Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e550cbc1-fb19-450e-99df-042af37c1cf5.jpg Kawa, kontrabas i rozmowy o literaturze. Spotkanie z autorami nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza [AKTUALIZACJA, FOTO]

Kawa, kontrabas i rozmowy o literaturze. Spotkanie z autorami nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza [AKTUALIZACJA, FOTO]

Zdjęcie książek nominowanych do do nagrody Wiatr od Morza na tle gdańskiego Żurawia

Rozmowa o literaturze przy dźwiękach kontrabasu, pyszna kawa i słodki podwieczorek. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi poprowadził Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

W foyer sceny Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 9 października 2019 r. (środa) o godzinie 17.00 odbył się podwieczorek literacki. Z autorami książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2018 rozmawiał Jarsław Zalesiński,  dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Pomorska Nagroda Literacka

Co roku do rąk pisarzy, wydawców i tłumaczy trafiają nagrody literackie. Wiatr od Morza to wyróżnienie m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy po raz pierwszy przyznane w 2018 r. Okazją do ustanowienia nagrody były dwie ważne daty – 100-lecie odzyskania niepodległości i 20-lecie powołania samorządu wojewódzkiego.

– Nagrody literackie są równie ważnym elementem życia literackiego, jak Oscary czy Złote Lwy w przypadku rynku filmowego. Każda dziedzina artystyczna, również literatura, to teren wyścigu konkurencyjnego, ale także gry wartości estetycznych i intelektualnych. Żaden z czytelników nie jest w stanie ogarnąć go w całości. Nagrody literackie stanowią zatem doskonałe narzędzie hierarchizacji i promocji konkretnych, najwartościowszych pisarzy i książek. Ma to swoje skutki komercyjne – wzrosty sprzedaży, ale ważniejsza jest wyrazista podpowiedź, co przez autorytety danej dziedziny uważane jest za szczególnie wartościowe – mówi poeta, dramaturg i krytyk literacki Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pomorską Nagrodę Literacką stanowi statuetka Wiatr od Morza oraz nagroda pieniężna wysokości 10 tysięcy złotych. Fundatorem nagrody jest samorząd województwa pomorskiego.

 

Nominacje

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, po zapoznaniu się z blisko 350 pozycjami wydanymi na Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2018 roku, na posiedzeniu, 3 września 2019 r. ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz gala wręczenia nagród odbędą się 24 października 2019 r. o godz. 18 w kościele św. Jana w Gdańsku. Jury wyłoniło kandydatów w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

  • „Komeda: osobiste życie jazzu” – Magdalena Grzebałkowska, Znak 2018
  • „Latawiec z betonu” – Monika Milewska, WAM 2018
  • „Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” – Marek Górlikowski, Znak 2018
  • „Poste restante” – Wojsław Brydak, Rebis 2018
  • „Zapiski na paczce papierosów” – Antoni Pawlak, Wielka Litera 2018

Pomorska Książka Roku:

  • „Budowanie nad Bałtykiem: studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi” – Małgorzata Omilanowska, Fundacja Terytoria Książki 2018
  • „Gdańskie ogrody” – redakcja merytoryczna Ewa Barylewska-Szymańska, Muzeum Gdańska 2018
  • „Walka obrazów: przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku” – Jacek Friedrich, słowo/obraz/terytoria 2018

Laureata nagrody za całokształt pracy literackiej poznamy podczas uroczystej gali. Jury ocenia dorobek pracy twórczej, tzn. jego wartość intelektualną, artystyczną, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich – edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

 

Fot. Bożena Micun-Gusman

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.