Koronawirus jest coraz bliżej Polski. Pierwszy przypadek odnotowano w Niemczech

Ponad 4,5 tys. zarażonych w Chinach, a 106 nie żyje – to najnowszy bilans nowego koronowirusa 2019-nCoV z chińskiego Wuhan. Epidemia koranawirusa wybuchła pod koniec grudnia. Do tej pory na Pomorzu nie stwierdzono żadnego przypadku tej choroby.

Jesteś osobą chorą na raka lub tuż po terapii? Skorzystaj z grupy wsparcia Akademii Walki z Rakiem w Gdańsku

Potrzebujesz dodatkowego wsparcia w radzeniu sobie z przejściem przez trudny proces leczenia? Szukasz wiedzy i umiejętności na temat tego, jak radzić sobie ze stresem i skutecznie obniżać jego poziom? A może potrzebujesz informacji, co robić, aby samodzielnie wzmacniać proces leczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz podczas spotkań grupy wsparcia. Bezpłatne zajęcia odbywają się w Fundacji Hospicyjnej, ale obowiązują na nie zapisy.

Pionierskie zabiegi w wejherowskim szpitalu. To szansa dla pacjentów z niewydolnością serca

Trzy zabiegi wszczepienia tzw. przedsionkowego regulatora przepływu przeprowadzono w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Do tej pory wykonano kilkanaście tego typu zabiegów na świecie i cztery w Polsce.

Nowy program Spółki Copernicus dla kobiet w depresji poporodowej [PRZYSTANEK MAMA]

Szkolenia personelu medycznego, trzy bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz zwiększanie świadomości społecznej to m.in. założenia programu, który ma pomóc w diagnostyce i walce z depresją poporodową.

Psychologiczne wsparcie dla chorych na raka i ich bliskich. W Gdyni skorzystasz z comiesięcznej pomocy

Jak radzić sobie z lękiem? Jak wpierać osobę chorą na raka? To tylko niektóre z zagadnień, jakie zostaną poruszone podczas czterech comiesięcznych spotkania, które poprowadzi psycholog i psychoonkolog Michalina Frankowska. Pierwsze warsztaty we wtorek, 4 lutego 2020 r. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szpitale zamiast wydawać więcej pieniędzy na leczenie pacjentów, muszą przeznaczać je na bieżące utrzymanie placówek

Wzrost cen za utylizację odpadów medycznych, większe koszty energii elektrycznej, a także podwyżka płacy minimalnej powodują wzrost wydatków tzw. szpitali marszałkowskich w 2020 r. Szpitale muszą znaleźć na to pieniądze w swoich budżetach.

Jak wiązać sznurki bez użycia igieł, drutów lub szydełka? Warsztaty makramy dla początkujących

W Teatrze w Oknie w najbliższą niedzielę, 19 stycznia 2020 r. odbędą się trzygodzinne warsztaty artystycznego plecenia techniką makramy. To twórczy relaks z muzyką w tle.

Nie jesteś sam. Bezpłatny poradnik dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin [INFORMATOR]

W województwie pomorskim prawie 25 proc. mieszkańców przynajmniej raz w życiu doświadczyła jakiejś formy zaburzenia psychicznego. Dlatego też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego we współpracy z Fundacją Oparcia Społecznego Aleksandry wydał informator o formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. Będzie dostępny za darmo w tzw. szpitalach marszałkowskich.

Ponad 115 mln zł na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Liczenie wyników zbiórki trwa dalej

W niedzielę, 12 stycznia w całej Polsce wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze, które wesprą dziecięcą medycynę zabiegową. Już teraz wiadomo, że udało się zebrać 115 362 894 zł (stan z północy 12 stycznia). Jednak końcowa kwota będzie z pewnością wyższa. Liczenie datków, wpływów z aukcji i wpłat potrwa jeszcze około dwóch miesięcy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na Pomorzu. Sprawdź, co będzie działo się dziś podczas 28. finału

W tym roku wolontariusze będą zbierać pieniądze na wsparcie dziecięcej medycyny zabiegowej. Będzie można wziąć udział w publicznych licytacjach, koncertach, zawodach sportowych i pokazach filmowych. Atrakcje przygotowały niemal wszystkie miasta w województwie pomorskim. Wyjątkowy będzie też finał WOŚP w Gdańsku. Miasto będzie wspominało Pawła Adamowicza, który rok temu został na scenie ugodzony nożem.

WOŚP gra po raz 28. Wolontariusze zbierają na sprzęt operacyjny do ratowania dzieci

W całej Polsce, podczas 28. finału WOŚP, pracować będzie około 120 tys. wolontariuszy w prawie 1,7 tys. sztabach w kraju i na świecie. O godz. 20.00 będzie tradycyjne Światełko do nieba. W Gdańsku pieniądze zbierać będzie około 1,2 tys. wolontariuszy w 12 sztabach. Licytacja odbywa się też w Internecie.

