Aktualności

Człowiek istotą polityczną – wykład Romana Lewandowskiego w Ustce

Czarno-białe zdjęcie ludzi i autobusów
Fot. źródło: http://bgsw.pl

Człowiek jest istotą społeczną, czy może polityczną? Na bogato ilustrowany wykład „Homo politicus, czyli ornament z ludzkiej masy" zaprasza Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 11 stycznia 2017 r. Wstęp – wolny.

 

Wykład „Homo politicus, czyli ornament z ludzkiej masy" poprowadzi dr Roman Lewandowski. Prelekcja będzie ilustrowana twórczością Aleksandra Rodczenki, Leni Riefenstahl, francuskich sytuacjonistów, Daniela Burena, Andy'ego Warhola, Hansa Haacke'go, Maya Lin, kolektyw CADA i Jarosława Kozłowskiego.

Podczas spotkania zostanie poruszona kwestia udziału ludzi w życiu politycznym na przestrzeni wieków – począwszy od starożytności, a na latach 90. XX w. skończywszy. W cywilizacji zachodniej od nowożytności zaczęła utrwalać się tradycja, zgodnie z którą aktywnym uczestnikiem życia politycznego był człowiek świadomie biorący udział w mechanizmach i instytucjach władzy. Jednak już w antyku Arystoteles głosił tezę, że każdy człowiek jest istotą stworzoną do życia w państwie, zaś współuczestnictwo w życiu społecznym posiada jak najbardziej polityczny wymiar. Z kolei Waltera Benjamina, Jean-François Lyotard, Richard Rorty i Zygmunt Bauman zwracają uwagę na zmiany jakie ogarnęły ludzkość pod wpływem wojen. Po II wojnie światowej wiele środowisk artystycznych obnażało świat wielkiej polityki.

Doktor Lewandowski skupi się na tym, jak znani pisarze, naukowcy i badacze życia społecznego widzieli rolę człowieka uwikłanego w świat polityki.

 

Homo politicus, czyli ornament z ludzkiej masy

  • 11 stycznia 2017 r., środa, godz. 17.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej


herb województwa pomorskiego_logo instytucja kultury samorządu województwa pomorskiego

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności