Gmina jest położona na środkowym wybrzeżu Bałtyku, między ujściem rzeki Słupi i Łupawy do morza. Została utworzona jako samodzielna jednostka administracyjna dnia 1 lipca 1976 r. W latach 1975-1998 znajdowała się w granicach administracyjnych województwa słupskiego.Obszar gminy ma niepowtarzalne walory krajobrazowe i zdrowotne. Gmina sąsiaduje od strony wschodniej ze Światowym Rezerwatem Biosfery – Słowińskim Parkiem Narodowym; od południowej z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi, Pomnikiem Przyrody Ożywionej i Nieożywionej. Zachodnią część gminy natura ukształtowała jako teren podmokły. Długość wybrzeża morskiego wynosi około 20 km.

Powierzchnia terenu modelowana była przez lądolód skandynawski oraz działalność morza. Na zachód od miasta Ustki rozciąga się szeroka, piaszczysta plaża, a na wschód wybrzeże klifowe, nieustannie się zmieniające. Wydmy nadbrzeżne porośnięte są lasami sosnowymi, bukowymi i mieszanymi. Dzięki tym walorom panują tu doskonałe warunki sanatoryjno-lecznicze i rehabilitacyjne. Powietrze morskie zawiera jod i sól, które sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego i krążenia. Coraz częściej wykorzystywane złoża borowin przyczyniają się do leczenia chorób narządów ruchu.

Szlaki turystyczne:

  • szlak czerwony – północny – Łeba-Jałowiec (Wicie) – długość 9,6 km,
  • szlak żółty – południowy – Łeba-Gardna Wielka – długość 39 km.
  •  

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • neoromański kościół w Rowach z XIX w.,
  • neogotycki kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gąbinie z 1914 r.

Podstawowe dane

Powiat: słupski
Gmina: Ustka - gmina
gmina Ustka - herb
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Dunina 24
Miejscowość: 76-270 Ustka
Telefon: 59 814 60 44
Faks: 59 814 42 57
Strona WWW http://www.ustka.ug.gov.pl
Strona BIP http://bip.ustka.ug.gov.pl
Adres e-mail urzad@ustka.ug.gov.pl
Wójt: Anna Sobczuk-Jodłowska
Powierzchnia: 21 810 km2
Ludność: 7573

Wykaz miejscowości w gminie:
Charnowo, Dębina, Dominek, Duninowo, Gąbino, Grabno, Lędowo, Machowinko, Machowino, Możdżanowo, Niestkowo, Objazda, Osieki Słupskie, Pęplino, Przewłoka, Rowy, Starkowo, Wodnica, Wytowno, Zaleskie.

Mapa dojazdu