Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f8f54203-6699-4e0d-933d-c9245926d96a.jpg To pierwsze takie wyróżnienie. Paweł Adamowicz pośmiertnie uhonorowany za zasługi dla województwa

To pierwsze takie wyróżnienie. Paweł Adamowicz pośmiertnie uhonorowany za zasługi dla województwa

Magdalena Adamowicz odbiera Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego przyznane Pawłowi Adamowiczowi.

Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego przyznawane jest osobom szczególnie wybitnym, których praca i aktywność publiczna wpływa na kształtowanie pozycji Pomorza oraz zachowania jego tożsamości. Wyróżnienie z rąk marszałka Struka odebrała Magdalena Adamowicz.

 

Wśród odznaczonych do tej pory Honorowym Wyróżnieniem za Zasługi dla Województwa Pomorskiego osób są m.in.: abp Henryk Muszyński, były prezydent Lech Wałęsa, abp metropolita gdański Tadeusz Gocłowski, ksiądz Jan Kaczkowski, prof. Brunon Synak, Bogdan Borusewicz oraz Marian Kołodziej.

 

Pierwsze takie wyróżnienie

Honorowe wyróżnienie zostało przyznane tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska 14 lutego 2019 roku podczas posiedzenia kapituły m.in. za przyczynienie się do dynamicznego rozwoju Gdańska oraz promowanie miasta i województwa na całym świecie. Wyróżnienie z rąk marszałka Mieczysława Struka odebrała żona prezydenta Magdalena Adamowicz. W sesji uczestniczyli rodzice Teresa i Ryszard Adamowiczowie oraz brat prezydenta Piotr.

– Paweł Adamowicz zostawił po sobie wielkie dzieło – podkreślał w swoim wystąpieniu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Był człowiekiem, który całe swoje życie od wczesnej młodości poświęcił się służbie publicznej. To za sprawą jego wizji i usilnej pracy Gdańsk, stolica Pomorza, stał się w ciągu ostatnich 20 lat europejską metropolią, z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem wolności i solidarności, jak sam często powtarzał Paweł Adamowicz. Te dwa hasła to były najważniejsze wartości, które wprowadzał w życie – tłumaczył Struk. Zaznaczył też, że wyróżnienie po raz pierwszy zostało przyznane pośmiertnie.

W skład kapituły przyznającej wyróżnienie oprócz marszałka Mieczysława Struka, wchodzą także: Jan Kleinszmidt (przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, wiceprzewodniczący Konwentu), Wiesław Byczkowski (wicemarszałek województwa pomorskiego), Grzegorz Grzelak (wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego) i Piotr Karczewski (przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Pomorskiego).

 

Koalicja przeciwko mowie nienawiści

Odbierając wyróżnienie Magdalena Adamowicz podkreślała, że jej mąż całą swoją drogę zawodową i życiową łączył z działalnością samorządową. Jednak najważniejszym celem i ideą była działalność na rzecz wspólnoty. Aby zaktywizować mieszkańców Gdańska i Pomorza.

– Niestety, dzisiaj ta wspólnota, o którą walczył Paweł, jest zagrożona – mówiła Adamowicz. – Chodzi o mechanizmy tzw. inżynierii społecznej, która za pomocą manipulacji  poprzez nieprawdziwe informacje, czyli fake newsy i kłamstwa wpływa na nasze emocje. Te emocje są tak silne, że zmieniają nasze postawy i nasze wybory. Tego typu działania niszczą demokrację od środka. Niszczą wszystkie wartości, o które walczył Paweł – zaznaczyła Adamowicz.

Podkreśliła także, że jej rodzina doświadczyła mowy nienawiści i zaapelowała o przyłączenie się do tworzonej przez nią szerokiej koalicji przeciwko mowie nienawiści. Koalicji, nie tylko gdańskiej, nie tylko pomorskiej, ale europejskiej. – Wierzę, że można zmienić ten język. Wierzę, że można wprowadzić odpowiednie instrumenty prawne, które pozwolą to zmienić – mówiła Adamowicz.

Z kolei brat prezydenta Piotr Adamowicz przekonywał, że coraz więcej zadań, którymi powinno zajmować się  państwo przerzucanych jest na samorząd. – Za chwilę okaże się, że samorząd powinien dać podwyżki nauczycielom, albo płacić na ratownictwo medyczne. Dlatego potrzebna jest szeroka debata na temat tego czym jest samorząd, jakie ma zadania i jak ma się to do finansowania, które powinno zapewnić państwo – podkreślał Piotr Adamowicz.

 

Prezydent Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 r. po tym, jak został kilkakrotnie ugodzony nożem dzień wcześniej, w trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Miał 53 lata.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.