Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2b920510-4ef4-4ae7-969d-bf2ce311707d.jpg Ta niedziela będzie zielona. Światowy Dzień Dziecięcego Porażenia Mózgowego

Ta niedziela będzie zielona. Światowy Dzień Dziecięcego Porażenia Mózgowego

Młoda mama trzyma dziecko

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD) co roku obchodzony jest 6 października. Pomysł na świętowanie to wspólna inicjatywa australijskiej organizacji Cerebral Palsy Alliance oraz amerykańskiej United Cerebral Palsy. W Polsce partnerem akcji jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, która prowadzi kampanię #17milionów.

 

W geście solidarności z osobami zmagającymi się z porażeniem mózgowym w najbliższą niedzielę także budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zostanie podświetlony na zielony.

 

Dlaczego #17milionów ?

To liczba osób na świecie, które zmagają się w tym schorzeniem. Według statystyki u 2 na 1000 urodzonych dzieci diagnozuje się MPD. Według danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na 31 grudnia 2016 r. w Polsce odnotowano 12 792 przypadków choroby, w tym 1396 postawiono nowych diagnoz. Najwięcej chorych dzieci było w wieku 10-14 lat (3705), zaś najmniej w przedziale 3-4 lata (1175). W województwie pomorskim na MPD choruje 697 dzieci, w tym u 77 po raz pierwszy rozpoznano chorobę. Najwięcej chorych dzieci było w wieku 15-18 lat (211), zaś najmniej do 2 roku życia (39).

 

Każdy może dołączyć

W Polsce w 2019 r., już po raz piąty, organizowana jest kampania, której celem jest podniesienie świadomości oraz uwrażliwienie na potrzeby osób dotkniętych MPD. Aby się do niej przyłączyć, można podświetlić budynek użyteczności publicznej na zielono. Zielony jako kolor nadziei symbolizuje solidarność z chorymi na MPD. W akcji chętnie uczestniczą m.in.: obiekty sportowe, urzędy, centra handlowe czy mosty, które rozświetlą się na zielono. Ponadto, w ramach akcji #17milionówGroszy można też w październiku odwiedzić restaurację i tym samym wesprzeć osoby zmagające się z tą chorobą. Chodzi o to, żeby lokale przekazały części październikowego dochodu na rehabilitację dzieci z MPD. Dodatkowo można podjąć w październiku wyzwanie sportowe #17milionówMetrów. Polega ono na przebiegnięciu 17 milionów metrów przez ludzi dobrej woli. To gest solidarności z osobami dotkniętymi MPD. A najprościej jest w mediach społecznościowych promować to schorzenie np. stosując nakładkę na Facebooka.

 

Czym jest MPD?

Mózgowe porażenie dziecięce to schorzenie, którego główną cechą są zaburzenia związane z poruszaniem się, ale mogą mieć różne nasilenie. U niektórych osób wystarczy dopasować obuwia, u innych problemem jest precyzyjne posługiwanie się ręką, a jeszcze inni muszą posługiwać się np. chodzikiem lub wózkiem, aby się przemieszczać. Choroba spowodowana jest uszkodzeniem tkanki mózgowej na etapie wczesnego rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka, rzadziej w czasie porodu lub po urodzeniu. Przyczynami tego uszkodzenia mogą być np. niedotlenienie, niedokrwienie, infekcje, urazy, wady wrodzone.

 

Jak rozpoznać chorobę?

Rodzicom lub opiekunom we wczesnym okresie życia dziecka trudno rozpoznać objawy choroby. Dlatego też ważna jest wnikliwa obserwacja. W grupie ryzyka znajdują się m.in. wcześniaki, dzieci urodzone z cechami zamartwicy, dzieci urodzone z bardzo małą masą ciała. Warto pamiętać też, że u pozornie zdrowego, donoszonego noworodka, po kilku miesiącach może się ujawnić problem, który nie był widoczny w pierwszych dniach życia. Najczęściej można zaobserwować takie objawy jak: nieprawidłowa stabilizacja głowy i tułowia, brak umiejętności siadania i chodzenia w odpowiednim wieku. Występują też takie problemy jak np. zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśni, nieprawidłowe odruchy. Czasem dodatkowo mogą występować też zaburzenia słuchu i wzroku, niepełnosprawność intelektualna, napady o charakterze padaczkowym, dolegliwości bólowe, problemy z karmieniem i częste infekcje. Natomiast u starszych dzieci obserwuje się wtórne zniekształcenia stawów, które spowodowane są nieprawidłową pracą stawu i nieprawidłowym zakresem ruchu.

W ramach terapii stosuje się m.in. rehabilitację narządów ruchu, ale też zajęcia logopedyczne. Ważne jest skonsultowanie dziecka z laryngologiem, okulistą, neurologiem i psychologiem. Terapie dla każdego dziecka ustala się indywidualnie i zależy ona od stopnia uszkodzenia funkcji mózgu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.