Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b9ed8a2a-2853-4594-a675-a5e6e45f04cf.jpg Bonda, Cygler, Witkiewicz – ich książki czytaliśmy najczęściej. Ranking pomorskiej beletrystyki WiMBP w Gdańsku

Bonda, Cygler, Witkiewicz – ich książki czytaliśmy najczęściej. Ranking pomorskiej beletrystyki WiMBP w Gdańsku

Katarzyna Bonda. Fot. Ewelina Lach

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku szósty rok z rzędu sporządziła ranking najczęściej wypożyczanej literatury pięknej, której akcja dzieje się na Pomorzu. W pierwszej dziesiątce królują trzy autorki: Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz i Hanna Cygler.

 

Ranking składa się z 30 pozycji najczęściej wypożyczanych książek w 2018 r. we wszystkich filiach WiMBP w Gdańsku z działu literatury pięknej, których akcjach odbywa się w okolicach Gdańska.

 

Dominują panie

Wśród autorów w rankingu jest tylko dwóch panów (Krzysztof Bochus „Martwy błękit” i Stefan Chwin „Srebrzysko”). W czołówce, podobnie jak w 2017 r., plasuje się Katarzyna Bonda z kryminałem „Pochłaniacz”, który w minionym roku wypożyczony został w WiMBP w Gdańsku 533 razy. Dwa kolejne miejsca zajmuje Magdalena Witkiewicz z książkami „Cześć, co słychać?” (480 wypożyczeń) i „Pierwsza na liście” (430 wypożyczeń). Wśród dziesięciu najbardziej poczytnych powieści w 2018 r. znajdują się cztery jej autorstwa. Podobną popularnością cieszy się Hanna Cygler, której „Tylko kochanka” znalazła się na czwartym miejscu, a kolejne trzy książki trafiły również do pierwszej dziesiątki.

Pracownicy biblioteki zaznaczyli, że wpływ na ilość wypożyczeni mają przede wszystkim data premiery oraz dostępność książek w poszczególnych filiach. Największą popularnością cieszą się nowości. Wydawnicze nowości o tematyce gdańskiej dostępne w gdańskiej bibliotece można śledzić za pomocą elektronicznego wydania kwartalnika „Nowości Regionalne”

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.