Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/55725546-a2c3-4d63-9201-605a7ff1863a.jpg Niezwykła lekcja aktywności obywatelskiej. Zachęcali do udziału w eurowyborach i wyjechali do Brukseli

Niezwykła lekcja aktywności obywatelskiej. Zachęcali do udziału w eurowyborach i wyjechali do Brukseli

Laureaci konkursu „Weź zagłosuj" w Brukseli. Fot. Aleksandra Chalińska

W konkursie „Weź zagłosuj udział wzięło 137 uczniów z Pomorza. Nagrywali piosenki, rozdawali babeczki i prowadzili kampanie w mediach społecznościowych. W ten sposób zachęcali do głosowania w majowych eurowyborach i pokazywali znajomym oraz rodzinie, jakie korzyści daje członkostwo Polski w UE. Zwycięska trzydziestka w nagrodę pojechała do Brukseli. Zwiedzali nie tylko miasto, ale przede wszystkim Parlament Europejski.

 

Konkursu „Weź zagłosuj” w maju 2019 r. ogłosiło Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Laureaci 17-18 września 2019 r. odwiedzili Brukselę.

 

Nagroda za zaangażowanie

O nagrodę główną walczyło 137 osób – 37 zespołów i 10 osób indywidulanych z całego obszaru metropolitalnego, m.in. z Pelplina, Pucka, Gdyni, Gdańska, Sopotu, Banina i Cedrów Wielkich. Młodzież w kreatywny sposób zachęcała do głosowania w eurowyborach przede wszystkim osoby młode, ale też rodziców, sąsiadów i mieszkańców ich gmin.

– Konkurs był pomysłem autorskim Pawła Adamowicza, który chciał zaangażować młodzież w akcje pro-frekwencyjne, podejmowanie inicjatyw i zainteresować ją życiem politycznym – tłumaczy Anna Fedas, koordynatorka ds. rozwoju społecznego OMGGS. – Zrealizowaliśmy ten projekt, rozszerzając go o nagrodę, którą jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego. Ilość zgłoszeń zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Bardzo nas ucieszyło, że były głosy z całego obszaru metropolii. Na wycieczce z nami są uczniowie z Pucka, Pelplina i Gdańska. Część z nich pierwszy raz leciała samolotem i w ogóle jest zagranicą – podkreśla Anna Fedas.

Dwudniowa wycieczka do Brukseli była nagrodą dla grup. W kategorii indywidualnej młodzi mieszkańcy metropolii walczyli o bilety InterRail, upoważniające do bezpłatnych podróży kolejowych w całej Unii Europejskiej.

 

Pomysły na głosowanie

Pomysłów na zachęcenie innych do głosowania było bardzo wiele. Amelia i Klaudia na Głównym Mieście w Gdańsku rozdawały ciasto i zachęcały ludźmi do udziału w wyborach. – Mówiłyśmy o Parlamencie Europejskim i korzyściach, jakie unia daje nam na co dzień – tłumaczą uczennice z Gdańska. – Same nie możemy jeszcze głosować, ale uważamy, że jest to bardzo ważne. Wszystko jest w naszych rękach – przekonują.

Grupa chłopaków ze szkoły sportowej w Sopocie opisała inwestycje unijne, by pokazać innym, jaki wpływ na codzienne życie ma Unia Europejska. W filmikach opowiedzieli m.in. o Operze Leśnej i molo w Sopocie, Centrum Hewelianum w Gdańsku i systemie Mevo. – Ludzie traktują to, jak coś zagwarantowanego, oczywistego – mówią Łukasz, Błażej i Tomek z Sopotu. – Nie widzą tego, że gdybyśmy nie byli w UE, mogłoby tego po prostu nie być. Nie byłoby ani pieniędzy, ani inwestycji – podkreślają. Uczniowie z Sopotu przeprowadzili też wywiad z tatą kolegi, który stara się o dotację unijną dla swojej firmy. W wywiadzie można zobaczyć, jaki wpływ na rozwój firm i inwestycji ma unijne wsparcie. Podkreślą, że przy okazji udziału w konkursie sami dowiedzieli się tego, na jaką skalę działa Unia Europejska.

Wśród innych pomysłów młodych Pomorzan były też m.in. akcje w mediach społecznościowych oraz specjalne strony internetowe, które zdobyły bardzo duże zainteresowanie.

 

„Czujemy się trochę, jak u siebie”

Przez dwa dni młodzież zobaczyła Brukselę w pigułce. Podczas spaceru z przewodnikiem odwiedzili najważniejsze miejsca stolicy Belgii, m.in. Wielki Plac, pasaż handlowy Galeries Royales Saint Hubert, katedrę św. Michała i św. Guduli, figurkę Manneken Pis, Pałac Akademii i Parc de Bruxells. Miasto bardzo im się spodobało – Imponująca jest mieszanka narodowości, którą widać na każdym kroku – zwrócili uwagę uczniowie z Sopotu. – W Polsce nie można tego jeszcze zauważyć. Tutaj są ludzie ze wszystkich stron świata. Widać, że wszyscy ze sobą rozmawiają, są otwarci i nie ma nienawiści – mówili.

Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim, który nie tylko zaskoczył ich wielkością. Duże wrażenie zrobiła na nich sala obrad, którą oglądali ze specjalnych miejsc na co dzień przeznaczonych dla najważniejszych delegacji. Przewodnik po budynku Europarlamentu opowiadał o codziennej pracy posłów, roli tłumaczy i pokazał, w którym miejscu zasiadają delegowani z Polski posłowie. – Czujemy się tu trochę, jak w domu – mówili w czasie wycieczki Łukasz, Błażej i Tomek z Sopotu. – Mamy tu swoich polityków, którzy nas reprezentują, mają tu swoje miejsce. Przekazują nasze zdanie. Dzięki temu czujemy się częścią unii i ją po prostu współtworzymy – podkreślali.

Wizyta studyjna młodzieży z obszaru metropolitalnego odbyła się w dniach 17-18 września 2019 r. Więcej o konkursie można przeczytać na Facebooku Weź zagłosuj.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.