Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fe615132-7eab-42f2-8c2b-45a969266b33.jpg Chorym na raka można pomóc na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w OnkoRejsie Granicami Polski

Chorym na raka można pomóc na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w OnkoRejsie Granicami Polski

Uczestniczki OnkoRejsu w 2017 r.

Tras będzie 16, a każda po około 100 km. Uczestnicy maszerując, chcą pokazać, że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. W województwie pomorskim będą dwie trasy specjalne. OnkoRejs Granicami Polski rozpocznie się 24 czerwca 2018 r. i potrwa 7 dni.

 

Maszerować może każdy – chory, wyleczony czy osoba wspierająca.

 

Wzdłuż polskich granic

Prawie 200 osób chorych onkologicznie i tych, które je wspierają przejdzie prawie 1600 km w ogólnopolskim marszu OnkoRejs Granicami Polski. Na każdej trasie maszerować będą grupy około 10-osobowe. Uczestnikami opiekować się będą koordynatorzy, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi i chcą pomóc. Podczas marszu odbędzie się prawie 30 spotkań zachęcających do korzystania z badań profilaktycznych i dających nadzieję osobom chorym.

 

Główna idea marszu – profilaktyka jest najważniejsza

OnkoRejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla chorych onkologicznie oraz wspierających je zdrowych osób. Powstał po to, aby aktywizować osoby chore i pokazać im, że rak to nie wyrok i że każdy powinien mieć marzenia i je spełniać. Chodzi też o to, aby zachęcić mieszkańców miejscowości znajdujących się na jego trasie do korzystania z badań profilaktycznych.

–  Chcemy pomóc uwierzyć, że rak to nie wyrok – mówi Magdalena Lesiewicz, prezes Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie.  Organizatorzy marszu podkreślają też znaczenie badań profilaktycznych i uzmysławiają, że rak może dotknąć każdego z człowieka niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego czy  miejsca zamieszkania.

Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć. Mimo choroby można żyć normalnie, pracować, podróżować czy działać na rzecz innych. Nie trzeba leżeć w łóżku czekając na śmierć, ale można zrobić dla siebie i dla innych wiele dobrego.

Projekt jest wyjątkowy, ponieważ na każdym etapie realizacji projektu włączone są osoby po lub w trakcie przejść onkologicznych lub ich bliscy. Jest to projekt realizowany przez osoby i dla osób, które wiedzą, co to rak.

Trasy marszu:

  • Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście – 108 km
  • Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka – 110 km
  • Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka – 108 km
  • Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa – 106 km
  • Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa – 102 km
  • Krynica Morska, Braniewo – 109 km
  • Dusznica, Stankuny, Gołdap – 104 km
  • Białowieża, Bobrowniki, Sokółka – 100 km
  • Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski, Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgów – 90 km
  • Zawoja, Lipnica Wlk, Chyżne, Chochołów, Zakopane, Jurgów – 93 km 
  • Zawoja, Korbielów, Rajcza, Zwardoń – 90 km
  • Okrzeszyn, Chełmsko Śl, Głuszyca, Nowa Ruda, Kudowa Zdrój – 98 km
  • Police, Szczecin, Goleniów, Wolin, Świnoujście – 115 km
  • specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka jelita grubego w województwie pomorskim – 150 km (rozpoczyna się 22 czerwca od spotkania profilaktycznego w Sztumie)
  • specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka szyjki macicy w województwie pomorskim – 200 km

 

Dwie trasy ze specjalnym przesłaniem

W województwie pomorskim będą dwie trasy specjalne w miejscach, w których bardzo mało osób korzysta z badań w kierunku raka jelita grubego i szyjki macicy.

Spotkanie inaugurujące marsz dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy ma na celu zwiększenie świadomości skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych. Rak szyjki macicy jest szóstym pod względem zachorowań nowotworem  u kobiet w Polsce. Niestety choroba jest wykrywana zbyt późno, co skutkuje o 70  proc. wyższą w Polsce niż przeciętna dla krajów UE śmiertelnością. Dlatego niezbędna jest edukacja, szczególnie wśród kobiet 25-59 lat, które są aktywne zawodowo oraz kobiet, które nigdy nie skorzystały z takiego badania.

