Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6d71e1d7-b88c-4631-ad4a-6e079e295521.jpg Już dziś poznamy laureatów literackiej nagrody Wiatr od Morza! Kto z ośmiorga nominowanych dostanie statuetki?

Już dziś poznamy laureatów literackiej nagrody Wiatr od Morza! Kto z ośmiorga nominowanych dostanie statuetki?

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza, statuetka. Fot. mat. prasowe DK UMWP

Jury konkursu nominowało ośmioro kandydatów w dwóch kategoriach Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Podczas uroczystej gali poznamy również laureatów nagrody za całokształt pracy literackiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

 

W kościele św. Jana w Gdańsku, 24 października 2019 r. dowiemy się, kto zwyciężył w tegorocznej edycji Pomorskiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne. Galę uświetni koncert Katarzyny Groniec, która oprócz utworów z płyty „Ach!” zaprezentuje także wykonania tekstów Jacquesa Brela, Paulo Conte, Grzegorza Ciechowskiego i Agnieszki Osieckiej.

 

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza

Najmłodszym wyróżnieniem Samorządu Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury, ustanowionym przez Sejmik Województwa Pomorskiego w ubiegłym roku, jest Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza. Jest wyrazem uznania dla twórczej pracy i dokonań pomorskich środowisk twórczych – pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, a także wydawców książek i czasopism oraz bibliotekarzy. Nagroda jest przyznawana autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Nie ma znaczenia miejsce publikacji dzieła.

 

Kategorie nagrody

Nagroda, obok statuetki autorstwa prof. Jacka Zdybla, ma również wymiar finansowy – laureaci otrzymują po 10 tysięcy złotych w każdej kategorii. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach:

Literacka Książka Roku – oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny;

Pomorska Książka Roku – oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe;

Całokształt pracy literackiej – oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

 

Laureaci ubiegłorocznej edycji

Literacka Książka Roku – Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”. To debiut literacki autorki, za który otrzymała Nagrodę Literacką Gryfia, nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2018 i do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Pomorska Książka Roku – Edmund Kizik i Sławomir Kościelak za redakcję publikacji „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”, tom 1. Eseje. Dzieło dwóch naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. To wprowadzenia czytelnika w skomplikowaną wrażliwość religijną ówczesnych gdańszczan poprzez ukazanie wpływu reformacji na dzieje ich miasta i społeczeństwa, na zmiany w sztuce, literaturze i nauce.

Pierwszym w historii nagrody laureatem za Całokształt pracy literackiej został Stefan Chwin, pseud. Max Lars – powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się także krytyką literacką, historią literatury, romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej, grafiką, pisze eseje.

 

Kaszubska Nagroda Literacka

Myśląc o uhonorowaniu ludzi pióra, nie można pominąć literatury i publikacji tworzonych lub tłumaczonych na jedyny w kraju zarejestrowany jako oficjalny język regionalny – język kaszubski. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie pod auspicjami Samorządu Województwa Pomorskiego powołało do życia Kaszubską Nagrodę Literacką, przyznawaną za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim. Dotyczy to również tłumaczeń na język kaszubski, realizowanych w roku poprzedzającym jej wręczenie lub całokształtu pracy literackiej w tym języku. Kapituła nagrody, składająca się ze znawców literatury kaszubskiej, wyłania jednego laureata. Nagroda – obok statuetki autorstwa prof. Jacka Zdybla – to 10 tysięcy złotych.

Pierwszym laureatem został Stanisław Janke – dziennikarz, poeta, prozaik, tłumacz, twórca i historyk literatury kaszubskiej, który m.in. przełożył z polskiego na kaszubski dzieła Adama Mickiewicza: „Sonety krymskie” („Krimsczé sonetë” 1998), „Odę do młodości” („Òda do młodectwa” 1988) i „Pana Tadeusza” („Pón Tadeùsz”).

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.