Aktualności

M1, M2, M3…

Fot. Państwowa Galeria Sztuki
Fot. Państwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na kolejną wystawę prezentującą młodą polską sztukę współczesną. Nowatorska prezentację „M / morze. Gosia Golińska.", która od zwiedzających wymagała będzie wyjątkowego zaangażowania w sztukę, odwiedzać będzie można do 19 lutego 2017 r.


M1, M2, M3, M4, M5 to symbole oznaczające w czasach PRL-u metraż mieszkania – wyczekiwanego i otrzymywanego z przydziału obiektu pragnień. Tytuł M/morze oznacza mieszkanie z widokiem na morze – luksusowe marzenie.

Państwowa Galeria Sztuki wybudowana w miejscu dawnego Biura Wystaw Artystycznych znajduje się w Sopocie, przy plaży i molo. Przestrzeń najwyższego piętra – przeznaczonego na działania związane z realizacją M/morze – jest podzielona na dwa poziomy. Z balkonu widać główną część sali. Witryna głównego wejścia stanie się „tablicą informacyjną".

Kondygnacji zostanie przywrócony pierwotny plan. Zabudowane płytami okna zostaną odsłonięte. Sala odzyska dzienne światło, widok na morze z północy i na nowo powstały Plac Przyjaciół Sopotu z południowej strony. Budynek jest „pojemnikiem" na różne funkcje. Oprócz Galerii znajdują się tu: sklepy, hotel, informacja turystyczna, kawiarnie, restauracje i klub nocny.

Na 2 kondygnacji powstanie wielofunkcyjna przestrzeń do życia z instalacją zawierającą miejsce do pracy, spotkań, wypoczynku, snu i zabawy. Galeria będzie udomowiana. Materiałem do zbudowania wieloelementowej, instalacji będą dobrze znane przedmioty: meble, ubrania, naczynia, zabawki; obiekty z prywatnych przestrzeni Galerii i ulic Trójmiasta. Tu będą miały miejsce spotkania, prezentacje i akcje. W godzinach otwarcia Galeria będzie miał miejsce performance „Gościnność" z udziałem pracowników i gości.

Wstępny program:
15/20 stycznia montaż (2 piętro PGS)
otwarcie: piątek 20 stycznia godz. 19.30

warsztaty w znajdowaniu szczęściagoście: Magda Szpecht, Małgosia Zielińska, Grażyna Rigall, Karolina Mełnicka, Meena Jones, Galeria Kubeł, Fundacja Katarzyny Kozyry

  • performance we współpracy z teatrem Amareya
  • perforamance z Michałem Gosem, środa 15 lutego g. 19.00
  • ostatni dzień: niedziela 19 lutego g. 11-19

Gosia Golińska – artystka związana ze środowiskiem trójmiejskim. W swoich pracach łączy działania o charakterze relacyjnym z refleksją feministyczną. Od 2013 roku prowadzi projekt „Sukienka do ziemi", w ramach którego kolekcjonuje sukienki i ich historie, które są jej przekazywane przez kobiety uczestniczące w projekcie. Z własnych, podarowanych, lub znalezionych ubrań często aranżuje instalacje, pochłaniające nie raz nawet całą przestrzeń wystawienniczą. W ten sposób „udomawia" miejsca, do których jest zapraszana, a następnie sama w nich zamieszkuje. W tym specyficznym akcie „zadomowienia w sztuce" zakłada ona także udział widza, którego rola również zostaje przedefiniowana – z bezosobowego odbiorcy staje się on gościem uczestniczącym w wydarzeniu na granicy sfery publicznej i prywatnej.

Wystawa czynna: od 20 stycznia (wernisaż, godz. 19.30) do 19 lutego, od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności