Gdynia usytuowana jest w północnej części województwa pomorskiego, nad Zatoką Gdańską.Wraz z Sopotem i Gdańskiem tworzy aglomerację miejską, zwaną Trójmiastem.

Gdynia to międzynarodowy węzeł komunikacyjny: wielki port morski, duży węzeł kolejowy i drogowy (położona jest przy planowanej trasie transeuropejskiej autostrady Północ-Południe) z doskonałym dostępem do międzynarodowego lotniska Gdańsk-Rębiechowo.

Klif orłowski

Klif orłowski

Gdynia – kiedyś tylko port, a dziś bogate i dynamiczne miasto – to wizytówka polskiego Wybrzeża. Gdynia to również jedno z najpiękniej położonych miast polskich, które malowniczo rozciąga się na siedmiu wzgórzach, otoczone jest lasami i graniczy z morzem, a plaże znajdują się w samym jego centrum. Tylko tutaj można zobaczyć tak unikalne połączenie morza, lasów i wzgórz.

Gdynia i jej okolice oferują swoim gościom szereg atrakcji turystycznych. Oprócz ciekawej i urozmaiconej oferty kulturalno-rozrywkowej, ogromnym powodzeniem wśród turystów cieszą się plaża i morze, które stwarzają doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu oraz innych sportów wodnych.

Gdynia to także doskonała baza wypadowa do pobliskiej Szwajcarii Kaszubskiej. Dla miłośników przyrody i malowniczych widoków atrakcją będą niewątpliwie wycieczki piesze i rowerowe do rezerwatów przyrody: Kępa Redłowska, Kacze Łęgi, Cisowa, Klif Redłowski, Zespół Dworsko-Parkowy w Kolibkach.Przede wszystkim jednak warto wybrać się na spacer Bulwarem Nadmorskim (długość około 2 km), zwiedzając przy okazji usytuowane przy nim Muzeum Marynarki Wojennej (skansen uzbrojenia i morskiego sprzętu bojowego od XVI w.), pospacerować po Rezerwacie Przyrody w Redłowie i spojrzeć na Bałtyk stając na zboczu naturalnego, dzikiego Klifu Orłowskiego. Niezapomnianych wrażeń dostarczy zapewne spacer po Skwerze Kościuszki, przy którym cumuje okręt-muzeum "Błyskawica" (weteran II wojny światowej), zabytkowy żaglowiec "Dar Pomorza" (wybudowany w 1909 roku, zwycięzca Cutty Sark Tall Ships Races w 1972 roku) oraz liczne statki pasażerskie i jachty ze wszystkich stron świata.

Ogromną atrakcją jest znajdujące się przy Skwerze Kościuszki Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie, gdzie znajdują się niezliczone okazy fauny i flory morskiej.

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • Kamienna Góra (52,4 m n.p.m.) z widokiem na panorame miasta
  • Domek Abrahama (siedziba Muzeum Miasta Gdyni),
  • Domek Żeromskiego
  • kościół Świętego Michała Archanioła na Oksywiu – najstarszyna Pomorzu Środkowym i Wschodnim obiekt sakralny (1224 r.)

Podstawowe dane

Powiat: Gdynia
Gmina: Gdynia - miasto
Nazwa: Urząd Miasta
Ulica: Al. Marszałka Piłsudskiego 52/54
Miejscowość: 81-382 Gdynia
Telefon: 58 668 80 00
Faks: 58 620 97 98
Strona WWW http://www.gdynia.pl
Strona BIP http://www.gdynia.pl/bip/
Adres e-mail umgdynia@gdynia.pl
Prezydent: Wojciech Szczurek
Powierzchnia: 136 km²
Ludność: 253 500

Mapa dojazdu