Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/78d103b4-1d0e-4d62-b59d-2c25c90f934a.jpg Dzień pomorskich pracowników socjalnych. Najlepsi w 2018 otrzymali Srebrne Drzewka i nagrody

Dzień pomorskich pracowników socjalnych. Najlepsi w 2018 otrzymali Srebrne Drzewka i nagrody

 

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego jest przyznawana pracownikom pomocy społecznej od 2007 roku. W tym roku gala wręczenia wyróżnień odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, 14 listopada 2018 r. podczas konferencji „Nowe formy aktywizacji osób zagrożonych społeczną ekskluzją”.

 

Srebrne Drzewka i nagrody

W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęło 15 wniosków. Kapituła nagrody zdecydowała jednogłośnie o przyznaniu wyróżnienia pięciu osobom. Nagrodzono je m.in. za profesjonalizm za skuteczne rozwiązywanie problemów osób potrzebujących wsparcia. Są to:

  • Cecylia Tuźnik – zastępca kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierakowicach. Nagroda za tworzenie i rozwijanie wysokich standardów jakości usług instytucji pomocy społecznej.
  • Barbara Łukasiewicz – specjalista pracy socjalnej, koordynator wolontariatu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim. Nagrodę wręczono za aktywizowanie i integrowanie wspólnot lokalnych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych oraz wspieranie i promowanie wolontariatu.
  • Elżbieta Opat-Wróblewska – starszy pracownik socjalny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zblewie. Nagrodę otrzymała za całokształt pracy w dziedzinie pomocy i integracji społecznej.
  • Tomasz Zagrajek – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępicach, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępicach. Nagroda za inicjowanie i wdrażanie programów służących zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów społecznych, m.in. tworzonych w oparciu o partnerstwa lokalne.
  • Wojciech Kwaśniewski — dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie. Nagrodę przyznano za inicjowanie i wdrażanie programów służących zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów społecznych, m.in. tworzonych w oparciu o partnerstwa lokalne oraz upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu integracji i polityki społecznej.

 

Nagrody najlepszym pracownikom socjalnym 2018 wręczyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Paweł Orłowski.  Pracownicy socjalni nie tylko z poziomu swoich biur pomagają ludziom. To wy bezpośrednio widzicie i rozwiązujecie problemy rodzin, problemy ludzi  zwrócił się do pracowników socjalnych marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.  Dzisiaj chcemy was docenić i podziękować za waszą ciężką pracę i trud. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i pragnę zachęcić, żebyście dalej robili to, co robicie i inspirowali innych do działania  dodał.

Każdy z wyróżnionych podczas gali pracowników socjalnych również dziękował i mówił o swojej pracy.  Jestem pracownikiem socjalnym od 1990 roku i uważam, że teraz ważne jest, by działać w kierunku zaktywizowania pracowników społecznych  mówiła Cecylia Tuźnik z GOPS w Sierakowicach.  Teraz jest czas, kiedy powinniśmy namawiać do projektowania działania i realizowania jak najwięcej projektów socjalnych dodała Tuźnik. Wicemarszałek Paweł Orłowski również podziękował wszystkim pracownikom socjalnym, a szczególnie tym wyróżnionym, za ich wkład w aktywizację osób wykluczonych społecznie, a przede wszystkim za ich profesjonalizm.

 

Pomorska opieka społeczna w liczbach

W województwie pomorskim w systemie pomocy społecznej pracuje 6651 osób, w tym:

  • w ośrodkach pomocy społecznej  3071 osób,
  • w powiatowych centrach pomocy rodzinie  493 osoby,
  • w domach pomocy społecznej  2554 osoby,
  • w ośrodkach wsparcia  484 osoby.

Na Pomorzu działają 123 ośrodki pomocy społecznej, 16 powiatowych centrów pomocy rodzinie, 45 domów pomocy społecznej, 22 centra integracji społecznej, 11 klubów integracji społecznej, 30 dziennych domów i klubów Senior+, 69 placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Obowiązki pracowników pomocy i integracji społecznej wymagają wielu poświęceń oraz wyjątkowej empatii. Ponadto, pracownicy instytucji pomocowych muszą odznaczać się specjalistyczną wiedzą.

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska