Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f316f06c-eae2-454c-b3b2-f187f42318cb.jpg Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna otwiera się dla czytelników. Co z odmrażaniem innych instytucji kultury?

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna otwiera się dla czytelników. Co z odmrażaniem innych instytucji kultury?

Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk odwiedzili Bibliotekę Manhattan w dniu ponownego otwarcia. Fot. Michał Szczupaczyński.

Od 12 maja otwarte będą dla czytelników cztery filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a od jutra, czyli środy 13 maja odwiedzających ponownie zaprosi Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W planach są kolejne otwarcia, a wszystkie łączy jedno: nowe zasady działalności, mniejsza liczba gości i specjalne środki bezpieczeństwa. Poniżej szczegóły odmrażania „marszałkowskich" instytucji kultury w Pomorskiem.

 

Mimo tego, że rząd ogłosił możliwość otworzenia muzeów, galerii, bibliotek i archiwów od 4 maja, w zasadzie żadna pomorska instytucja nie zdecydowała się na ten krok od razu. To dlatego, że brakuje odpowiedniego rozporządzenia, regulującego ich działalność podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Pomorskie instytucje kultury we własnym zakresie i w porozumieniu z organem prowadzącym oraz sanepidem opracowały lub nadal opracowują specjalne zasady działania w czasie trwającego wciąż stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – od 12 maja

We wtorek, 12 maja zostaną otwarte cztery filie biblioteki: Biblioteka Główna (wraz z Biblioteką dla dzieci), Biblioteka Manhattan, Biblioteka Kokoszki oraz American Corner. – Wraz z Panią Prezydent Aleksandrą Dulkiewicz odmrażamy pomorską kulturę! – powiedział podczas otwarcia Biblioteki Manhattan Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Od dzisiaj można już odwiedzać oddziały WiMBP na Targu Rakowym, w Manhattan i Kokoszkach. Oczywiście obowiązują nowe zasady związane z nadzwyczajna sytuacją w kraju. Dzisiaj wyjątkowo zamiast wypożyczyć książkę, wręczyłem oddziałowi biblioteki w Manhattanie świeżo wydaną „Historię Kaszubów” – dodał marszałek Struk.

Jeszcze przed otwarciem biblioteki w Manhattanie przed wejściem ustawiła się kolejka czytelników. Fot. Michał Szczupaczyński.

Oddziały otwarte są na specjalnych warunkach, bo w bibliotekach zostały zamontowane ekrany ochronne, pojawiły się taśmy wyznaczające bezpieczne odległości od lady, a czytelników i bibliotekarzy obowiązują nowe zasady. Chodzi głównie o zakrywanie ust i nosa maseczką, dezynfekcję rąk (i rękawiczek) oraz brak możliwości swobodnego poruszania się między regałami (książki należy wcześniej zamówić przez katalog online, e-mailem lub telefonicznie). Nie będzie też możliwości korzystania z Internetu, usługi ksero i zbiorów dostępnych tylko na miejscu w czytelniach.

W bibliotekach zostanie też ograniczona liczba czytelników, która jest zależna od liczby stanowisk obsługi i powierzchni danej filii. Dlatego np. w Bibliotece Manhattan będzie mogło być jednocześnie od 10 do 15 osób, a w Bibliotece Kokoszki od 5 do 10 czytelników. Zmienione zostały także godziny otwarcia niektórych filii, a szczegóły dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Na otwarcie kolejnych filii trzeba zaczekać jeszcze tydzień – zaplanowano ja na poniedziałek, 18 maja.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku – od 13 maja

Od środy, 13 maja będzie możliwość korzystania z zasobów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, która będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. W czasie zagrożenia epidemicznego wprowadzono nowe zasady korzystania, czyli m.in. przebywanie na terenie placówki wyłącznie w maseczce zakrywającej usta i nos oraz po dezynfekowaniu dłoni, maksymalnie 4 osoby w jednym czasie i konieczność wcześniejszego zamawiana publikacji.

Czytelnie pozostają zamknięte, jednak cały czas można korzystać z oferty skanowania materiałów bibliotecznych dla celów edukacyjnych (skany artykułów z czasopism i fragmentów książek dostępnych w PBW). Do końca maja 2020 nie będą naliczane kary za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych.

Kolejne filie PBW będą otwierane w późniejszym czasie. By być na bieżąco, warto śledzić stronę internetową Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

 

Muzeum Archeologiczne – od 13 maja

W środę, 13 maja będzie można na nowo odwiedzać wszystkie trzy oddziały Muzeum Archeologicznego: Grodzisko w Sopocie, Dom Przyrodników w Gdańsku oraz Oddział Muzeum w Gniewie. Jednak w każdym z nich obowiązują nowe zasady działalności, w tym obowiązkowe noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk, limity liczby zwiedzających oraz nowe godziny otwarcia.

