Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/55064acb-ea95-4f58-bd52-530b2d2ccf66.jpg Chcesz poznać historię zamków na Pomorzu Środkowym? Jeśli tak, to przyjdź do Baszty Czarownic

Chcesz poznać historię zamków na Pomorzu Środkowym? Jeśli tak, to przyjdź do Baszty Czarownic

Pozostałości lip z zamku biskupiego

Jaka była geneza, dzieje niektórych zamków i dlaczego uległy zapomnieniu, dowiedzą się uczestnicy spotkania z gościem Historycznego Czwartku, archeologiem Andrzejem Kuczkowskim. Wydarzenie odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 5 marca 2020 r. Wstęp jest wolny.

 

Historyczne czwartki w Słupsku odbywają się cyklicznie raz w miesiącu. Poprowadzi je Tomasz Częścik, a gościem specjalnym będzie Andrzej Kuczkowski z Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie.

 

Odkryj historię zamków

Tematem marcowego spotkania będzie historia zamków na Pomorzu Środkowym. Czy wiesz, że ostatni średniowieczny zamek pomorski był zamieszkały jeszcze w 1857 r. Natomiast w Kaliszu Pomorskim i Darłowie funkcjonowały jednocześnie aż dwa zamki. Czy wiesz, że pewien zamek był rozkopywany aż siedem razy przez okolicznych mieszkańców poszukiwaniu legendarnych skarbów?

 

O ekspercie

Andrzej Kuczkowski jest kierownikiem Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Od dwóch lat prowadzi projekt badawczy poświęcony identyfikacji i weryfikacji średniowiecznych rycerskich siedzib obronnych na terenie Pomorza Środkowego. W trakcie tych badań udało się ustalić, że prywatne zamki powstawały w tym regionie od końca XIII po przełom XV/XVI wieku. W tym okresie powstało ich ponad 200, z których pozostałości w terenie czytelne są w mniej więcej 180 przypadkach.
 

Partnerami są Studenckie Koło Naukowe Historyków i Instytut Historii Akademii Pomorskiej.

 

Zamki Pomorza Środkowego

  • 5 marca 2020 r., czwartek, godz.17.00
  • Baszta Czarownic
  • ul. F. Nullo8
  • Słupsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.