Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/326d440f-05e6-4d54-a960-c902efe71484-1.jpg Dodatkowe miejsca dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalach marszałkowskich na Pomorzu są zabezpieczone

Dodatkowe miejsca dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalach marszałkowskich na Pomorzu są zabezpieczone

Budynek Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Fot. Szpitale Pomorskie

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zabezpieczyło sześć stanowisk w standardzie intensywnej terapii. Szpital ma też 20 miejsc dla pacjentów zarażonych koronawirusem wydzielonych na oddziale. Marszałek Mieczysław Struk zaproponował również wojewodzie pomorskiemu utworzenie specjalnego oddziału w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach.

 

W Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach byłoby 20 dodatkowych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. – Miejsca te będą możliwe do uruchomienia po decyzji wojewody pomorskiego – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Kolejne miejsca są wytypowane do uruchomienia w miarę potrzeb i możliwości sprzętowej i kadrowej.

 

Sześć stanowisk intensywnej terapii w zakaźnym

W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przygotowano sześć stanowisk spełniających wymogi dotyczące intensywnej terapii. Każde z nich wyposażone jest m.in. w wysokiej klasy respirator z możliwością monitorowania dodatkowych parametrów takich jak kapnografia (stężenie dwutlenku węgla) czy saturacja (wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem); łóżko intensywnej terapii medycznej z elektrycznym sterowaniem pozycji pacjenta; instalację gazów medycznych (tlen, próżnia, powietrze); wysokiej klasy kardiomonitor modułowy, który poza podstawowymi parametrami monitorowania parametrów życiowych pacjenta, posiada również możliwość monitorowania inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi, rzutu minutowego, kapnografii; wysokiej klasy pompy infuzyjne stosowane w intensywnej terapii oraz pozostały sprzęt wspomagający działalność personelu w procesie leczenia pacjenta wymagającego intensywnej terapii. Stanowiska są też odseparowane od innych pomieszczeń w szpitalu, a dostęp do nich ma jedynie wyznaczony personel medyczny.

Te sześć stanowisk, to nie jedyne łóżka, którymi dysponuje gdański szpital na wypadek zgłoszeń osób zarażonych koronawirusem. Placówka może zapewnić pomoc dalszym 20 osobom. – Dodatkowe łóżka znajdują się na tym samym piętrze, co łóżka przygotowane w standardzie zbliżonym do intensywnej terapii – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich. – Dzięki temu możemy zapewnić opiekę nad zakażonymi w jednym miejscu, z maksymalną ochroną innych pacjentów – dodał Zieleniewski.

W najbliższej przyszłości kluczowym wyzwaniem dotyczącym systemu ochrony zdrowia może okazać się konieczność zapewnienia opieki pacjentom zakażonym koronawirusem przy jednoczesnym zachowaniu innych kluczowych funkcji szpitali i przychodni w naszym regionie. 

 

Nowy oddział dla pacjentów z koronawirusem w Prabutach

Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego 10 marca marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zadeklarował, aby utworzyć oddział dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalu w Prabutach. – W najbliższej przyszłości kluczowym wyzwaniem może okazać się konieczność zapewnienia opieki pacjentom zakażonym koronawirusem przy jednoczesnym zachowaniu innych kluczowych funkcji szpitali i przychodni w naszym regionie – czytamy na profilu marszałka Mieczysława Struka na Facebooku. Odział ten powstałby na bazie nieuruchomionego jeszcze Oddziału Rehabilitacji Pneumologicznej. Wyremontowany ze środków UE i budżetu samorządu województwa pomorskiego 20-łóżkowy oddział został otwarty w lutym 2020 roku. Warunkiem uruchomienia oddziału jest wyposażenie go w dodatkowy sprzęt specjalistyczny, w szczególności w respiratory, wsparcie kadrowe ze strony innych podmiotów oraz zabezpieczenie personelu w osobiste środki ochrony, co pozostaje w kompetencjach wojewody i innych agencji rządowych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.