Aktualności

Projekt filmowo-fotograficzny o najstarszych mieszkańcach Ustki

Starsza siwa pani  
Fot. źródło: http://artisticresidencies.pl/

Czy wiesz co jest receptą na długowieczność? Agata Elsner i Marek Straszak w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce od 2 do 23 stycznia 2017 r. realizują projekt filmowo-fotograficzny o najstarszych mieszkańcach miasta.

 

W ramach programów rezydencyjnych odbywa się niezwykły projekt filmowo-fotograficzny poświęcony najstarszym mieszkańcom Ustki. Jego autorzy, Agata Elsner i Marek Straszak, postarają się zgłębić przyczyny i tajemnice długiego życia.

Sposobem na długowieczność dla jednych jest to zdrowy styl życia, dla drugich –predyspozycje genetyczne, a dla jeszcze innych – praca i misja z nią związana. Bohaterami przedsięwzięcia są długowieczni mieszkańcy Ustki. Zadaniem, jakie postawili przed sobą twórcy, jest dokonanie szczegółowej analizy ich dnia codziennego, a być może nawet uniwersalnej filozofii życia. Efektem rezydencji będzie wystawa fotografii i wideo wraz z opisami i przepisami kulinarnymi. Autorzy projektu chcieliby lepiej poznać procesy odpowiedzialne za starzenie się. Być może uda się im uchwycić humorystyczny aspekt starości i odkryć eliksir długowieczności, o której marzył nie tylko Gilgamesz.

Agata Elsner – aktorka, performerka, dietetyczka, twórczyni wielu przedsięwzięć z zakresu świata sztuki i kulinariów. Od 12 lat silnie związana z poznańskim środowiskiem teatrów alternatywnych (Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży). Obecnie współtworzy Grupę Circus Ferus. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marek Straszak – studiował Sztukę i Media na Uniwersytecie Sztuki (UdK) w Berlinie oraz Fotografię i Multimedia na wrocławskiej ASP. Freelancer, artysta nowych mediów, działa na polu motiongraphics, interkatywnych audiowizualnych instalacji oraz rzeźb kinetycznych. Współpracuje z teatrami, domami mediowymi, muzeami oraz instytucjami kultury.

Rezydencje to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą polscy i zagraniczni artyści. Artystyczne rezydencje dotyczą sztuki w przestrzeni publicznej, sztuki społecznie zaangażowanej. Jest to przede wszystkim przedsięwzięcie dla artystów, którzy pracują w przestrzeni publicznej, angażując lokalną społeczność. Artyści powinni podczas trwania rezydencji, odnieść się do miejsca, w którym się znajdą, a więc małej portowej miejscowości, angażując do swojej pracy, w miarę możliwości, społeczności lokalne. Efektem powinna być wspólna praca artysty i mieszkańców.

Program ma charakter cykliczny, a czas trwania jednego okresu rezydencji przewidywany jest na 2 lub 3 miesiące. Każdy pobyt artystyczny zakończony jest podsumowaniem i publicznym przedstawieniem efektu pracy autora w postaci spotkania autorskiego, autoprezentacji lub wystawy.

Dyscypliny rezydencji – sztuka w przestrzeni publicznej, sztuka społecznie zaangażowana, rzeźba i ceramika, fotografia, film, rysunek, performance.

Projekt filmowo-fotograficzny o najstarszych mieszkańcach Ustki

  • 2 – 23 stycznia 2017 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. gen. Zaruskiego 1 a
  • Ustka

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
 

herb województwa pomorskiego_logo instytucja kultury samorządu województwa pomorskiego

 

 

 

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności