„Niezwykła propozycja” Luisa Barragána w IKM. Dyskusja o tym, czy prawa autorskie obowiązują po śmierci

Małgorzata Kutaj
Małgorzata Kutaj. Fot. materiał prasowy organizatora

Pokaz filmu Luisa Barragána odbędzie się w ramach cyklu Miastoprojekcje w środę, 13 listopada 2019 r. Po nim w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku nastąpi dyskusja na temat ochrony dzieł oraz praw autorskich z udziałem adwokat Małgorzaty Kutaj oraz dr Marty Frączkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

 

Rozmowę poprowadzi Małgorzata Muraszko z „Gazety Wybiorczej".

 

O filmie

Film jest thrillerem i romansem zarazem. Po śmierci w 1988 r. jednego z najoryginalniejszych architektów modernistycznych, zdobywcy Nagrody Pritzkera, tworzącego w Meksyku Luisa Barragána jego profesjonalne archiwum, w tym tysiące zdjęć, rysunków i negatywów, zostało w całości sprzedane do Vitra Design Museum w Szwajcarii. Następnie, przekazane przez ówczesnego prezesa firmy Vitra – w ramach prezentu zaręczynowego – swojej narzeczonej, historyczce architektury Federice Zanco.

Od tego momentu wszelkie reprodukcje prac Barragána zostały surowo zabronione i nie wolno dokonywać ich bez zezwolenia Zanco. W ciągu ostatnich 20 lat Federica stanowczo odmawiała badaczom dostępu do archiwów, tłumacząc, że sama intensywnie pracuje nad studium prac architekta. W filmie obserwujemy, jak reżyserka – która sama tworzy sztukę konceptualną – planuje zorganizować wystawę prac Barragána. Gdy otrzymuje odmowę dostępu do jego prac, postanawia wyjaśnić, dlaczego spuścizna jednego z największych architektów naszych czasów jest dziś w rękach jednej osoby.

Film dokumentuje próby przekonania Zanco do zrzeczenia się absolutnej kontroli nad archiwum i zwrócenia go do jego ojczystego Meksyku. W tym celu Jill Magid decyduje się złożyć Federice niezwykłą propozycję. Film pokazuje, jak odcięcie dostępu do dzieła Barragána, może paradoksalnie ożywić jego dziedzictwo. Stawia również pytanie o to, kto powinien mieć dostęp do spuścizny artysty.

 

O prelegentkach 

adw. Małgorzata Kutaj – specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz prawie własności przemysłowej. W kancelarii uczestniczy w pracach zespołu rozwiązywania sporów i arbitrażu. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Szkołę Prawa Niemieckiego, funkcjonującą na tym Wydziale przy współpracy Uniwersytetu w Heidelbergu oraz Uniwersytetu w Moguncji. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego, organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński oraz studiów podyplomowych z zakresu Prawa Zamówień Publicznych, organizowanych przez Katedrę Polityki Gospodarczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

dr Marta Frączkiewicz – absolwentka studiów doktoranckich w dziedzinie nauk historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła także etnologię i antropologię kulturową, archeologię oraz studia podyplomowe z zakresu gender studies na tej samej uczelni. Obecnie pracuje w Dziale Głównego Inwentaryzatora Zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz pełni obowiązki redaktora tematycznego „Gdańskich Studiów Muzealnych".

 

Założeniem cyklu Miastoprojekcje jest pokazanie miasta jako głównego motywu filmów, wydobycie ich z tła. Dokumenty i filmy pokazują portrety miast, miejskie mitologie, codzienność, dramaty. Miasta całkiem realne i te wirtualne. Zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów. Miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu.

 

Miastoprojekcje – Niezwykła propozycja"

  • 13 listopada 2019 r., środa, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

 

 

 

Miastoprojekcje_baner

view szablon artykułu

Lubisz śpiewać stare piosenki? Festiwal Piosenki lat 60. i 70. Powróćmy do Piękna w Słowie i Muzyce czeka na zgłoszenia

Laureaci Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. w Wyszkowie. Fot. mat. prasowe Wyszkowskiego Ośrodka Kultury Hutnik
Laureaci Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. w Wyszkowie. Fot. mat. prasowe Wyszkowskiego Ośrodka Kultury Hutnik

Już od 22 lat w Wyszkowie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. – Powróćmy do Piękna w Słowie i Muzyce. Przez dwa dni, 10 i 11 czerwca 2020 r., młodzi ludzie w nowych aranżacjach zaśpiewają ponadczasowe piosenki polskich autorów i kompozytorów tworzących ponad pół wieku temu.

 

W zmaganiach konkursowych mogą brać udział uczniowie od 14. roku życia. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 lutego 2020 r. Koncert specjalny zaśpiewa Aleksander Nowacki – założyciel i lider zespołu Homo Homini.

 

Festiwal dla młodzieży

W festiwalu może wziąć udział młodzież od lat 14 (soliści i zespoły), w tym wszyscy dotychczasowi uczestnicy, z wyjątkiem zdobywców Grand Prix. Laureat SuperGrand Prix w 2019 roku wystąpi jako gość. Celem festiwalu jest promocja polskich piosenek lat 60. i 70. Wykonawca przygotowuje na jednym z nośników dźwięku – minidysk lub CD – trzy polskie piosenki z lat 1960-70, zachowując linię melodyczną. Przed festiwalem, 10 czerwca 2020 r. odbędą się warsztaty, które poprowadzą jurorzy.

 

Kryteria ocen

O udziale w muzycznych zmaganiach decyduje kierownictwo artystyczne festiwalu, które zakwalifikuje 20 wykonawców, wskazując jedną z trzech nadesłanych piosenek, którą finalista wykona podczas festiwalu. Komisja festiwalowa zwróci uwagę na muzykalność, dykcję i warunki słuchowe wykonawców. Pod uwagę weźmie również interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

 

Goście specjalni

Tak jak w poprzednich latach, na scenie pojawią się także znakomici polscy sportowcy, medaliści olimpijscy. Goście specjalni festiwalu to: Wojciech Borowiak, Kazimierz Czarnecki, Bogdan Gajda, Bolesław Kapitan, Henryk Petrich, Danuta i Ryszard Soćko, Henryk Sozański, Andrzej Supron, Andrzej Szalewicz, Andrzej Wroński, Władysław Zieliński.

 

Konferansjerzy

Tegoroczną edycję festiwalu poprowadzą Ryszard Wolański – dziennikarz muzyczny, autor reportaży, programów i audycji o muzyce jazzowej oraz Paweł Sztompke – radiowiec, dziennikarz i recenzent muzyczny.

 

Szczegółowe informacje o festiwalu, karta zgłoszenia oraz regulamin znajdują się na stronie Klubu 2012

 

view szablon artykułu