Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/17db5a28-4e8e-4ae9-9dcb-2350c422d1d1.jpg Znasz się na kuchni regionalnej? Weź udział w konkursie o Bursztynowy Laur – czekają atrakcyjne nagrody [KONKURS ODWOŁANY]

Znasz się na kuchni regionalnej? Weź udział w konkursie o Bursztynowy Laur – czekają atrakcyjne nagrody [KONKURS ODWOŁANY]

Potrawa konkursowa. Fot. Agnieszka Majewska

W konkursie o prestiżowy tytuł mogą wziąć udział restauratorzy, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa rolne z Pomorza. Uczestnicy zmierzą się w dwóch kategoriach – potrawa i produkt, a w kategorii produkt oceniane będą dodatkowo cztery konkurencje. Uczestnictwo można zgłosić do środy, 20 maja 2020 r.

 

Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował, że w związku z epidemią koronawirusa, tegoroczna edycja konkursu o Bursztynowy Laur nie odbędzie się. Zapraszamy w przyszłym roku!

 

Finał konkursu  kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” odbędzie się 31 maja 2020 r.  w Gdańsku-Oliwie.

 

Dla kogo konkurs?

O Bursztynowy Laur w kategorii potrawa będą się starać restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, takie jak gospodarstwa agroturystyczne. Natomiast kategoria produkt dotyczy szerszej grupy producentów z Pomorza, m.in. przedsiębiorstw, kół gospodyń wiejskich, szkół gastronomicznych, stowarzyszeń czy gospodarstw rolnych i agroturystycznych.

Statuetka Bursztynowy Laur
Statuetka Bursztynowy Laur. Fot. Agnieszka Majewska

Konkurs na najlepszy pomorski produkt zawiera cztery konkurencje. Osobno nagrodzone zostaną najlepsze produkty pochodzenia zwierzęcego (produkty i przetwory mięsne, produkty i przetwory z ryb, produkty mleczne oraz miody) i roślinnego (przetwory owocowe i warzywne, przetwory z grzybami oraz produkty zbożowe i cukiernicze), a także najlepszy napój (alkoholowy lub bezalkoholowy) i produkt mieszany, który łączy w sobie składniki zarówno roślinne, jak i odzwierzęce.  

Zgłaszane do konkursu potrawy i produkty powinny być przygotowane według tradycji pomorskich i tylko z lokalnych składników. – W ten sposób chcemy promować kulinarne dziedzictwo naszego regionu, uchronić od zapomnienia dawne przepisy, a nawet inspirować szefów kuchni – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Chcemy również, żeby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do regionalnej żywności wysokiej jakości. Taką okazją jest właśnie Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego, gdzie można kupić wędliny, ciasta, nalewki czy miody – dodaje Sarnowski.

Co ważne, organizatorzy konkursu zabraniają używania plastikowych naczyń i sztućców podczas prezentacji potraw i produktu na finale w Gdańsku. W konkursie o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” 2020 nie mogą brać udziału potrawy i produkty nagrodzone w poprzednich edycjach.

 

Nie tylko prestiżowe wyróżnienie

By wziąć udział w konkursie, należy przesłać kartę zgłoszenia wraz z unikatowym przepisem na pomorski produkt lub potrawę oraz, opcjonalnie, zdjęcie dania. Każdy uczestnik może zgłosić do nagrody maksymalnie dwa produkty. Zwycięzca każdej kategorii, poza statuetką i dyplomem, otrzyma nagrodę finansową w wysokości tysiąca złotych. Natomiast pozostali finaliści otrzymają 400 zł brutto za każdy produkt lub potrawę.
Ponadto, przedstawiciele Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego przyznają nominacje finałowym produktom czy potrawie do nagrody Perła 2020 w ramach ogólnopolskiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.

 

Zobacz:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.