Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/14d8ffd7-cc65-4873-909a-c97286ae83bb.jpg Majówka 2020 on-line. Z naszymi propozycjami nie będziesz się nudzić

Majówka 2020 on-line. Z naszymi propozycjami nie będziesz się nudzić

Fot. Pixabay.com

Pomorskie instytucje kultury, mimo że zamknięte dla odwiedzających, na majówkę przygotowały cały wachlarz różnorodnych atrakcji. Będą warsztaty rodzinne z projektowania domów, planowania warzywniaka na balkonie i spotkania z pisarzami. A na wieczory polecają spektakle i nagrania muzyczne z teatrów i opery. Wszystkie wydarzenia łączy jedno hasło: #zostańwdomu.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne!

 

Teatralna majówka na kanapie

Majówkę 2020 można zacząć już w czwartek po południu. Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają do wspólnego oglądania spektaklu „Broniewski” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Pokaz, w ramach cyklu Teatr On-line, rozpocznie się o godz. 17.00 i będzie dostępny aż do soboty, 30 maja do godz. 24.00. Wideo można zobaczyć na kanale YouTube Teatru Wybrzeże.

Również Teatr Muzyczny udostępnił swoje zasoby on-line. W serwisie YouTube można znaleźć wiele nagrań piosenek z musicali, a także obejrzeć w całości jeden z hitów Muzycznego – spektakl „Chłopi„.

Domowe (i darmowe) koncerty majówkowe

Recital do posłuchania (i obejrzenia) on-line przygotował Piotr Zubek, artysta znany widzom Teatru na Plaży w Sopocie z roli młodego Wojciecha Młynarskiego w spektaklu „Pora umarłych poetów”. Akompaniować mu będzie Dominik Światkowski. Koncert rozpocznie się w piątek o godz. 20.00 w mediach społecznościowych teatru. Jak zapowiadają organizatorzy, recital będzie niezwykły z dwóch powodów: „piosenki zawarte w tym koncercie to utwory o potwierdzonym działaniu terapeutycznym. Budzą wyobraźnię, wywołują uśmiech i przywracają głód sztuki u każdego widza. Po drugie, koncert odbędzie się na deskach domowego Teatru, z którego obserwować będzie można poczynania artystów z każdego zakątka świata!”.

 

 

W niedzielę o godz. 17.00 ruszy też nowy cykl koncertów przygotowanych przez artystów Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Nagrane w warunkach domowych fragmenty muzyczne z wykonywane będą przez muzyków opery oraz współpracujących solistów. Koncerty z cyklu „Bałtycka wiosną” udostępniane będą na Facebooku i kanale YouTube opery we wszystkie niedziele maja o godzinie 17.00. W programie zobaczyć i usłyszeć będzie można fragmenty z „Thaïs”, „Kandyda”, „Hrabiny” czy „Snu nocy letniej”.

Wernisaż wystawy i oprowadzanie on-line

W majówkę można też wybrać się na wernisaż wystawy, nawet nie wstając z fotela. Taką propozycję na piątkowy wieczór ma dla głodnych sztuki Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 18.00 po wystawie czasowej „Gdynia – Tel Awiw” oprowadzać będzie dr hab. Jacek Friedrich. Będzie to unikatowa szansa, aby wejść w głąb ekspozycji, poznać tajniki jej powstawania oraz zgłębić fascynujące dzieje obu miast. Ekspozycja w Gdyni jest kolejną odsłoną wystawy, która premierę miała w tradycyjnej formie w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zwiedzać będzie można w specjalnym wydarzeniu na Facebooku.

 

Teatralne warsztaty dla dzieci

„Mój teatr cieni – zrób to sam” to temat warsztatów przygotowanych dla dzieci przez trójmiejską artystkę Aleksandrę Szumską. Organizatorem spotkania on-line jest sopocki Teatr na Plaży, a podczas warsztatów najmłodsi wykonają scenę oraz postaci potrzebne do odegrania zjawiskowego przestawienia.

Start w sobotę, 2 maja 2020 r. o godz. 11.00 w mediach społecznościowych Teatru na Plaży.

 

Warsztaty roślinne z Muzeum Emigracji

Przez całą majówkę, niemal od rana do wieczora, z warsztatów i spotkań Muzeum Emigracji w Gdyni będą mogły korzystać całe rodziny.

Dla dorosłych przeznaczone są warsztaty dotyczące pielęgnacji domowych roślin: „Warzywa i zioła na miejskim balkonie” oraz „Pielęgnacja roślin domowych”, które poprowadzi Sebastian Kulisa z bloga Roślinne Porady. Natomiast młodsi mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak jeść zdrowo i lokalnie podczas spotkania z Katarzyną Błażejewską-Stuhr. Znajdzie się też coś dla konstruktorów – na warsztatach całe rodziny wykonają makietę domu i poszczególnych pokojów. A w piątek wieczorem spotkanie on-line z Agatą Twardoch, autorką książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”.

Cały program majówki z Muzeum Emigracji dostępny jest na stronie internetowej insytucji. Warto wcześniej tam zajrzeć, by przygotować materiały potrzebne na warsztaty.

A może spotkanie z rzecznikiem praw obywatelskich?

W niedzielę, 3 maja o godz. 17.00 będzie można także wziąć udział w specjalnym spotkaniu on-line z Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich. Wydarzenie „O wolności i równości w czasach kryzysu” poprowadzi Magda Krzyżanowska-Mierzewska, będzie można zadawać pytania i wziąć udział w dyskusji. Transmisja na portalu gdansk.pl i w mediach społecznościowych Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, organizatora wykładu.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.