Ponad 400 małych pacjentów ze Szpitala Polanki w Gdańsku dostanie pluszowe misie. Zbiórka zabawek zakończona

Klienci gdańskiego sklepu IKEA od 25 października do 28 grudnia 2019 r. mogli przekazywać maskotki na rzecz małych pacjentów Szpitala Dziecięcego Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku. W ten sposób zabrano 416 zabawek. Maskotki, którymi będą bawić się maili pacjenci mają działanie terapeutyczne, pomagają nie tylko w leczeniu, ale i rekonwalescencji.

Urologia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni otwarta po zmianach. To inwestycja za ponad 2,7 mln zł

Dzięki modernizacji Oddziału Urologii w szpitalu w Gdyni powstało nowoczesne ambulatorium urologiczne, dziewięć sal chorych dla 25 pacjentów. Zostały odnowione też m.in. pomieszczenia zabiegowe i łazienki i zainstalowano monitoring.

Cztery osoby zginęły w pożarze hospicjum w Chojnicach. Burmistrz ogłosił dwudniową żałobę

W nocy 6 stycznia 2020 r. w hospicjum w Chojnicach przy ulicy Strzeleckiej wybuchł pożar. Zginęły w nim cztery osoby, a ponad 20 zostało poszkodowanych. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Interna i urologia w wejherowskim szpitalu po remoncie. Co zmieniło się za ponad 2 mln zł?

Na Oddziale Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Geriatrii w szpitalu w Wejherowie wyremontowano 14 sal chorych, w tym jedną wzmożonego nadzoru. Kupiono lożę laminarną do przygotowywania cytostatyków dla chorych na nowotwory. Zmodernizowano też urologię, na której m.in. wyremontowano sale zabiegowe i gabinet USG.

Szpital w Słupsku najlepszy na Pomorzu. „Rzeczpospolita” przedstawiła tegoroczny ranking 100 topowych szpitali w kraju

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku już kolejny rok z rzędu zajmuje w rankingu „Rzeczpospolitej" pierwsze miejsce wśród pomorskich szpitali. Awansował też z ubiegłorocznego ósmego miejsca na szóstą lokatę w skali całego kraju. Kolejne na liście są Szpital św. Wojciecha w Gdańsku i Specjalistyczny w Kościerzynie. Liderem rankingu zostało Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Święta za pasem. Jak radzić sobie ze świątecznym przejedzeniem? Znamy pięć sposobów [PORADNIK]

Święta Bożego Narodzenia już wkrótce. Zazwyczaj spędzamy je z bliskimi przy suto zastawionym stole. Jemy, pijemy, a potem narzekamy, że boli, że ciężko… A może warto temu zaradzić, zanim przystąpimy do gotowania i kosztowania. Prezentujemy kilka sprawdzonych porad, jak uniknąć niepotrzebnych problemów.

Poradnia dla niepełnosprawnych w Gdyni bardzo potrzebna. Na zabiegi zapisują już na maj 2020 r. [WYWIAD]

Poradnia Stomatologiczna dla Osób Niepełnosprawnych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni działa od października. I już w ciągu niespełna dwóch miesięcy wykonano tam prawie 20 zabiegów, a skonsultowano 100 pacjentów. W kolejce na zbiegi w pierwszym kwartale 2020 r. czeka już 50 pacjentów.

Oddział Młodzieżowo-Dziecięcy w Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku uratowany. Lekarze wycofują wypowiedzenia

Oddział Dziecięco-Młodzieżowy w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nie zostanie zamknięty. Po trwających prawie trzy tygodnie negocjacjach lekarze na nim pracujący wycofali wypowiedzenia. To efekt negocjacji prowadzonych z załogą przez Zarząd Województwa Pomorskiego i dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Pojedynek na Bursztynowe Mieczyki wygrały fundacje z Nowego Klincza, Gdańska i Nowego Dworu Gdańskiego

Zapewniają dom i schronienie osobom niepełnosprawnym, pomagają im spełniać sportowe marzenia oraz kochają żuławskie tradycje i mieszkańców Nowego Domu Gdańskiego. W tym roku nagrody Bursztynowego Mieczyka otrzymały trzy pomorskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start" oraz Klub Nowodworski.

Znani malują gwiazdy. Akcja na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Dutkiewicza

Znane osobistości ze świata sportu, kultury, polityki i mediów w Galerii Bałtyckiej w sobotę, 7 grudnia 2019 r. będą malować bombki. Dochód z ich licytacji zostanie przeznaczony na sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Bursztynowy Mieczyk 2019. Specjalne wyróżnienia dla organizacji pozarządowych już po raz 25. Kto dostanie nagrodę?

