Czym jest „zarchiwizowana wspólnota”? Dowiesz się na spotkaniu w Gdańskiej Galerii Fotografii

Kadr z filmu „At the Height of Politics
Kadr z filmu „At the Height of Politics" („Na szczytach władzy", 2013)

W Gdańskiej Galerii Fotografii spotkać się będzie można z niemiecką artystką wizualną Corą Piantoni. Zaprezentowane zostaną jej filmy oraz najnowsza książka. Wydarzenie odbędzie się czwartek, 18 lipca 2019 r.

 

Podczas spotkania z niemiecką artystką wizualną Corą Piantoni zaprezentowane zostaną filmy oraz książka jej autorstwa pt. „Buon Lavoro: Four Films on Workers' Communities".

Co ciekawe, film „At the Height of Politics" („Na szczytach władzy") został zrealizowany w Gdańsku w 2013 r. i dotyczy historii Spółdzielni Usług Wysokościowych Świetlik, której członkowie w okresie PRL byli opozycjonistami, a dziś niejeden z nich jest czynnym politykiem.

 

Społeczności „odłożone na półkę"

Cora Piantoni specjalizuje się w filmach o specyficznych wspólnotach stworzonych przez ludzi kierujących się tymi samymi ideą lub celem. Takie wspólnoty tworzone były w określonych okoliczności społecznych, politycznych i ekonomicznych.

Jedną z autorek omawianej na spotkaniu książki jest Aneta Szyłak, polska kuratorka i krytyczka sztuki. Proponuje ona nowy termin „zarchiwizowana wspólnota" na określenie wspólnot, których istnienie „przeszło do archiwum", ponieważ to, co je łączyło, przestało już istnieć. Były to społeczności wyrosłe m.in. z politycznej konieczności. Umożliwiały ich samoorganizację, a zostały „zarchiwizowane", ponieważ te szczególne uwarunkowania, które połączyły tamtych ludzi, już nie istnieją.

– „Zarchiwizowane wspólnoty" różnią się w kwestii poczucia wspólnoty organizowanej przez naród czy ludzkość. Są zakorzenione w nostalgii i tęsknocie, wierząc, że wspólnota istniała kiedyś i że istnieje projekt, który mógłby ją zjednoczyć. „Zarchiwizowana wspólnota" została odłożona na półkę, jest jak młodość. To czas, który już się nie powtórzy – mówi Aneta Szyłak.

 

Cora Piantoni. Zarchiwizowana wspólnota

  • 18 lipca 2019 r., czwartek, godz. 17.00-19.00
  • Gdańska Galeria Fotografii
  • oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Długi Targ 24 (Zielona Brama)
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim, a poprowadzi je Aneta Szyłak.

Wydarzenie na Facebooku

 

Program filmowy:

  • „At the Height of Politics" („Na szczytach władzy", 2013) – film w języku polskim z angielskimi napisami
  • „We were Cinema" (2006-2010) – film w języku niemieckim z angielskimi napisami
  • „Radio GAP. The Interferences" (2016) – film w języku włoskim z angielskimi napisami

 

Cora Piantoni (ur. w 1975 r. w Monachium) – artystka wizualna, fotografka i autorka filmów. Zajmuje się opowiadaniem historii i jej rekonstrukcją. W obszernych badaniach skupia się na okresie końca zimnej wojny i zmianach politycznych w Europie. Mieszka i pracuje w Monachium i Zurichu.

view szablon artykułu