Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0783b7f8-eee1-49df-8206-4d1b73be8489.jpg Ponad 700 wystawców i 1000 mkw powierzchni wystawowej. Takie były Targi Trako 2019. Co można było zobaczyć w halach Amber Expo?

Ponad 700 wystawców i 1000 mkw powierzchni wystawowej. Takie były Targi Trako 2019. Co można było zobaczyć w halach Amber Expo?

Targi Trako 2019

Specjalistyczny sprzęt, elektroniczne nowinki i coś dla miłośników kolei. Do tego dzień kariery i wystawa taboru. W Amber Expo skończyły się kolejowe targi. Co pokazywali wystawcy w targowych halach?

 

Kolejne spotkanie branży kolejowej w Gdańsku za dwa lata, jesienią 2021 r.

 

Producenci taboru pokazują

Największe stanowiska wystawowe tradycyjnie należały do producentów taboru. Obecne były wszystkie liczące się na europejskim i polskim rynku firmy. Bardzo efektownie prezentowało się stanowisko bydgoskiej PESY. Odwiedzający mogli dowiedzieć się wszystkiego o oferowanym przez producenta taborze. Stoisko uzupełniały eksponowane w przeźroczystym tunelu, specjalnie podświetlone modele szynobusów. Drugi polski producent, Newag z Nowego Sącza również pokazywał swoją szeroką ofertę, w tym koncepcyjne pojazdy hybrydowe. Tabor obydwu producentów można było również zobaczyć na torach ekspozycyjnych na stacji Gdańsk Stadion Expo. Równie szeroką ofertę taboru prezentował Stadler. Uwagę zwracały zwłaszcza modele piętrowych pociągów Flirt dla kolei Westbahn.

 

Stoisko firmy Stadler. Fot. Aleksander Olszak

 

Wystawcy z Azji

Na targach wystawiali się również goście z dalekiej Azji. Największe stanowisko należało do chińskiej kompanii CRRC. To prężnie rozwijająca się firma zajmująca się nie tylko produkcja taboru, ale i wszelkich rozwiązań dla transportu szynowego. Prezentowane były projekty taboru, w tym hybrydowych lokomotyw. Warto też zaznaczyć, że chiński tabor już jest wykorzystywany w Macedonii Północnej, a kupiony został przez koleje niemieckie oraz czeskiego przewoźnika Leo Express. Swoje stanowisko miał również Hyundai Rotem, czyli koreański koncern, którego składy obsługują pociągu InterCity z Kijowa do Przemyśla.

 

Stoisko chińskiej firmy CRRC. Fot. Aleksander Olszak

 

Coś dla miłośników

Tradycyjnie na targach obecni byli miłośnicy i modelarze kolejowi. W tym roku swoje makiety prezentował m.in. ksiądz Janusz Grygier. Odwzorowane w najdrobniejszych szczegółach dioramy wzbudzały zachwyt oglądających. Szczególną uwagę zwracała diorama prezentująca wycinek szlaku kolejowego w okolicach Czerska w czasie nawałnicy z 2017 r. Było również stoisko,  gdzie można było kupić kolejowe periodyki, hobbystyczną literaturę i pamiątki związane z koleją.

 

Jedna z kolejowych dioram prezentowanych na targach. Fot. Aleksander Olszak.

 

Kolejowa technika

Dostawcy produktów i rozwiązań dla szeroko rozumianego transportu kolejowego stanowili największą grupę wystawców. Były to zarówno małe firmy, jak i światowi potentaci. Ci pierwsi prezentowali bardzo szeroką ofertę specjalistycznego sprzętu takiego jak przekaźniki, agregaty czy wiązki kablowe. Licznie reprezentowana była branża związana z informacją pasażerską oraz dystrybucją biletów. Na targach można było zobaczyć najnowsze rodzaje biletomatów oraz ekranów SIP, prezentujących dane w czasie rzeczywistym. Uwagę zwracał opracowany przez Pomorską Kolej Metropolitalną system zarządzania treściami wyświetlanymi na ekranach „PKM Display Manager+”. Swoje produkty pokazywali też producenci powłok, farb oraz zabezpieczeń przeciwko graffiti.

 

Kolejowa technika. Fot. Aleksander Olszak

O wystawie taboru na stacji Gdańsk Stadion Expo przeczytaj tutaj.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.