Aktualności

Obejrzyj film, poznaj historię Słupska i Ustki

Kadr z filmu „Po ich trudzie pozostał tylko ślad
Kadr z filmu „Po ich trudzie pozostał tylko ślad". Fot. źródło: Facebook

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zaprasza na projekcję filmu „Po ich trudzie pozostał tylko ślad", która odbędzie się w piątek, 13 stycznia 2017 r. Obraz ten przedstawia industrialną historię miasta i firm, które przyczyniły się do rozwoju Słupska i Ustki, ale już nie istnieją. Wstęp – wolny.

 

Po ich trudzie pozostał tylko ślad" jest filmem dokumentalnym o największych zakładach pracy dawnego województwa słupskiego, których już nie ma. W latach 70. i 80. XX w. przedsiębiorstwa: Sezamor, Alka i Fabryka Mebli w Słupsku oraz Stocznia w Ustce dawały zatrudnienie tysiącom mieszkańców regionu. Firmy te budowały mieszkania dla swoich pracowników (dzięki ich inwestycjom powstały wciąż istniejące słupskie i usteckie osiedla mieszkaniowe), wspierały rozkwit sportu i kultury.

Zakłady te już nie istnieją, a nawet nie ma wszystkich budynków, gdyż zostały zburzone i przeznaczone pod nowe inwestycje np. centra handlowe. To ostatni moment, aby zarejestrować wspomnienia byłych pracowników najważniejszych dla rozwoju Słupska zakładów przemysłowych XX w. Film ma być ostatnią szansą na uchwycenie śladów po pracy i życiu ludzi, którzy zbudowali Słupsk i Ustkę.

Adresatami filmu są wszyscy zainteresowani najnowszą historią Słupska i Ustki, a w szczególności uczniowie słupskich i usteckich szkół, którzy mogliby obejrzeć film w ramach lekcji historii. Celem projektu jest zachowanie pamięci poprzez zarejestrowanie ostatnich śladów po istnieniu i działalności największych zakładów pracy byłego województwa słupskiego i wspomnień ludzi, którzy zbudowali Słupsk i Ustkę.

Wydarzenie poprowadzi Marcin Barnowski

  • scenariusz i reżyseria – Marcin Prusak
  • zdjęcia i montaż – Andrzej Szczepański 
  • czas trwania – 90 min

Uwaga!
Istnieje możliwość przewozu osób na pokaz filmu samochodem służbowym Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej na trasie: Słupsk – Ustka oraz Ustka – Słupsk. Wyjazd ze Słupska do Ustki, przewidziany jest sprzed siedziby BGSW w Słupsku, przy ul. Partyzantów 31 a, o godz. 16.30. Wyjazd z Ustki do Słupska po zakończeniu wernisażu. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o bezpośredni kontakt z kierowcą, Arturem Pobłockim, tel. 515 427 888.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekcja filmu „Po ich trudzie pozostał tylko ślad"

  • 13 stycznia 2017 r., piątek, godz. 17.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1 a
  • Ustka
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

herb województwa pomorskiego_logo instytucja kultury samorządu województwa pomorskiego

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności