Gmina położona w południowej części województwa, na obszarze Kociewia Polnego. Południowa część gminy położona jest na północno-wschodnim skraju Borów Tucholskich. Największą rzeką w gminie jest Węgiermuca o długości 35,5 km, wypływająca z Jeziora Czarnoleskiego. Największym zbiornikiem wodnym w gminie jest Jezioro Czarnoleskie o powierzchni 47,0 ha. Znaczne mniejsze jest jezioro Mieliczki o powierzchni 2,3 ha.

Gmina istnieje od 6 września 1927 r. Od tego czasu obszar gminy ulegał wielu zmianom, w ostatecznym kształcie w latach 1972-1991 tworzył wspólną strukturę wraz z miastem jako gmina i miasto Skórcz. Decyzją Rady Ministrów z dnia 26 września 1991 r. rozdziela się organ wspólny i tworzy się Gminę Wiejską Skórcz i Gminę Miejską Skórcz.

Gmina powstała z podziału gminy miejsko-wiejskiej Skórcz na dwie odrębne jednostki gminę miejską Skórcz i gminę wiejską Skórcz.

W czasach rzymskich przebiegał tędy szlak bursztynowy. Od średniowiecza większość miejscowości stanowiły pozostałości rycerskie, które jako majątki przetrwały do lat międzywojennych. Do dzisiejszych czasów pozostał system zabudowy, który objęty jest ochroną konserwatorską.

Na terenie gminy Skórcz znajduje się wiele przepięknych zakątków, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Na terenie gminy znajdują się m.in. Jezioro Czarnoleskie, Leśniczówka Czarne i przepiękne widoki. Dodatkowo na terenie gminy można odwiedzić Izbę Pamięci Ks. Senatora Feliksa Bolta, patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Barłożnie, warto także zobaczyć zespoły dworsko-folwarczne, cmentarzyska oraz osadę neolityczną rolników z epoki kamienia.

Kościół w Czarnym Lesie

Kościół w Czarnym Lesie

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP w Pączewie,
  • kościół parafialny pw. św. Marcina w Barłożnie,
kościół w Barłożnie

Kościół w Barłożnie

Podstawowe dane

Powiat: starogardzki
Gmina: Skórcz - gmina
gmina Skórcz - herb
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Dworcowa 6
Miejscowość: 83-220 Skórcz
Telefon: 58 582 46 45
Faks: 58 582 49 99
Strona WWW http://www.gminaskorcz.pl
Strona BIP http://gminaskorcz.biuletyn.net
Adres e-mail gmina@skorcz.pl
Wójt: Sławomir Rajmund Czechowski
Powierzchnia: 97 km2
Ludność: 4686

Wykaz miejscowości w gminie:
Barłożno, Boraszewo, Czarnylas, Kranek Pierwszy, Kranek Drugi, Mieliczki, Mirotki, Miryce, Pączewo, Ryzowie, Wielbrandowo, Wielki Bukowiec, Wolental, Wybudowanie Wielbrandowskie.

Mapa dojazdu