Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1572221e-280a-46e8-b78c-4fac5e40ce38.jpg Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Więzi”

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Więzi”

Scena ze spektaklu „Więzi"

Rozpoczyna się kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W sobotę, 25 maja 2019 r. w Starej Aptece w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Więzi" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

 

Celem programu Kultura dostępna jest wspieranie działań, które ułatwiają dostęp do kultury i sprzyjają integracji społecznej. Jego odbiorcami mają być przedstawiciele różnych grup m.in dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które np. z powodu różnych barier pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

W ramach programu Teatr Wybrzeże realizować będzie projekt Razem w teatrze, czyli cykl pokazów pięciu spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą warsztaty. Projekt będzie realizowany do grudnia 2019 r.

Logo programu Kultura dostępna

 

*  *  *

 

„Więzi”

Sztuka oparta została na dziennikach i relacjach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w Kijowie, Charkowie i innych miastach Ukrainy, które zapoczątkowały „rewolucję godności”, a w jej następstwie hybrydową wojnę. Była na froncie jako wolontariuszka, organizowała pomoc rodzinom poległych, ale przede wszystkim była świadkiem, jak wyostrzone przez Majdan podziały infekują kraj i ludzi, przechodząc w poprzek miast, grup przyjaciół, a nawet rodzin, w tym jej własnej.

„Więzi” to spektakl o życiu „pomiędzy”: pomiędzy Ukrainą i Polską, pomiędzy Ukrainą wschodnią i zachodnią, pomiędzy narzucanymi przez różne środowiska narracjami. Ale przede wszystkim to rzecz o wyborze między potrzebą i chęcią służenia ojczyźnie a miłością do rodziny i rodzinnej ziemi. I o okolicznościach, które sprawiają, że obie te miłości mogą się wykluczać.

  • 25 maja 2018 r., sobota, godz. 17.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk

 

Sztuka Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza
na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel
Reżyseria: Olena Apczel
Dramaturgia: Jarosław Murawski
Scenografia, kostiumy: Natalia Mleczak
Światło, wideo: Szymon Kluz
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

 

W spektaklu występują:

  • Małgorzata Brajner – Matka oraz Urzędniczka / Obca kobieta / Sprzedawczyni,
  • Agata Bykowska – Babcia oraz Ukraińska Sąsiadka / Starsza obca kobieta,
  • Katarzyna Dałek – Olena,
  • Jacek Labijak – Brat oraz Chłopak / Pogranicznik / Żołnierz / Obcy mężczyzna,
  • Krzysztof Matuszewski – Ojciec oraz Oficer / Polski sąsiad.
Plakat spektaklu Więzi

 

 

 

 

 

*  *  *

 

Warsztaty do spektaklu „Więzi”

Pokaz będzie poprzedzony warsztatem teatralnym, podczas którego zgłębiane będą tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Uczestnicy zajęć zamotają własną słowiańską rodzinę i zastanawiać się będą nad tym, w jaki sposób kształtować więzi, by nie stały się więzami.

Warsztat odbędzie się w Czarnej Sali w Gdańsku w poniedziałek, 20 maja 2019 r. o godz. 19.00. Zajęcia poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas ich trwania wyniesie około 2 godz. Warsztat dostępny będzie także dla osób niewidomych, niedowidzących i niedosłyszących. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.