 

Planowana trasa marszu – rak szyjki macicy:

  • 22 czerwca – Słupsk – spotkanie profilaktyczne, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, ul. Hubalczyków 1, godz. 17.00-20.30 (budynek administracji, sala wykładowa)
  • 23 czerwca – marsz Słupsk – Darżkowo – ok. 32 km
  • 24 czerwca – marsz Darżkowo – Bytów – ok. 21 km – spotkanie profilaktyczne, Zamek  Krzyżacki w Bytowie, ul. Zamkowa 1, godz. 16.00-21.00
  • 25 czerwca – marsz Bytów – Załakowo – ok. 40 km
  • 26 czerwca – marsz Załakowo – Lębork – ok. 30 km – spotkanie profilaktyczne, ratusz ul. Armii Krajowej 14, godz. 17.00-20.30 (sala rajców, sala 101)
  • 27 czerwca – marsz Lębork – Luzino – ok. 25 km
  • 28 czerwca – marsz Luzino – Rumia – ok.  23 km – spotkanie profilaktyczne, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumii, ul. Mickiewicza 49,  godz. 17.00-21.00
  • 29 czerwca – marsz Rumia – Gdynia – ok. 12 km – spotkanie profilaktyczne, restauracja Ogniem  i Piecem w Gdyni, ul. Świętojańska 87, godz. 17.00-20.30
  • 30 czerwca – marsz Gdynia – Gdańsk ok. 22 km – spotkanie profilaktyczne, Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku,  ul. Długa 46, godz. 15.00

Dziewięć kobiet i jeden mężczyzna pokonają łącznie blisko 200 km, aby pokazać, że z rakiem jelita grubego można wygrać i nie warto się poddawać. Bo rak to nie wyrok. Uczestnicy marszów wezmą udział w sześciu spotkaniach profilaktycznych, aby nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem w Polsce. W związku
z tym choroba jest wykrywana zbyt późno i umieralność jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki edukacji istnieje możliwość, aby dotrzeć do osób, które nie skorzystały
z takiego badania. Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych.

 

Planowana trasa marszu – rak jelita grubego:

  • 22 czerwca –  Sztum – spotkanie profilaktyczne w Urzędzie Miasta i Gminy Sztum, ul. Mickiewicza 39, godz. 16.00 (sala konferencyjna)
  • 23 czerwca – Sztum – Kwidzyn – 25,2 km  – spotkanie profilaktyczne, Kwidzyński Centrum Kultury, ul. 11 Listopada 13,  godz. 16.00 (sala nr 204)
  • 24 czerwca – Kwidzyn – Gniew – 19 km  – spotkanie profilaktyczne, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie, Plac Grunwaldzki 16/17 (sala kameralna)
  • 25 czerwca – Gniew – Starogard Gdański – 30 km – spotkanie profilaktyczne, Centrum Rehabilitacyjno-Lecznicze Medpharma, Nowa Wieś Rzeczna, ul. Leśna 1a , godz. 16.00
  • 26 czerwca – Starogard Gdański – Liniewo – 22,5 km
  • 27 czerwca – Liniewo – Kościerzyna – 22 km – spotkanie profilaktyczne, Urząd Miasta w Kościerzynie,  ul. 3 Maja 9 a, godz. 16.00 (sala widowiskowa nr 1 im. Lubomira Szopińskiego na I piętrze)
  • 28 czerwca – Kościerzyna – Wdzydze Tucholskie – 20,7 km,
  • 29 czerwca – Wdzydze Tucholskie – Męcikał – 23,5 km
  • 30 czerwca – Męcikał – Chojnice – 16,8 km– spotkanie profilaktyczne, Urząd Miejski w Chojnicach, ul. Stary Rynek 1, godz. 16.00 (sala nr 408, I piętro)

Podczas spotkań specjaliści będą zachęcać mieszkańców tych miast do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, walcząc o coraz większą świadomość kobiet
w kwestii wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych i kolonoskopowych. Ponadto, uczestniczki marszu opowiedzą o własnych doświadczeniach związanych z chorobą onkologiczną oraz o swojej walce o zdrowie i życie. Dodatkowo, uczestnicy spotkań będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji onkologicznych.

Marsz jest organizowany w ramach projektu „Marsz Białymi Plamami dostępu do diagnostyki raka szyjki macicy i raka jelita grubego, który wpisuje się w ogólnopolską akcję Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie – OnkoRejs Granicami Polski.

Marsz jest częścią projektu, którego beneficjentem jest Copernicus Podmiot Leczniczy, której właścicielem jest województwo pomorskie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz: OnkoRejs

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.