Nagroda Bursztynowy Mieczyk im. Macieja Płażyńskiego to wyróżnienie dla organizacji pozarządowych za działalność społeczną, ekologiczną, edukacyjną i kulturalną. W sobotę, 7 grudnia podczas XXV gali konkursu w Europejskim Centrum Solidarności poznamy tegorocznych laureatów.

Podziękowania za opiekę nad mieszkańcami i turystami. Podsumowanie akcji Pomorskie dla Zdrowia

Podczas siedmiu letnich eventów przeprowadzono prawie 5,3 tys. bezpłatnych badań, konsultacji medycznych, porad fizjoterapeutów, dietetyków oraz szkoleń. Skorzystali z nich mieszkańcy Pomorza i turyści. Wakacyjne przychodnie przyjmowały pacjentów w Sopocie, Gdyni, dwa razy w Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich, Słupsku i Będominie.

Geriatria w Sopocie otwarta. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy są już pierwsi pacjenci [ZDJĘCIA]

Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie to pierwszy w regionie ośrodek kompleksowej, zintegrowanej opieki nad starszymi pacjentami. Znajdują się w nim m.in. oddziały geriatryczny dzienny i stacjonarny, dzienny psychogeriatryczny, poradnia geriatryczna i pracownie diagnostyczne. Seniorzy otrzymają też pomoc w domach. Wartość inwestycji to ponad 31 mln zł.

Wielkie święto pomorskiego wolontariatu. W ciągu pięciu lat liczba wolontariuszy wzrosła o 1500 procent!

W chwili uruchomienia samorządowego programu Wolontariat Szpitalny, w województwie pomorskim działało 63 wolontariuszy. Dziś w marszałkowskich szpitalach i ośrodkach zdrowia pomaga ponad tysiąc osób. Czeszą pacjentów, czytają im książki, robią zakupy i uczą angielskiego. Najbardziej zaangażowani wolontariusze za bezinteresowną pracę i wielkie serce zostali wyróżnieni podczas specjalnej gali w ECS.

Największa w Polsce parada Mikołajów na Motocyklach w Trójmieście. Wspierają dzieci z domów dziecka

Motocykliści pomagają dzieciom z domów dziecka, hospicjów i szpitali. Podczas parady w niedzielę, 1 grudnia 2019 roku zbierają też cegiełki na obiady dla podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych z całego województwa. W charytatywnym przejeździe przez Trójmiasto weźmie udział ponad 1,5 tys. motocyklistów i fanów motoryzacji.

Akcja Łap za biust w Kościerzynie. Były porady, badania, joga i pamiątkowe zdjęcie [GALERIA]

Bez skierowania i za darmo, ale czekając w kolejce, panie mogły skorzystać z konsultacji u onkologa. A jeśli lekarz stwierdził jakieś niepokojące objawy, kierował na badanie USG piersi. Natomiast na panów czekał urolog, który udzielał porad dotyczących raka prostaty i jąder. Chętnych było dużo. W sumie z konsultacji i badań skorzystało 86 osób, a 100 nauczyło się wyczuwać guzki w piersiach.

Oddziałowi Dziecięco-Młodzieżowemu na Srebrzysku grozi zamknięcie. Apel pomorskich władz do Ministerstwa Zdrowia i NFZ

Oddziałowi Dziecięco-Młodzieżowemu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku grozi zamknięcie. Spowodowane jest to przepełnieniem na oddziale. W tej chwili liczba niepełnoletnich pacjentów przekracza normę już o ponad 30 proc. Lekarze z tego oddziału, 14 listopada 2019 r. złożyli wypowiedzenia. To oznacza, że na początku przyszłego roku może zabraknąć personelu.

Pracownicy socjalni na wagę Srebrnego Drzewka. Społecznicy nagrodzeni w swoje święto [ZDJĘCIA]

Pięć osób z Pomorza otrzymało wyróżnienie marszałka województwa pomorskiego za działalność na rzecz integracji i pomocy społecznej. Marszałkowie Mieczysław Struk i Agnieszka Kapała-Sokalska wręczyli statuetki laureatom w piątek, 15 listopada podczas specjalnej konferencji w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Tego dnia obchodzono także Dzień Pracownika Socjalnego.

Już wkrótce zostaniesz mamą? Ta konferencja w Gdyni jest dla ciebie

Karmienie piersią, pierwsza pomoc dla noworodka i porady kosmetyczne. To tylko niektóre z tematów, jakie będą poruszone podczas konferencji Zdrowa mama – zdrowy maluch. Spotkanie, dla kobiet, które planują macierzyństwo i pań w ciąży, odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni w środę, 20 listopada 2019 r.