Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/921885d7-cbe6-46f0-b0fe-1779d91abe1f.jpg Chcesz poznać Główne Miasto, Wrzeszcz i Oliwę? Weź udział w spacerach śladami gdańskich dzielnic

Chcesz poznać Główne Miasto, Wrzeszcz i Oliwę? Weź udział w spacerach śladami gdańskich dzielnic

Ewa Czerwińska oprowadza po Gdańsku

W ramach Gdańskich Miniatur, podczas czterech letnich spacerów, będzie można poznać historię powojennych wnętrz gdańskich budynków, nową zabudowę Wrzeszcza, historyczną a zarazem nowoczesną Oliwę oraz centrum Gdańska. Pierwszy spacer już 4 lipca. Obowiązują zapisy.

 

Spacery odbywają się co dwa tygodnie, w soboty o godz. 13.00. Zapisy

 

Gdańsk po II wojnie światowej

Gdańskie Miniatury to projekt Instytutu Kultury Miejskiej, który korzystając z formy spaceru połączonego z grą z zagadkami, pozwala odkrywać dzieciom i dorosłym zainteresowanym historią Gdańska niezwykłe miejsca i postacie. – Wędrówki z przewodniczką Ewą Czerwińską pokazują miasto z różnych stron: przez legendy, architekturę, ważnych mieszkańców, kolory czy wydarzenia historyczne. W tym roku tematem spacerów jest wysiłek włożony w odtworzenie najważniejszych obiektów architektonicznych miasta po II wojnie światowej – mówi Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Powojenne wnętrza gdańskich budynków – 4 lipca, godz. 13.00

Decyzja o odbudowie zabytkowego centrum Gdańska wiązała się z podjęciem ogromnego wysiłku. Nasze miasto w wyniku działań wojennych zamieniło się w gruzowisko. Utracono bezcenne zabytki architektury. Uszkodzeniu, zniszczeniu, rozproszeniu lub zaginięciu uległy też inne zabytki kultury materialnej – elementy wyposażenia gdańskich domów. Budowniczy przystąpili do żmudnej pracy nad projektowaniem lub rekonstrukcją tego, co współcześnie nazywamy gdańskim wnętrzem.

 

Wrzeszcz. Nowa zabudowa w historycznej dzielnicy – 18 lipca, godz. 13.00

Niezwykła i bogata historia gdańskiego Wrzeszcza sięga XIII w. Jednak to powojenne losy tej dużej dzielnicy zasługują na szczególną uwagę, ponieważ w tym trudnym okresie odegrała ona niebagatelną rolę. Rozwój Wrzeszcza po wojnie i nowy charakter, jakiego nabrał wraz z nową zabudową, symbolizowały nowy etap w życiu całego miasta.

 

Oliwa. Dla miłośników historii i wielbicieli nowoczesności – 8 sierpnia, godz. 13.00

Oliwa szczyci się długą, bogatą i odrębną historią. W trakcie II wojny światowej, podobnie jak Wrzeszcz, nie ucierpiała w tak dużym stopniu, jak centrum Gdańska. Część nowych osadników wybrała Oliwę jako miejsce do życia właśnie dlatego, że można tu było znaleźć dach nad głową. Pomimo że zachowała się duża część oryginalnej zabudowy Oliwy, to jednak ta dzielnica po wojnie zmieniła się i została włączona do nowego i nowoczesnego Gdańska.

 

Nowe oblicze Gdańska – 22 sierpnia, godz. 13.00

Powojenny Gdańsk był niemal doszczętnie zrujnowany, jego odbudowa stanowiła wielkie wyzwanie także pod względem finansowym. Należało opracować nowy plan miasta, gdyż odtworzenie historycznej, ciasnej zabudowy było nie do przyjęcia, tym bardziej, że do Gdańska napływały tysiące nowych mieszkańców. Odbudowa nie polegała więc na typowej rekonstrukcji architektonicznej. Nadrzędnym celem stało się nadanie miastu nowego charakteru.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.