Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/dd672608-f542-4f36-9d37-bb22b054edb7.jpg Tu są emocje, tu się dzieje… tu trzeba być! Co nowego na Jarmarku św. Dominika?

Tu są emocje, tu się dzieje… tu trzeba być! Co nowego na Jarmarku św. Dominika?

Jarmarkowe koguty

758 lat tradycji, 3 strefy handlowe, 1000 kramów, wystawcy z 12 krajów i 23 dni doskonałej zabawy – to słynny na cały świat Jarmark św. Dominika. Wielkie święto handlu i rozrywki rozpocznie się w Gdańsku w sobotę, 28 lipca 2018 r.

 

– Organizując Jarmark św. Dominika zawsze staramy się udoskonalać program i pokazywać coś nowego. Za każdym razem staramy się zainspirować czymś innym zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających nas gości – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

 

Coroczne święto handlu i rozrywki

Jarmark św. Dominika to przede wszystkim wielkie święto handlu. W tym roku całkowicie zlikwidowany zostanie wielki namiot z handlem wielobranżowym na ul. Szerokiej. W jego miejsce staną drewniane domki z produktami rzemieślniczymi i artystycznymi. Znaleźć tam będzie można przedmioty wytworzone ręcznie, nierzadko w pojedynczych egzemplarzach, jak np. ozdoby projektowane na miejscu według pomysłu kupującego czy też biżuterię… z umieszczonym w środku kodem DNA. Po raz pierwszy na jarmarku swoje stoisko będą mieli gdańscy dominikanie. Tuż obok ich klasztoru przy ul. Pańskiej pojawi się mała księgarnia, w której dostępne będą publikacje i wydawnictwa religijne.

Jarmark to również wielkie święto rozrywki. Organizatorzy zaplanowali liczne koncerty i występy artystów z najwyższej półki. Scena na Targu Węglowym rozbrzmiewać będzie we wszystkie weekendy jarmarku. Na koncercie otwarcia pojawią się Mery Spolsky oraz królowa elektropopu Natalia Nykiel. Zagrają też Pola Rise, duet The Dumplings, Bovska, Barbra Wrońska, jazz-band Młynarski – Masecki, niXes (czyli alter ego Ani Rusowicz), Łona, Webber & The Pimps, a na finał wystąpi Mesajah. Po koncertach otwarcia i zakończenia jarmarku zamiast pokazu fajerwerków będzie można zobaczyć pokazy laserowe.

Jak zawsze nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Czekać na nich będą gry, zabawy i spektakle teatralne. Jarmark odwiedzą też… muminki, a okazją będzie jubileusz 60-lecia współpracy Gdańska z fińskim miastem Turku. Na stoisku na Targu Węglowym będzie można nie tylko spotkać ulubionych bohaterów, ale także skosztować specjalnych muminkowych lizaków.

 

Wielkie otwarcie Karuzeli Gdańskiej

Nowością tegorocznego Jarmarku św. Dominika będzie Karuzela Gdańska, która stanie na Targu Rybnym. Podobne karuzele można spotkać w najbardziej rozpoznawalnych miejscach najważniejszych miast Europy, np. we Florencji i Paryżu.

– Nasza karuzela ma dwa poziomy, ponad 11 metrów wysokości, 12 metrów średnicy i jednocześnie może się na niej zakręcić 78 pasażerów. Została wykonana specjalnie dla Gdańska w rodzinnej włoskiej manufakturze niedaleko Wenecji. Zdobią ją ręcznie malowane rzeźby koni i rydwanów. Wszystkie figury są ruchome: galopują, kołyszą się i obracają w rytm stylowej muzyki – informuje Anna Barbasiewicz, rzecznik prasowa właściciela Karuzeli Gdańskiej.

Zwieńczenie karuzeli udekorowane będzie malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy architektury i krajobrazu Gdańska. Zobaczymy tutaj m.in. Fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Bazylikę Mariacką, Żuraw czy morski brzeg. Obrazy wykonane zostały według projektów Przemysława Garczyńskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

– Na wielkie otwarcie karuzeli zapraszamy 28 lipca podczas rozpoczęcia jarmarku. Od godziny 10 pierwszych stu pasażerów zakręci się za darmo, a o godzinie 16 rozpocznie się zaczarowane widowisko dla dużych i małych. Wszyscy goście karuzeli mogą liczyć na zabawy, animacje i konkursy, w których do wygrania będzie m.in. koń na biegunach. Czekać też na nich będą pokazy tańca oraz słodki poczęstunek – dodaje Barbasiewicz.

 

Jarmark św. Dominika – osiem wieków tradycji

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie odpustów w dniu święta ich założyciela. Jarmark odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 r. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Dziś Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych sezonu letniego w Gdańsku – największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie.

 

Jarmark św. Dominika - baner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.