Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e004f7e8-e08a-485b-b050-cd639b68290e.jpg Trwa Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Prawdziwe oblężenie ECS podczas weekendu [ZDJĘCIA]

Trwa Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Prawdziwe oblężenie ECS podczas weekendu [ZDJĘCIA]

Strefa Społeczna na placu przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Od soboty 1 czerwca 2019 r. trwają w Gdańsku uroczystości obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Tylko podczas pierwszych dwóch dni Europejskie Centrum Solidarności odwiedziło ponad 35 tys. osób. – To więcej niż w dniu otwarcia ECS w 2014 r., kiedy zwiedzających było 15 tys. osób – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

 

Obchody upamiętniające wybory 1989 r. potrwają do 11 czerwca 2019. Do wyboru jest ponad 330 różnorodnych wydarzeń.

 

Wolnościowy piknik

Wokół ECS krążą tłumy zwiedzających. Korzystają z piknikowej Strefy Społecznej, w której można uczestniczyć w specjalnych debatach, warsztatach i po prostu wypocząć na rozstawionych leżakach. Tylko w weekend strefę odwiedziło 15 tys. osób. Wokół budynku rozstawione są leżaki, foodtracki, panuje piknikowa, luźna atmosfera. Obecni są mieszkańcy Gdańska, Pomorza, ale i turyści z całego kraju, a nawet świata. Na placu słychać różne języki.

W budynku ECS odbywają się debaty i spotkania z politykami, ludźmi kultury, nauki i działaczami społecznymi. Spotkać można legendy Solidarności, zagranicznych ambasadorów, czołowych polityków i samorządowców z całego kraju.

Przed budynkiem został ustawiony symboliczny okrągły stół. Można przy nim posiedzieć, zrobić sobie zdjęcie i odpocząć. – W najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się takiej reakcji ludzi, takiego odzewu społeczeństwa – mówiła na konferencji prasowej w poniedziałek rano Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Wczoraj kolejka do Okrągłego stołu wynosiła ponad 100 osób. To prawdziwy pokaz obywatelskości. Samorządy to drugi filar obchodów. Jutro ponad 800 samorządowców będzie debatować nad 21 tezami, które są ważne dla samorządów, Polski, obywatelek i obywateli. Ważne rzeczy tu się dzieją. Święto Wolności i Solidarności traktujemy jako ważny początek debaty o ojczyźnie – podkreślała Dulkiewicz.

W Gdańsku Śródmieściu można zobaczyć również ponad 80 flag polskich samorządów rozwieszonych na słupach oświetleniowych.

 

Przeszłość i przyszłość w debacie

Podczas odchodów została zorganizowana specjalna, dwudniowa debata, która rozpoczęła się 3 czerwca 2019 r. To Międzynarodowe Forum Obywatelskie, które odbywa się w Audytorium ECS. Wstęp jest wolny dla publiczności. Wystąpią m.in. Adam Michnik, Aleś Białacki, Bogdan Borusewicz, Radosław Sikorski, Mate Szabo, Elżbieta Bieńkowska, Lech Wałęsa, Bogdan Lis, Henryk Wujec, Hanna Suchocka, Aleksander Hall, Sylwia Chutnik, Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński oraz Krystyna Janda. Zaproszeni goście rozmawiają o prawach człowieka, rewolucji w 1989 r., kulturze, przemianach 30-lecia, współczesnej demokracji i wizji Europy.

Więcej o forum i transmisja na żywo w art.: Jak zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 30 lat?

 

Do północy 4 czerwca w Gdańsku obowiązuje bezpłatna komunikacja miejsca. Obchody będą trwać do 11 czerwca 2019 r. Szczegółowy program dostępny jest na stronie 2019 Gdańsk.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.