Wejherowo-Krokowa,
  • czerowny – Wejherowski – Wejherowo-Sopot Kamienny Potok,
  • czarny – Zagórskiej Strugi –Wejherowo-Gdynia).

Zabytki, które warto zobaczyć

Do najciekawszych zabytków należy rozbudowany kościół parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie, wzniesiony w 1857 r. Stare elementy jego wyposażenia pochodzą z XVIII i XIX w. Zabytkiem szczególnej wartości jest przechowywany na plebanii spiżowy dzwon z 1661 r. z gdańskiego warsztatu ludwisarskiego Daniela Tyma. W Gościcinie przy ul. Drzewiarza warto obejrzeć zabytkowe domy zbudowane na początku XX w. dla robotników fabryki mebli. Pięknie położona Góra należy do najstarszych parafii na Pomorzu, o jej istnieniu mówią źródła historyczne z XIII w. Obecny neobarokowy kościół pod wezwaniem Mateusza Apostoła wzniesiony został w 1912 r. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowe wyposażenie z okresu baroku.

Podstawowe dane

Powiat: wejherowski
Gmina: Wejherowo - gmina
gmina Wejherowo - herb
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: os. Przyjaźni 6
Miejscowość: 84-200 Wejherowo
Telefon: 58 677 97 01
Faks: 58 677 97 00
Strona WWW http://ug.wejherowo.pl
Strona BIP http://bip.ug.wejherowo.pl
Adres e-mail sekretariat@ug.wejherowo.pl
Wójt: Henryk Skwarło
Powierzchnia: 19,4 km²
Ludność: 17 723

Wykaz miejscowości w gminie:
Bieszkowice, Bolszewo, Gniewowo, Gościcino, Gowino, Góra, Kąpino, Kniewo, Łężyce, Nowy Dwór, Orle, Reszki, Sopieszyno, Ustarbowo, Warszkowo, Zbychowo.

Mapa dojazdu