Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6718b822-eccf-42e8-a99b-b73248afd073.jpg Stara Apteka otwarta dla zwiedzających. Każdy będzie mógł zobaczyć najmłodszą scenę Teatru Wybrzeże

Stara Apteka otwarta dla zwiedzających. Każdy będzie mógł zobaczyć najmłodszą scenę Teatru Wybrzeże

Scena Stara Apteka

Teatr Wybrzeże przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców i turystów. Od poniedziałku, 17 czerwca 2019 r., codziennie będzie można zwiedzać budynek Starej Apteki. Natomiast w teatralnych foyer dostępna będzie wystawa plakatów Ryszarda Kai „Pół Polski".

 

Codziennie, od 17 czerwca do 26 lipca 2019 r. w godz. 9.00-17.00 pracownik Teatru Wybrzeże oprowadzać będzie gości po dostępnych pomieszczeniach Starej Apteki, wskaże części zabytkowe tego budynku, dziedziniec oraz taras z punktem widokowym, a także odpowie na wszelkie pytania.

Z oferty mogą skorzystać wycieczki zorganizowane, a także osoby indywidualne. Wstęp – wolny.

 

Stara Apteka

Jak wykazały badania archeologiczne, najstarszymi elementami, na których powstały obecne budynki teatru, są pozostałości średniowiecznego sytemu obwarowań miejskich. Odkryte relikty zostały zachowane i wkomponowane w nowe obiekty. We wnętrzu pokazano przekrój przez mur obronny, na którym widać jego konstrukcję: kamienny fundament i ceglaną ścianę. W piwnicy zachowały się także pozostałości gotyckiej baszty.

W latach 1600-1609, na miejscu dawnych średniowiecznych obwarowań, wybudowano Wielką Zbrojownię, a 30 lat później (w 1636 r.) – prochownię. Budynek ten został żartobliwie przez gdańszczan nazwany Starą Apteką, gdyż wytwarzano tu proch i wszelkiego rodzaju „wybuchające” piguły, m.in. kule armatnie, granaty i kartacze. Pełnił on swoją rolę do końca XVIII w.

W okresie międzywojennym w Starej Aptece założono transformatorownię zasilającą w elektryczność Główne Miasto. Z tego powodu doszło do znacznej przebudowy jego wnętrza. Podczas działań wojennych w 1945 r. budynek został całkowicie zrujnowany. W 1966 r. odbudowano go jako jedno z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych Teatru Wybrzeże. Z okresu przedwojennego zachowały się jedynie zewnętrzne mury.

Obecnie Stara Apteka to nowa scena Teatru Wybrzeże, otwarta pod koniec 2018 r. Projekt jej przebudowy i przystosowania do współczesnych zadań został współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Polska na plakacie

Ryszard Kaja (zm. 17 kwietnia 2019 r.) był znanym i cenionym malarzem oraz scenografem. Jego plakaty towarzyszyły licznym premierom operowym, baletowym i teatralnym na scenach całego kraju. Kaja stworzył też serię „Plakat – Polska”, wydawaną regularnie przez Wrocławską Galerię Polskiego Plakatu. Na ponad 150 pracach artysta sportretował wielkie obszary i miasta, jak również najmniejsze zakątki naszego kraju.

Pierwsza część zbioru „Pół Polski” prezentowana jest we foyer sceny Stara Apteka, natomiast drugą, a zarazem pośmiertną odsłonę „Pół Polski” można oglądać we foyer Dużej Sceny w Gdańsku.

 

Pół Polski - część 1
Pół Polski - część 2
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.