Na Grodzisku w Sopocie można zwiedzać skansen, czyli zrekonstruowany gród wczesnośredniowieczny oraz teren zielony wokół muzeum. Natomiast wystawy w pawilonie oraz wnętrza chat nadal są zamknięte. Łącznie na Grodzisku w jednym momencie może przebywać 40 osób. W Domu Przyrodników można zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Wieża widokowa pozostaje zamknięta, ponieważ wąska klatka schodowa uniemożliwia zachowanie bezpiecznej odległości między zwiedzającymi. Nie funkcjonuje też szatnia, ale można będzie kupować pamiątki w sklepiku muzealnym. Tutaj jednocześnie zwiedzać będzie mogło 45 gości. Natomiast z Muzeum w Gniewie może korzystać w tym samym czasie maksymalnie 24 osób.

W żadnym z oddziałów nie ma lekcji muzealnych. Nie można też korzystać z usługi zwiedzania grupowego. Szczegóły dostępne są na stronie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie – od 15 maja

W trakcie przygotowań do przyjmowania gości jest już muzeum w Bytowie. Planowana data otwarcia do piątek, 15 maja. Pracownicy o konkretnych zasadach i godzinach otwarcia będą informować osobnym komunikatem na stronie Muzeum Zachodniokaszubskiego.

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – od 16/17 maja

Ponowne otwarcie zapowiedziało także Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Będzie to najbliższy weekend, ale cały czas nie wiadomo, czy będzie to sobota, czy niedziela. Otwarte dla zwiedzających będą: Zamek Książąt Pomorskich, Biały Spichlerz, Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. We wszystkich oddziałach będą obowiązywały nowe zasady działalności, związane z zachowaniem bezpieczeństwa. Szczegóły w najbliższych dniach opublikowane zostaną na stronie Muzeum Pomorza Środkowego.

 

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku – od 18 maja

Również słupska galeria jest na finiszu przygotowań do przyjmowania gości. Otwarcie salonów wystawienniczych zapowiedziano na poniedziałek, 18 maja. Jednak szczegóły działalności dotyczące liczby osób, środków bezpieczeństwa i godzin otwarcia poznamy w najbliższych dniach. Warto śledzić stronę internetową Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

 

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – od 19 maja

W wtorek, 19 maja na nowo wystartuje muzeum we Wdzydzach. Jak we wszystkich pozostałych instytucjach i tutaj będą obowiązywały specjalne zasady działalności. Głównie chodzi o używanie maseczek ochornnych i przyłbic, dezynfekcję rąk, zachowanie bezpiecznej odległości 2 m między zwiedzającymi, a także ograniczenie liczby zwiedzających. Trzeba będzie również poruszać się wyłącznie wzdłuż tras przeznaczonych do zwiedzania.

 

Europejskie Centrum Solidarności – od 21 maja

Datę otwarcia wyznaczyło także Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Zgodnie z planem będzie można zwiedzać wystawę stałą, ogród zimowy i taras widokowy od czwartku, 21 maja. Instytucja będzie otwarta w formie przedłużonych weekendów – od czwartku do niedzieli do końca czerwca (w pozostałe dni będzie niedostępna dla odwiedzających). Na wystawie będą mogły znajdować się łącznie 144 osoby (przed pandemią mogło być ich 500), w każdej sali dostosowana będzie liczba zwiedzających do wytycznych. Dodatkowo w budynku zamontowano dozowniki z płynem dezynfekującym.

Na razie nie będą czynne: biblioteka ECS, audytorium, kawiarnia oraz wydział zabaw dla dzieci. Nie będzie możliwości zwiedzania grupowego.

 

A pozostałe instytucje?

Nie wszystkie instytucje kultury są w stanie szybko przystosować się do nowych zasad działalności, co powoduje, że data ponownego otwarcia jest trudna do ustalenia. Tak jest np. w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Już teraz wiadomo, że na pewno otwarty nie będzie Oddział Sztuki Dawnej w Gdańsku ze względu na zawieszenie trwającego tam remontu. Z kolei w Muzeum Etnografii, w którym wystawa jest „dotykowa”, trudno jest zachować odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Dlatego najprawdopodobniej dwa pierwsze oddziały Muzeum Narodowego, które będą przyjmować gości, to: Oddział Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku oraz Oddział „Muzeum Hymnu Narodowego” w Będominie. Szczegóły ponownych otwarć dostępne będą na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Otwarcia w najbliższym czasie nie planuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Obecnie, w indywidualnych przypadkach, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, można wejść do muzeum.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.