Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7cd5c4a9-31b4-49d3-ad86-e0136bbc061e.jpg Edukacyjnie czy rozrywkowo? Muzyka latynoamerykańska w słupskiej filharmonii

Edukacyjnie czy rozrywkowo? Muzyka latynoamerykańska w słupskiej filharmonii

Klaudiusz Baran

Na chłodne dni przedwiośnia Polska Filharmonia Sinfonia Baltica zaprasza 1 i 10 marca 2019 r. na koncert, który przeniesie słuchaczy pod słoneczne niebo kompozytorów latynoamerykańskich. Uczestnicy mogą wybrać wersję edukacyjną lub rozrywkową spotkania muzycznego.

 

Spotkaniu Orkiestry Sinfonia Baltica, dyrygowanej przez Rubena Silvę, ze słupskimi wielbicielami gorących rytmów towarzyszyć będzie muzyka latynoamerykańska. W programie m.in. aranżacje dzieł A. Piazzolli, A. Marqueza i A. Ginastera. Podczas koncertu, 10 marca bbędzie można zobaczyć parę tancerzy Karolinę Smolińską wraz z Tomaszem Smolińskim.

 

Maestria wykonawcza

Klaudiusz Baran – akordeon, bandoneon. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ponad 200-letniej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni. W 2016 r. został wybrany jej rektorem. Artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych . Jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę Fryderyka za album „Astor Piazzolla – Tango”. Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe jednak uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, który jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe, a odzwierciedlające jego temperament, młodzieńczą energię, a zarazem muzyczną dojrzałość i potrzebę twórczego formowania scenicznej prezentacji. Współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango, kreujących polską kulturę tanga.

 

Fascynująca indywidualność

Krzysztof Meisinger – zdaniem krytyki i melomanów z całego świata, jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Współpracuje z takimi gwiazdami muzyki klasycznej, jak Sumi Jo, Philharmonia Quartett Berlin, PKF – Prague Philharmonia czy orkiestra Academy of St Martin in the Fields. Wstępuje na całym świecie od Tokio po Los Angeles i Buenos Aires grając koncerty w najbardziej renomowanych salach, takich jak Tokyo International Forum, Theatre du Chatelet w Paryżu czy Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Jego debiut w 2014 r. w Filharmonii Berlińskiej zakończył się wielominutową owacją na stojąco. Jego nagrania zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Album „Melodia Sentimental” został wybrany przez krytykę niemiecką jako jeden z 10 najlepszych albumów z muzyką klasyczną świata roku 2013. Dwie kolejne płyty nagrane wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia – album „Astor” oraz jego pierwsza płyta DVD – „Astor live at the Opera” odnoszą bardzo duży sukces zarówno wśród melomanów, jak i krytyki. Niedawno ukazała się płyta „Vivaldissimo”, którą nagrał razem z założoną przez siebie orkiestrą barokową Poland ba ROCK, którą krytyka zapowiada jako sensacyjną. Do jego mistrzów należą wielcy gitarzyści naszych czasów – Aniello Desiderio czy Christopher Parkening.

 

Muzyka latynoamerykańska

  • edukacyjnie: 1 marca 2019 r., piątek, godz. 9, bilety – 15 zł
    10 marca 2019 r., niedziela, godz. 12, bilety – 20 i 15 zł
  • rozrywkowo: 1 marca 2019 r., piątek, godz. 19, bilety – 50, 40 i 35 zł
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
  • ul. Jana Pawła I 3
  • Słupsk

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.