Aktualności

20 mln zł dla najlepszych LGD z Pomorskiego

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

24 stycznia 2013 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zgromadzili się przedstawiciele sześciu lokalnych grup działania funkcjonujących na terenie Pomorza. Zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Stawką były dodatkowe pieniądze na statutową działalność. Stowarzyszenia z naszego regionu otrzymały łącznie ponad 20 mln zł.

Fundusze zostały rozdysponowane w ramach osi Leader, której celem jest aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich. Jak widać, w województwie pomorskim takie działania prowadzone są z dużym sukcesem, jeśli aż sześć spośród szesnastu pomorskich LGD za swoją dotychczasową działalność zostało nagrodzonych dodatkowymi funduszami.
 
– Inicjatywy podejmowane przez państwa pozornie mogą wydawać się drobne, ale są niezwykle cenne i istotne z punktu widzenia lokalnych społeczności – powiedział, witając gości zgromadzonych w Sali Herbowej, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Zasadniczą ich wartością jest to, że są efektem inicjatywy oddolnej. To sami mieszkańcy decydują, co jest dla nich najważniejsze.
 
W skali regionu na Leadera dla 16 pomorskiech LGD przeznaczono dotąd łącznie ponad 130 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Dla Gdańska to być może niedużo, ale dla wielu sołectw to spory zastrzyk mobilizujący do działania i pozwalający aktywizować małe społeczności, które przekonują się, że nie trzeba uciekać do dużych miast, by żyć w interesującym miejscu – podkreślił marszałek.

Fot. Sławomir LewandowskiW uroczystości podpisania umów wzięli także udział, reprezentujący Zarząd Województwa Pomorskiego, wicemarszałkowie Hanna Zych-Cisoń i Wiesław Byczkowski. Sześciu beneficjentów to:

  • LGD Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby(obejmująca gminy powiatu kartuskiego   gminę Przywidz); kwota dofinansowania – 5 mln zł;
  • Fundacja „Partnerstwo Dorzecze Słupi" (powiat słupski, powiat bytowski oprócz gmin: Trzebielino, Miastko i Lipnica, gmina Cewice w powiecie lęborskim oraz dwie gminy z województwa zachodniopomorskiego); 4 999 999 zł;
  • LGD Chata Kociewia (powiat starogardzki oraz gminy Liniewo i Stara Kiszewa w powiecie kościerskim); 3,3 mln zł;
  • LGD Naszyjnik Północy (powiat człuchowski, cztery gminy z województwa wielkopolskiego i jedna z województwa kujawsko-pomorskiego); 3,32 mln zł;
  • LGD Sandry Brdy (powiat chojnicki i gmina Lipnica w powiecie bytowskim); 1,98 mln zł;
  • LGD Trzy Krajobrazy (powiat gdański oprócz gminy Przywidz); 2,36 mln zł.

 

Reprezentanci LGD Trzy Krajobrazy wystąpili w strojach wiernie oddających 
oryginalne stroje weselne dawnych mieszkańców Żuław / Fot. Sławomir Lewandowski

– Bardzo mnie cieszy, że inicjatywy Leadera są podejmowane nie tylko na Kaszubach czy Kociewiu, od wieków zamieszkanych przez rdzenną ludność, ale także na Żuławach czy Powiślu, które dopiero budują swoją tożsamość, przypominają wcześniejszych mnieszkańców tych ziem, ich tradycje i historię – powiedział marszałek Struk
  
Podpisaniu umów towarzyszyły żywe prezentacje przygotowane przez beneficjentów tzw. małych projektów PROW. Można było zobaczyć m.in. wyroby, które powstały podczas warsztatów wikliniarskich i florystycznych, przeprowadzonych dzięki środkom pozyskanym przez LGD Sandry Brdy.
 
Przedstawiciele LGD Chata Kociewia przywieźli dzieła sztuki ludowej powstałe podczas I Pleneru Twórców Ludowych „Kociewskie Wycinki".
 
Beneficjentem małych projektów w ramach PROW jest także cateringowa firma Grono w Kartuzach, która dzięki środkom unijnym sfinansowała zakup strojów ludowych dla swoich kelnerek i kelnerów oraz zastawy ze wzorem kaszubskim; Grono startowało w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.
 
Wśród projektów realizowanych na terenie LGD Naszyjnik Północy jest wydanie książeczki dla dzieci promującej miejscowy ogród zoologiczny koło Człuchowa.
 
Na żywo zaprezentował się Folklorystyczny Zespół Kaszubski „Gzubë" z Tuchomia, które dzięki wsparciu z Partnerstwa Dorzecze Słupi kupiło instrumenty i stroje ludowe.
 
Ewa Skalska i Michał Grabczuk wykonali dwie pieśni – pochwałę pana młodego i panny młodej – będące fragmentami widowiska „Żuławskie wesele", opartego na tekście z XVII wieku. W ten sposób zaprezentowała się LGD Trzy Krajobrazy.
 
– Trzy Krajobrazy to przykład niezwykłego zaangażowania w sprawy małej ojczyzny, którą w tym przypadku są Żuławy – mówi Justyna Durzyńska, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP. – „Żuławskie wesele" to nie odrębny projekt, ale inicjatywa samej Lokalnej Grupy Działania, która na realizację widowiska przeznaczyła środki mające pokrywać koszty funkcjonowania LGD.
 
Ze środków unijnych Leadera mogą korzystać: gminy, instytucje kultury, Kościoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, a także osoby fizyczne (w tym prowadzące działalność gospodarczą),  które mają siedzibę lub miejsce zamieszkania na obszarze gminy objętej działalnością danej LGD.

 
Ludmiła Jezierska

view szablon artykułu