Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/79be7062-7efc-4415-a91d-e6ecaca442d3.jpg Wybitni twórcy światowego formatu, 10 dni spektakli i wydarzeń artystycznych. 23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Wybitni twórcy światowego formatu, 10 dni spektakli i wydarzeń artystycznych. 23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Scena z przedstawienia „Rzym"

Spektakle z różnych stron świata, koncert, Konkurs o Złotego Yoricka, SzekspirOff, Letnia Akademia Szekspirowska – tak zapowiada się tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Wydarzenie trwa od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r.

 

Po raz pierwszy będą też wystawiane spektakle autorów, którzy żyli w tym samym czasie, co William Szekspir.

W ramach przeglądu będą przedstawienia z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski. Festiwal zainauguruje polska adaptacja  „Jak wam się podoba” w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku, której premiera odbyła się w GTS.

Organizatorami wydarzenia są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense. 

 

O festiwalu

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych. Teatromani obejrzą najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców z całego świata. Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju. Otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę, jaką może otrzymać festiwal – przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

W poprzednich edycjach były takie gwiazdy jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Widzowie mogli zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Iranu, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Festiwal Szekspirowski składa się z nurtu głównego oraz nurtu SzekspirOff. Prezentowane są też polskie adaptacje sztuk Szekspira w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. Laureat nagrody jest wyłaniany w trakcie festiwalu. Finalistów konkursu ocenia trzyosobowe jury, w skład którego wejdą przedstawiciele mediów, teatru i krytyki teatralnej.

 

SzekspirOff

Festiwalowy nurt alternatywny odbywa się w formule konkursowej. Nurt alternatywny festiwalu jest częścią projektu Shaking the Walls współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Tematem przewodnim Konkursu SzekspirOff 2019 jest więc artystyczna interpretacja podziałów, granic, murów – społecznych, ekonomicznych, wyznaniowych i innych – wyrastających między ludźmi na całym świecie. Kierownikiem artystycznym SzekspirOff jest Krzysztof Grabowski. W konkursie SzekspirOff oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: Ewelina Marciniak, Paweł Łysak i Paweł Szkotak.

Integralną częścią festiwalu są działania Letniej Akademii Szekspirowskiej – warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.

 

Nowości na scenie

Nowością na tegorocznym festiwalu będzie wykroczenie poza teksty Williama Szekspira. W programie pojawią się spektakle oparte o sztuki autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi – jak „Rycerz Ognistego Pieprzu” Francisa Beaumonta – oraz o współczesne teksty inspirowane sztukami Szekspira – jak „Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją” Toma Stopparda. – Epoka elżbietańska była czasem niezwykłego rozwoju teatru w różnych krajach – w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech – nie tylko w Anglii. I choć Szekspir przyćmił wszystkich innych autorów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co on, różne ciekawe rzeczy pisano zarówno w jego ojczyźnie, jak i poza jej granicami – mówi Jerzy Limon, dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. – Nurt współcześni Szekspirowi zrodził się z chęci pokazania również tych innych, historycznie ważnych zjawisk teatralnych, co pozwoli dokładniej nakreślić charakter epoki, pokazać szersze spektrum tych czasów. Jestem przekonany, że taka obudowa programu festiwalu wzbogaci jego ofertę i pokaże, że Szekspir nie był zjawiskiem jedynym – mimo, że poetycko niedoścignionym i niezaprzeczalnie wielkim. Chciałbym, aby ten cykl na dłużej zagościł w programie Festiwalu Szekspirowskiego, ponieważ jest to mało znany teatr, w Polsce prawie nie grany, a warto go promować. W teatrach na świecie powstaje wiele ciekawych przedstawień na podstawie tragedii zemsty elżbietańskiej z epoki króla Jakuba. Grywane są sztuki Johna Webstera czy Thomasa Middletona. Co roku złożą się one na ciekawy dodatek do głównego, Szekspirowskiego programu festiwalu – dodaje Limon.

Program Festiwalu Szekspirowskiego

Program nurtu głównego

Program SzekspirOff
 

23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

  • 26 lipca – 4 sierpnia 2019 r.
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

 

http://festiwalszekspirowski.pl/pl/program/

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.