Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7c25baeb-d0f6-4e61-8ee2-3d75301a629b.jpg Będą szczepionki przeciwko pneumokokom dla pomorskich seniorów. To drugi tego typu program w kraju

Będą szczepionki przeciwko pneumokokom dla pomorskich seniorów. To drugi tego typu program w kraju

Przedstawiciele powiatów, które w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 27 czerwca 2018 r. podpisały porozumienia na współfinansowanie szczepionek przeciwko pneumokokom dla seniorów

Trzy tysiące osób powyżej 65 roku życia skorzysta z bezpłatnych szczepionek. Podpisano porozumienia o współfinansowanie zastrzyków. To pilotaż na Pomorzu i pierwszy program realizowany z powiatami.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano porozumienia o współfinansowanie programu szczepień ochronnych. Powiat wejherowski podpisał  porozumienie 25 czerwca, natomiast – 27 czerwca 2018 r. powiaty: bytowski, chojnicki, kościerski, kwidzyński  oraz tczewski. Niedługo zostaną też zawarte kolejne porozumienia na szczepienia. Chodzi o powiaty: człuchowski, kartuski, malborski, pucki, Gdynia, Sopot i Słupsk. W programie uczestniczy łącznie 13 powiatów.

 

Element polityki senioralnej

–  To pierwszy realizowany wspólnie z powiatami program zdrowotny, który dofinansowujemy. Jest dedykowany seniorom, których w naszym regionie przybywa. Poza profilaktyką równie ważna jest działalność edukacyjna i uświadomienie mieszkańcom województwa istniejących zagrożeń. Osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami – mówił członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. Ich stan zdrowia, w szczególności przewlekłe choroby, na które cierpią, powodują, że stają się bardziej podatni na zachorowania. Dlatego też samorząd wojewódzki podjął decyzję o jego wsparciu finansowym w 50 proc., czyli w takiej samej wysokości jak powiaty. Przypominam, że województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy jak: wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, cukrzyca typu 2 oraz rehabilitacja kardiologiczna – wyjaśniał Paweł Orłowski.
 

Szczepionka uchroni seniorów przez chorobą lub powikłaniami 

W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. Ponad połowa powiatów z województwa pomorskiego poparła ideę wdrożenia regionalnego programu polityki zdrowotnej i podjęła decyzję o współfinansowaniu wraz z samorządem wojewódzkim szczepień ochronnych dla mieszkańców tych powiatów. W 2018 r. będzie wprowadzony pilotażowy program, w ramach którego wsparciem objętych zostanie ok. 30 proc. osób będących w grupie ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli, dychawicą oskrzelową) w wieku 65 +, czyli prawie trzy tysiące seniorów. Szacunkowy koszt programu w tym roku to około 1 mln zł.

– Celem założenia Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokowi poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych przeciw pneumokokom wśród populacji objętej programem – wyjaśnia Agnieszka Stecz z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dzięki realizacji programu wzrośnie liczba pacjentów stosujących szczepienia przeciw pneumokokom. Zwiększy się też świadomość zdrowotna wśród pacjentów z grup ryzyka oraz wiedza personelu medycznego. Zakłada się, że zmniejszy się zapadalność na inwazyjne zakażenia pneumokokowe w naszym regionie oraz zmniejszy liczba spowodowanych przez te bakterie zgonów – dodaje Stecz.

Program oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a po jej uzyskaniu zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów szczepień. 

 

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich spowodowana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc.

 

Sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie?

Najwyższą zapadalność na chorobę pneumokokową odnotowuje się w województwach pomorskim, mazowieckim i opolskim. Co roku z  jej powodu umiera nawet kilka milionów osób na świecie. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z zakażeniem pneumokokami są osoby z chorobami przewlekłymi i obniżoną odpornością. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych oraz dzieci. Szczepienie przeciwko pneumokokom pomoże ustrzec się przed częścią chorób oraz zminimalizuje ryzyko zachorowania na inne.

Od 1 stycznia 2017 r. szczepienia dla dzieci są wpisane w Program Szczepień Ochronnych. Ministerstwo Zdrowia finansuje tzw. 10-waletną szczepionkę (chroni przed 10 serotypami, stosuje się ją u dzieci od 6 tygodnia do 5 roku życia). Lepsza jest odpłatna 13-walentna (chroni przed 13 serotypami), która skierowana jest nie tylko do dzieci, ale też osób dorosłych. WSSE w Gdańsku do punktów szczepień ochronnych przekazała w ramach akcji Wiosna bez pneumokoków ponad 8600 szczepionek. W województwie pomorskim zaszczepionych zostało 7930 dzieci w wieku 2-5 lat (rocznik 2013-2016).

Jak informowała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie jest na pierwszym miejscu w Polsce jeśli chodzi o zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców. W 2017 r. w naszym regionie było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Największa zapadalność była w powiecie kościerskim, natomiast żadnego przypadku nie odnotowano w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, który szczególnie dotyczy seniorów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.