Aktualności

Adam Styp-Rekowski. Bliski, nie tak daleki Wschód

Dziewczyny, Tunis
Dziewczyny, Tunis. Fot. mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

W oddziale Muzeum Narodowego w Zielonej Bramie w Gdańsku, 16 grudnia 2016 r. odbędzie się wernisaż wystawy Adama Styp-Rekowskiego. Prezentowane prace pochodzą z lat 2005–2016 i są rodzajem fotorejestracji fragmentu historii spoza kadru. Ekspozycję można oglądać do 19 lutego 2017 r.

Adam Styp-Rekowski – dokumentalista, pracownik ONZ i organizacji pozarządowych, pracujący od ponad 11 lat na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej nad wspieraniem procesów konstytucyjnych i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, rejestrujący zmieniający się na skutek rewolucji systemowych świat arabski. W następstwie współczesnych dramatycznych zmian krajobrazu religijnego, społecznego, w tym ruchów wolnościowych, m.in. Arabskiej Wiosny 2011 r., a także fundamentalistycznych ruchów islamskich, Północna Afryka i Bliski Wschód przeszły ponownie okres wstrząsów, które w niektórych wypadkach doprowadziły do wojen domowych. Tradycyjny świat, często niezmienny od stuleci, już odchodzi, a wojny i konflikty sprawiają, że dzieje się to jeszcze szybciej.


  Iran


  Iran, Kurdystan

Artysta próbuje zatrzymać tradycyjny świat międzyludzkich spotkań, tradycji i pięknej architektury, na przykład ruin starożytnych cywilizacji, meczetów Syrii – starszych niż niejedno europejskie państwo czy libijskiego modernizmu z lat 20. XX wieku. Czarno-białe zdjęcia nie przypominają pocztówek z egzotycznego kurortu, ale świetnie skadrowany obraz miejski krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej: Algierii, Autonomicznego Regionu Kurdystanu Irackiego, Egiptu, Iraku, Iranu, Izraela, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu, Libanu, Libii, Omanu i jego byłej kolonii – Zanzibaru, Palestyny, Syrii, Tunezji i Turcji.

Prace pochodzą z lat 2005–2016 i są rodzajem fotorejestracji fragmentu historii spoza kadru. Celem fotografa jest raczej prezentacja detalu, symbolu wydarzeń niż zdanie z nich pełnej relacji. Ta relacja jest indywidualnym oglądem, odbiorem podyktowanym wiedzą i nastawieniem widza. Nie ma opowieści obiektywnej, aparat i używający go fotograf zawsze odciskają swoje piętno na pokazywanym obrazie.

Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk

 

 

Adam Styp-Rekowski, Bliski, nie tak daleki Wschód

  • wernisaż: 16 grudnia 2016 r., godz. 18.00
    wystawa czynna od 17 grudnia 2016 r. do 26 lutego 2017 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańska Galeria Fotografii w Zielonej Bramie
  • Długi Targ 24, Gdańsk

Zobacz:

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności