Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Termomodernizacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7b237a42-ee37-47bc-a11e-37a6a48d8e34.jpg Termomodernizacja i energia z odpadów, czyli energetyczne inwestycje na Pomorzu. Jakie są następne inwestycje?

Termomodernizacja i energia z odpadów, czyli energetyczne inwestycje na Pomorzu. Jakie są następne inwestycje?

Debata podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego Gdańsk 2018.

Które inwestycje związane z ekologią i energetyką pomorskie samorządy i eksperci uważają za sukces? Co jeszcze jest w planach? Debata podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego.

 

W zorganizowanej 16 kwietnia 2018 r, debacie udział wzięli między innymi: Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, Michał Glaser, Dyrektor Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i Grzegorz Walczukiewicz, dyrektor Związku Gmin i Miast Morskich. Dyskusja odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego Gdańsk 2018.

 

Pomorska termomodernizacja

Samorząd województwa pomorskiego realizuje obecnie strategiczne przedsięwzięcie związane z termomodernizacją budynków samorządu województwa. – To duże zadanie. Podzieliliśmy je na trzy grupy: budynki jednostek budżetowych województwa, obiekty kultury oraz obiekty ochrony zdrowia – mówił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Wytypowano około 50 budynków. – Łącznie wydamy ponad 22 mln zł. Dzięki pracom budynki będą nie tylko wyglądać bardziej estetycznie, ale też będą bardziej ekologiczne. Po zakończeniu prac poprawi się też jakość powietrza, które zostanie uwolnione od ponad 56 tys. ton równoważnika dwutlenku węgla. Dzięki mniejszym kosztom utrzymania budynków gminy zyskają pieniądze na inne ważne inwestycje – dodał. O termomodernizacji mówił również Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska: „Miasto Gdańsk również termomodernizuje budynki. Prace trwają w szkołach, obiektach muzealnych oraz domach mieszkalnych. Powiązaliśmy termomodernizację z projektami rewitalizacyjnymi, jakie realizujemy wspólnie z samorządem województwa. Widać to bardzo dobrze na obszarze Dolnego Miasta. Chcemy eliminować indywidualne paleniska. Stworzyliśmy system dopłat do ogrzewania domów z miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazem. W ciągu roku można zyskać nawet 1000 zł”.

 

Spalarnia śmieci to również energia

Gdańsk oraz 35 okolicznych gmin przystąpiło do budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów, czyli spalarni śmieci. –  To będzie bardzo nowoczesny zakład. Będziemy utylizować około 160 tys. ton odpadów rocznie – opowiadał Grzegorz Walczukiewicz, dyrektor Związku Miast i Gmin Morskich. Obiekt budowany będzie przez włosko-francuskie konsorcjum Astaldi Termomeccanica Ecologia w  ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. – Do końca 2018 roku chcemy zakończyć prace projektowe. Budowa powinna potrwać dwa lata. Szacujemy, że pierwsze odpady przetworzymy w 2021 roku – dodał. Obiekt będzie podłączony do miejskiej sieci cieplnej, dzięki czemu prąd i ciepło wytworzone w procesie spalania odpadów zasilą domy w okolicznych dzielnicach.

 

Gdyby nie Unia Europejska…

Uczestnicy panelu dyskusyjnego byli zgodni, że większość omawianych inwestycji nie była by możliwa, gdyby nie obecność Polski w strukturach Unii Europejskiej i dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Inwestycje związane z szeroko pojętą energetyką zapisane w RPO to prawie 600 mln złotych.  Czy w nowej perspektywie finansowej Unii samorządy dalej będą mogły korzystać ze wspólnotowych finansów? – Ciężko jednoznacznie określić jak będzie wyglądał unijny budżet po roku 2020. Wydaje się jednak, że głównymi obszarami współfinansowanymi przez Unię Europejską będzie polityka klimatyczna, ochrona granic oraz badania i rozwój. Spora część inwestycji, o których rozmawialiśmy wpisuje się bardzo dobrze w te ramy – podsumował debatę Ryszard Świlski.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.