Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8b1ed2dd-66bb-459b-957f-00ea81cf2d50.jpg Darmowe badanie, które może uratować życie. Dlaczego warto zrobić kolonoskopię?

Darmowe badanie, które może uratować życie. Dlaczego warto zrobić kolonoskopię?

Kolonoskopia

Z bezpłatnych badań w ramach kampanii Copernicusa mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, które są aktywne zawodowo. Nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywały kolonoskopii.

 

W 2018 r. z tego badania skorzystało ponad tysiąc osób. Badania profilaktyczne pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

 

Kampania Copernicusa

Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię. To hasło trwającej już trzyletniej kampanii realizowanej przez spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy, w ramach projektu Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego. Celem akcji jest zwiększenie świadomości i profilaktyka. Lekarze zachęcają do korzystania z badań. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na kampanię, która potrwa do końca 2020 r., przeznaczono prawie 6 mln zł.

 

Kto może skorzystać z badań?

Celem badań kolonoskopowych jest wykrycie bezobjawowych zmian i ich usunięcie. Zwłaszcza, że badania profilaktyczne pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc. Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo mieszkańców powiatów sztumskiego, bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, kościerskiego, starogardzkiego oraz kwidzyńskiego w wieku 50-65 lat. Do kolonoskopii kwalifikują się osoby, które nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywały tego badania.

– Mogą również skorzystać osoby w wieku 40-49 lat, bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego lub osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha – wyjaśnia dr n. med. Joanna Wypych, gastroenterolog z Copernicusa.

– Do 30 sierpnia 2018 r. wykonano 1174 badania –  informuje Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicusa. – Do 2020 r. planuje się wykonanie łącznie 1872 kolonoskopii – dodaje Brożek.

 

Gdzie można wykonać kolonoskopię?

Badania wykonywane są w Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. M. Kopernika. W przypadku wykrycia nieprawidłowości leczenie odbywa się w Wojewódzkim Centrum Onkologii. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej. Badania są też wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharma Zakładzie Opieki Zdrowotnej SA w Starogardzie Gdańskim.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub telefonicznie pod numerem 58 727 01 30.

 

Badanie, które może uratować życie

Badanie trwa od 15 do 40 min i pozwala na dokładne przyjrzenie się końcowemu odcinkowi układu pokarmowego. Wykorzystywany do tego kolonoskop – to cienka i bardzo giętka rura. Podczas kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych takich jak np. usuwanie polipów.

– Badania profilaktyczne przede wszystkim zapobiegają chorobie nowotworowej, jej powikłaniom i przedwczesnej śmierci – mówi dr Wypych. – Należy pamiętać, że na całym świecie wykonywane są miliony tego typu badań. Gdyby były tak bardzo traumatyzujące, to nie byłoby tak powszechne. Bardzo rzadko stosuje się badanie ze znieczuleniem, jednak nie jest to niemożliwe. Kolonoskopii powinny się poddać przede wszystkim osoby, u których występują m.in. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, anemia, bóle w jamie brzusznej, trudności z wypróżnianiem lub biegunka – tłumaczy dr Wypych.  

 

O nowotworze

Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce w 2015 r. na nowotwory jelita grubego zachorowało 18 457 osób. Ta choroba dotyczy 13 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet (źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów).

Rak jelita grubego rozwija się bardzo długo i nie daje żadnych objawów. Czasem występują niespecyficzne bóle brzucha lub wzdęcia oraz zmiana rytmu wypróżnień. Może także pojawić się chudnięcie, brak apetytu, a nawet gorączka. W 2015 r. w województwie pomorskim zgony spowodowane przez nowotwory złośliwe jelita grubego znajdowały się na 3. miejscu wśród wszystkich nowotworów. Natomiast zachorowania na ten typ raka plasowały się na 5. miejscu. (Źródło: Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/ dostęp z dnia 26/10/2018 rok).

Ten rodzaj nowotworu rozwija się ze zmian łagodnych, tzw. polipów i zwykle trwa od 7 do 12 lat. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby. Wcześnie wykryty rak zazwyczaj jest wyleczalny. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby po 50 roku życia (90 proc.) i cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna. Ryzyko wzrasta również, gdy w rodzinie pacjenta występowały zachorowania na nowotwory jelita.

Zobacz:  Zrób za darmo kolonoskopię i cytologię. Ponad 11 mln zł na profilaktykę onkologiczną na Pomorzu

 

Baner

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.